Eesti sõudekohtunike plaanidest ja seminarist Soomes

Vahur Mäe, toimetaja   |   28. nov. 2006, 13:11

Eesti sõudekohtunikud viibisid nädalavahetusel külalistena Soomes Vantaas Rahvusvahelise Sõudeliidu FISA ja Soome Sõudeliidu korraldatud kohtunike seminaril.

Eestis pole hetkel ühtegi rahvusvahelise FISA kategooria kohtunikku, mistõttu pole võimalustki, et mõni kaasmaalane võiks sattuda näiteks MK-etapi või maailmameistrivõistluste arbiitrite brigaadi nimekirja.

Seminar oli oluliseks suunanäitajaks teadmisele, et kõik ehk polegi nii keeruline ega püüdmatu ja et meiltki võiks sirguda arvestatavaid tegijaid sõudespordi õigusemõistmise vallas. Lähinaabrite leedulaste ja vennasrahva soomlaste kogemus näitab, et nende sihikindel ja planeeritud töö on andnud tulemusi ning vahetult enne seminari toimunud FISA eksamil näitasid taas uued tegijad edukalt oma teadmisi.

Tühimik Euroopa kaardil

Koolitusel põhiettekande teinud FISA kohtunike komisjoni esimees, belglase Patrick Rombaut’i, sõnum oli lihtne – selline edukas sõuderiik nagu Eesti võiks õige pea jõuda ka kaardile, mis märgib rahvusvahelise staatusega kohtunike olemasolu. Seni oleme üks vähestest Euroopa sõudekaardil, kuhu on selgelt tõmmatud suur miinusmärk. Meie kohtunikebrigaad, kes osaleb riigi erinevatel võistlustel, on mitmetele hinnangutele tuginedes põhiosas kenasti hakkama saanud, kuid kuna reeglistik on alati pidevas muutumises, siis ei jää muud üle, kui ajaga sammu pidada ning ennast täiendada. Nii näiteks pakkus Eesti Sõudeliidu kohtunike kogu esimees, Robet Väli, välja idee, et Eestiski võiks sarnase õppeseminari või kliiniku (mis on põhjalikum kui seminar) korraldada ning vajadusel ka eksameid läbi viia, kusjuures osaleda võiksid ka naaberriikide esindajad. P. Rombaut kiitis mõtte heaks ja pooled asusid tegelema korralduslike küsimustega. Lisaks pakkus P.Rombaut Omalt poolt välja võimaluse, et eesti sõudekohtunikud võiksid külasta vaatlejatena MK-sarja etappe, et saada aimu, mis rahvusvahelisel tasemel kohtunike tegevuse köögipoolel toimub ja arvas, et vaatluspraktika võiks olla enimkasulikuks õppimise viisiks.

Ilmselgelt keeruline reklaamireeglistik

Seminaril lahati läbi ka FISA reklaamireeglistik. Teadaolevalt on see bürokraatlikum ja limiteeritum, kui ühegi teise spordiala vastavad normid. Oli ju sõudmine distsipliin, kus olümpiaalade karmis konkurentsis alles viis-kuus aastat tagasi ala „müümisele” ja sponsorrahade kaasamisele tõsiselt mõtlema hakati. Kohati tunduvad need normid ja piirangud isegi kentsakatena ning teadjate, aga ka sponsoresindajate arvates mingil määral kindlasti pärsivad ala arengut.

Igatahes on Eesti kohtunikebrigaad toimunud üritusega väga rahul ning ka Sõudeliit näib võtvat suunda, kus üha enam mõeldakse võistlusi teenindava taustajõu kvalifitseerimisele.

Eestit esindasid seminaril Eesti Sõudeliidu Kohtunike kogu esimees Robert Väli, Priit Purge, Jane Kalda, Mihkel Klementsov, Jaan Vaiksaar, Martin Graumann ja Vahur Mäe. Üritus sai teoks tänu Eesti Kultuurkapitali toetusele.