Croatian Open: olümpiamehed tegid Rio-hooaja avastardid

Vahur Mäe, toimetaja   |   10. apr. 2016, 19:51

Foto: Fred Killing

Läinud nädalavahetusel, 9.-10. aprillil tõmmati eestlaste osalusel Horvaatias käima rahvusvaheline sõudehooaeg. Pealinnas Zagrebis peetud Croatian Open pakkus medalihetki ning treener Matti Killingu sõnul ka teadmise, et avang oli mõnevõrra krobeline.

Tänavuse hooaja ettevalmistuse põhiküsimus seisneb meeste paarisaeru neljapaadi olümpiamängudeks peenhäälestamises. Mullu maailmameistrivõistlustelt pronksmedali ja olümpiapileti teeninud Kaspar Taimsoo, Tõnu Endrekson, Allar Raja ja Andrei Jämsä on Killingu juhendamisel tõhusalt harjutanud ning saavad nüüdsest võistlusvormi hakata lihvima.

Croatian Open’il osalemine on Eesti tippude jaoks tavapäraseks hooaja alguseks, sest jõuproov annab väga hea võimaluse treenitust kontrollida ning üsna sageli ka end teiste riikide tippudega võrrelda. Kuigi nelik harjutas varakevadel Portugalis ja Horvaatias palju ühepaatidel, võisteldi Zagrebis paarisaeru kahe- ja neljapaatidel. Treener Killingu sõnul selleks, et suurde paati istumiseks tehnikat ja koostööd kohendada.

2016 Geir Suursild Croatian Open Foto Fred Killing
Geir Suursild peale võidukat finišit. Foto Fred Killing

Kahepaadid moodustas Killing Taimsoost-Endreksonist ning Rajast-Jämsäst. Kuna võistluse tegid kaasa ka valitsevad maailmameistrid, horvaadi vennad Sinkovicid, sai see erilise tähenduse. Kui treener jäi eelsõiduga rahule ning kiitis meeste avastarte, siis finaalis pilt nii hea ei olevat olnud.

Sinkovicide võiduaeg oli 6.19,89, Taimsool-Endreksonil 6.29,53 ja Rajal-Jämsäl 6.41,76.

„Lootsin Kasparilt ja Tõnult horvaatidele veidi enam vastuhakku. Kui eelsõidus tegid mehed oma ära ja näitasid seda ka aegade võrdluses, siis finaalis sõit nii ei klappinud. Samad sõnad Raja ja Jämsä kohta. Ometigi saime end korralikult lahti sõita ja see on asi, mida hooaja alguses eriti vajame“, konstateeris peatreener.

2016 CRO Open M2x poodium foto Fred Killing
Kahepaatide poodium: keskel horvaadi vendadest valitsevad maailmameistrid Sinkovic’id 

„Neljaste sõidus oli konkurents lahja ning sealt palju järeldada ei saa. Saime taas kokkusõitu harjutada“, lisas Killing.

Täpsustuseks, et Eesti nelik võitis ajaga 6.07,31. Järgnesid suurte vahedega Horvaatia klubide Mornari (6.17,22) ning Gusari (6.35,49) paatkonnad.

Avapäeva üks säravamaid hetki oli pärnaka Geir Suursilla võit alla 23-aastaste ühepaadil. Peatreeneri sõnul aastaga jõudsa arenguhüppe teinud noormees sai kirja 7.26,78. Talle järgnesid küllaltki tugev Türgi rahvusvahelise klassiga tegija Köker 7.31,36-ga ning Horvaatia kuurortlinna Bledi atleet Aljancic 7.35,28-ga.

Eestlaste avapäeva teise kuldmedali eest hoolitses ühepaadil sõudev tallinlanna Karmen Alnek, alistades 8.16,51-ga kindlalt Albaania võistleja Manoutscheri (8.20,57) ning kohaliku tegija Buttignoni (8.31,54).

Esimese võistluspäeva medalikontot täiendasid aga ka ühepaadil võistelnud Sten-Erik-Anderson ning alla 23-aastase klassis viljandlanna Erli Mat.

Lisaks eelpool kirjeldatud tippude etteastetele väärivad märkimist noormeeste ühepaadil teise koha võitnud tallinlane Kristjan Lindsalu, täismeeste arvestuses roolijata kahepaadil hõbeda teeninud Markus Ritson ja Daniel Liik ning noormeeste paarisaeru neljapaadil pronksi pälvinud Bertty Nurm, Tristan Lasn, Margus Kodasma ja Martin Rahuoja.

Sõudekarussell kolib järgmiseks nädalavahetuseks Itaaliasse Varesesse, mis võõrustab maailmakarikasarja avaetappi. Eesti koondis on esindatud kahe ekipaažiga – stardis näeme nii paarisaeru neljapaati kui ka Sten-Erik Andersonist ning Oskar Kuzminist moodustatud kahepaati.

„Neljapaadilt loodan sõitu poodiumi veerele. Kahepaat ületab ennast kõvasti, kui jõuab B-finaali“, loetles Killing eesmärke.