MK I: Vareses veel Eesti kahe- ja neljapaat

Vahur Mäe, toimetaja   |   14. apr. 2016, 19:18

Foto: Fred Killing

Eeloleval reedel, 15. aprillil, stardib Põhja-Itaalias Varese järve kaldal asuvas Vareses kolmest etapist koosnev sõudmise maailmakarika sarivõistlus, kus Eestit esindavad nii paarisaeru kahe- kui ka neljapaat.

MK-sarja I etapp on ühtlasi Rio olümpiamängudega kulmineeruva hooaja avastardiks, millest ei jää kõrvale ka kaugete kontinentide koondised nagu Lõuna-Aafrika Vabariik, Tšiili, Argentiina, USA, Kuuba jt. Rahvusvahelise sõudeliidu andmetel teevad Vareses stardi 46 riigi 528 sõudjat. Populaarseimaks paadiklassiks on 29 võistlejaga meeste ühepaat. Euroopa riikide jaoks on Itaalias toimuv aga ka oluliseks ettevalmistavaks stardiks juba mõne nädala pärast Saksamaal Brandenburgis toimuvateks Euroopa meistrivõistlusteks.

2016 Varese MK etapi treeningud Fred Killing foto
Treeningpäev Maggiorel

Neljapaate on stardis kaheksa, kuid siin on oluline teada, et kolm nendest on koduvetel võistlevad ja Itaalia esipaatkonna staatusele konkureerivad tiimid ning nii on erinevaid riike kokku kuus. Lisaks teevad kaasa Kanada, Norra, Poola ja Venemaa.

Kaspar Taimsoo, Tõnu Endrekson, Allar Raja ja Andrei Jämsä teevad avastardi teises eelsõidus, kus nende vastasteks on 2013. aasta paarisaeru kahepaadi maailmameistri Jakob Hoffiga tugevdatud Norra nelik ning Itaalia kvartett, kus noortele meestele pakub tuge Sydney olümpiavõitja Alessio Sartori. Iga eelsõidu võitja liigub otse A-finaali ning ülejäänutele korraldatakse vahesõit, kust finaalikoha tagab kolm paremat.

Mõned päevad tagasi lausus peatreener Matti Killing, et ootab hoolealustelt poodiumile jõudmist.

Paarisaeru kahepaadil teevad ühiselt MK-debüüdi tallinlane Oskar Kuzmin ning juba kogenud suurvõistluste mees, Sten-Erik Anderson. Kuigi 6. aprilli seisuga avaldatud startijate nimekirja põhjal pidi jõuproovile vastu minema 16 võistkonda, on reaalne osalejate arv kahanenud 11 peale. Eesti paatkond saab esimeses eelsõidus kohe võimsad vastased – nii on stardis valitsevad horvaadi vendadest maailmameistrid Valent ja Martin Sinkovicid, norralaste uus ja nimekas duo, kus lisaks 2013. aasta maailmameistri Kjetil Borchi kõrval sõuab legendi staatusega kahekordne olümpiavõitja Olaf Tufte isiklikult, lisaks ka Suurbritannia, Poola ja Hispaania. Nii nagu neljapaatidegi konkurentsis, pääseb koheselt A finaali vaid sõidu võitja ning ülejäänud saavad uue võimaluse vahesõidus.

Teise eelsõitu loositi Kuuba, Argentiina, Itaalia, Iisrael ja Šveits.

Treener Killing soovib uut koosseisu testida ning hinnata nende potentsiaali ka olümpiakvalifikatsiooni regatile saatmise vaatevinklist lähtuvalt.