Killingu suur tööjuubel – 50!

Vahur Mäe, toimetaja   |   1. veebr. 2017, 22:05

1. veebruaril pidas oma 50-ndat tööjuubelit paarisaeru neljapaadi Rio de Janeiro olümpiamängudel pronksmedalile aidanud Matti Killing. Nende aastatega on kogunenud ka teisi märkimisväärseid tulemusi ning sirgunud on sadu tublisid ja terveid kodanikke.

1967. aastal Räämal, Pärnu jõe vasakkaldal Erich Seileri, Juhan Mitti ja Mihkel Leppiku tuules treeneriametit pidama hakanud Killing jõudis esimese suure tulemuseni 1976. aastal, mil tema hoolealune Raul Arnemann võitis NSV Liidu üksikaeru neljapaadil Montreali olümpiamängudel pronksmedali. Möödus 25 aastat, mil saabus järgmine tõus ning Roman Lutoškin ja Priit Tasane sõudsid end paarisaeru kahepaadil Austraalia, Austria ja Hollandi järel neljandaks.

2013 Matti Killing null.ee

Killing sõiduvees. Foto: null.ee

Pärnu Sõudekeskus Kalevi üles ehitanud Killingu karjääri oluliseks verstapostiks on ka 2007. aasta, mis läheb Eesti sõudmise ajalikku alla 23-aastaste vanuserühma kaheksapaadi MM-kulla võitmisega. Samas on oluline märkida, et nii Barcelona kui ka Etonis toimunud MM-i tulemustes on tugevalt ka Killingu kunagise mentori Mihkel Leppiku panust.

Eesti spordi- ja sõudeajaloo üks säravaimaid resultaate pärineb möödunud aastast Rio-päevilt, mil Killingu juhendamisel võitis meeste paarisaerunelik Taimsoo, Endrekson, Raja ja Jämsä Saksamaa ja Austraalia järel pronksmedali.

Killingu tuntuimad juhendatavad on lisaks eelpool nimetatutele olnud Harri Hiiesalu, Reet Palm, Kadri Palm, Paul Valliveere, Toomas Kasearu, Raivo Parts, Piret Jamnes, Arvi Peet, Toomas Ollesk, Marek Avamere, Alvar Räägel, Jaan Laos, Alo Kuslap, Rauno Talisoo, Roman Lutoškin jt. Lisaks tippsportlastele on tema käe alt sirgunud arvukalt tublisid pärnumaalasi, kelle sportlik taust ja koolitus on aidanud neil hilisemas elus tublide ja tervete kodanikena edukalt hakkama saada.