Eesti sõudenelik võitis EMil pronksi

Vahur Mäe, toimetaja   |   11. apr. 2021, 16:59

Põhja-Itaalias Vareses toimuval sõudmise EMil võitis Eesti neljapaat Itaalia ja Hollandi järel pronksmedali, kahandades maailma tippseltskonnaga võrreldes mulluse hooajaga märkimisväärselt mahajäämust.

Eelsõidust puhaste paberitega poolfinaali liikunud, sealt teisena finaalikoha taganud Jüri-Mikk Udam (Tallinna SK), Allar Raja (SK Kalev), Tõnu Endrekson (Pärnu SK) ja Kaspar Taimsoo (Viljandi SK) said medalisõidus viiendal rajal startides mulluse hõbeda Itaalia ja Euroopa meistri Hollandiga võrdselt hästi minema. Seejärel nihkusid ettepoole tunamullu olümpiapääsme taganud Poola ja Suurbritannia, lükates Eesti viiendaks. Kuigi Hollandilt oodati tiitli kaitsmist, ei suutnud nad ajaga 5.41,09 kulla võitnud itaallaste vastu astuda ja lõpetasid 5.42,56ga. Viimasel distantsiveerandil uue hingamise leidnud Eesti nelik suutis lõpu eel Poola ja britid maha raputada ning sai tasuks 5.45,44ga pronksmedali. Poola sai kirja 5.46,18 ja Suurbritannia 5.47,19. Seni olümpiapääsmeta Leedu võttis 5.53,53ga enda kanda punase laterna rolli.

Eesti neljapaat poodiumil juubeldamas (FOTO: Fred Killing)

„Täna oli Itaalia väga tugev. Olen väga rahul lõpuspurdi ajastamisega ja sel põhjusel on mul tulemuse üle tõeliselt hea meel,“ rääkis koondise juhendaja Veikko Sinisalo. Tema sõnutsi oodatakse pikisilmi juba järgmist võistlust. „Mõistagi on järgmiseks suureks väljakutseks olümpiakvalifikatsioon ja kui kõik õnnestub, siis juba olümpia ise,“ sõnas neliku treener, kelle jaoks on Eesti koondise juures töötades tegemist esimese tiitlivõistluste medaliga.

Neljakordne Euroopa meister Raja oli sedavõrd võimsast finišist lummatud, seevastu esimesele poolele andis ta kesise hinnangu. „Tundus, et stardist minnes jätsime liiga palju varu ja ma pean seda keskpäraseks esitluseks. See, mis lõpus toimuma hakkas, tundus sürreaalne: eest (Taimsoo ja Endreksoni poolt, V.M) hakkas järjest käsklusi tulema. Seejärel panime kõik järjest peale ja lõpuks, kui Tõnu ütles, et põletame kõik sillad, ütlesin „Davai, teeme ära!““, kirjeldas Sindist pärit spordimees.

Nelik eilse poolfinaali järgsel lõdvestussõidul (FOTO: Fred Killing)

Märkimist väärib teeneka sõudja sõnutsi seegi, et viimaste tõmmetega sõideti radu eraldava poirea sisse. „Lõpuosa kümne poiga polnud enam mõtet vaeva näha: hoidsime aerud üleval ja saime hakkama.“

Järgmise jõuproovina on kvartetil kavas 30. aprillil algav Zagrebi MK-etapp, kuhu Raja sõnutsi minnakse tõenäoliselt veidi rahulikuma töö pealt. Seejärel ootab 16.-18. maini Šveitsis Luzernis ees olümpiakvalifikatsioon, kus jagatakse välja järele jäänud kaks piletit. EMil edestas Eesti nelik kõiki Tokyo-pääsmeta paatkondi ning võttis mullu võidutsenud Hollandilt tagasi ligemale viis kaotussekundit.

Kogu jõuprooviga seotud info on siin.