Emajõe maratonist osavõtjaid kimbutasid tugev tuul ja ebaharilikud lained

Vahur Mäe, toimetaja   |   21. sept. 2021, 10:46

Möödunud laupäeval kogunesid kondiaurul liikuvad veesportlased Emajõel, et läbida traditsiooniline maraton. Pikal distantsil olid võidukad paarisaerulisel kahepaadil tartlased Elar Loot ja Karl August Ruusalepp.

Tartu duol kulus Emajõe suudmest kodulinna sõudmiseks veidi üle nelja tunni (4:06.31,4). Teisena lõpetas mullune võidumees tallinlane Aleksei Lipintsov, kolmandana paarisaeruduo Priidik Vilumaa – Indrek Ilves, ajad vastavalt 4:13.08,8 ja 4:39.31. 56kilomeetrise raja lõpetas 52 alust, kelle seas oli lisaks sõudjatele aerutajaid, kanuutajaid ja SUP’iga sõitjadki. Organisaatorite sõnul oli kirsiks tordil 15kohalise kirkkovene ja Bella-tüüpi paadi osavõtt.

Võistlejad on Emajõe suudmes stardiks valmis (FOTO: Rait Merisaar)

Keskmise pikkusega 37kilomeetrisel Rekust startinud rajal näitas võimu Kevin Poljans ühesüstal, kes sai kirja 3:05.40 ja krooniti ühtlasi maratoni distantsi Eesti aerutamismeistriks. Talle järgnesid Koit Põder (3:06.35,6) ja Ardi Arus (3:08.52,7), kes said muuhulgas tasuks aerutamise MV meistrimedalid. Parim naine oli ühesüstal pärnulanna Anette Baum 3:10.45,4ga. Lühim distants – 18 km Käreverest – oli niisamuti aerutajate pärusmaa, kellele sekundeerisid SUP-laual sõitjad. Sõidu võitis ühesüstal Martin Mikson, kellele järgnesid Aleksandr Vassiljev ja Kaarel Heinalo. SUP-il oli 2:08.41,1ga kiireim Madis Vitsut.

„Probleeme tänavu polnud, ent ilmaga ei vedanud: ebaharilikult madal veeseis, pidev vastutuul ja Emajõele ebaloomulikud kõrged lained tekitasid võistlejatele parajalt meelehärmi,“ rääkis ürituse peakorraldaja Rait Merisaar, kelle sõnutsi andis oma panuse üks kaatrimeeski. „Ilmselt ei osanud ta arvestada, et tekitab lainet, mille tõttu oli ümberläinuidki,“ märkis korraldaja.

Tänavuse jõuproovi muutis eriliseks kahtede meistrivõistluste korraldamine, sest esimest korda olid kavas SUP-laua esivõistlusedki. „Kolm ühes nagu öeldakse. Väga oluline roll organiseerimisel oli aerulaud.ee eestvedajal Markel Pärnasalul, kes arendas välja registreerimise- ja ajavõtusüsteemi, panustades muulgi moel,“ rääkis Merisaar. „Suur tänu tõhusa abi eest Lauri Keerbergile, kes vastutas staabi tegevuse eest ajal, mil mina olin startides,“ rääkis SAK Tartu eestvedaja, kel jagus kiidusõnu kõikidele abilistele.

Võistluse tulemused leiab siin.