Koondise kandidaadid harjutavad nii maakera kuklapoolel kui ka Lõuna-Euroopas

Vahur Mäe, toimetaja   |   20. märts 2013, 21:48

Samal ajal kui astronoomilist kevadet tervitab Eestis arktiliselt karge talveilm, harjutavad Eesti tippsõudjad maakera kuklapoolel ning Lõuna-Euroopas meeldivalt soojades oludes.

Tänavune, Rio olümpiatsükli esimene hooaeg on mõnevõrra tavatu, kuna maailma karikavõistlused stardivad juba eeloleval reedel Austraalias ning hooaja kulminatsiooniks kujunevad maailmameistrivõistlused augustis, sedakorda kaugel Lõuna-Koreas.

2012 Kaisa Pajusalu MK1 Serbia f.Fred Killing
Eesti edukaim naissõudja Kaisa Pajusalu. Foto: Fred Killing

Eesti Sõudeliidu peatreener Jaan Tults informeeris hetkeolukorrast ning märkis, et Eesti sõudjaid leiab harjutamast üle laia maailma.

Eesti edukaim tegevsõudja, Tõnu Endrekson, harjutab koos klubikaaslase Andrei Jämsäga sõudetüüri juurde naasnud Tatjana Jaansoni juhendamisel traditsiooniliselt Hispaanias Sevillas. Vahepeal käiakse tiiruke Eestis ning siis ollakse taas lõunamaa päikese all.  Ühiselt tullakse kodumaale 20. aprillil.

„Tõnu tänavuse võistlushooaja esimeseks tähtsaks ettevõtmiseks on 30. maist 2. juunini Sevillas toimuvad Euroopa meistrivõistlused, kus ta on otsustanud startida ühepaadil“, seletas Tults. „Loomulikult on hooaja hakul keeruline midagi konkreetset terviklike hooaja plaanide kohta öelda, sest seisud võivad kiirelt muutuda“, lisas peatreener ning arvas, et alaliidu tegevuskavasse kirjutatud medaliplaanide nimel on olulisim ratsionaalselt tegutseda.

Raja, Taimsoo ning Pajusalu maakera kuklapoolel

Neljapaadist taas paarisaeru kahepaati kolinud sintlane Allar Raja ning Viljandi spordimees Kaspar Taimsoo siirdusid 26. veebruaril koos juhendaja Matti Killinguga Austraaliasse, kus starditi kõigepealt riigi meistrivõistlustel ning kavatsetakse esialgsete plaanide kohaselt osaleda ka 1. MK-etapil.

Austraalia meistrivõistlustel teeb kaasa kaheksa paatkonda ning selle artikli avaldamise ajaks on läbitud sõit radade selgitamiseks. Protseduur tehakse läbi seetõttu, et osalevaid paatkondi on liialt vähe, et eelringe korraldada. Taimsoo ja Raja sõudsid end Sydney Ülikooli duo Noonan-Pragnell’i ees tulemusega 6.35,60 liidriks, jättes tituleeritud rivaalid ajaga 6.45,47 teiseks. Kolmandad olid resultaadiga 6.46,94 Williams-Grant.

Meistrivõistluste finaalsõit on kavas 21. märtsil kohaliku aja järgi kell 13.10.

Raja ja Taimsoo stardivad juba homme 22. märtsil Penrithis startival MK-sarja 1. etapil. Eelsõidu start kohaliku aja järgi kell 18:15.

Eesti parim naissõudja Kaisa Pajusalu harjutab võõrustajate kutsel Uus-Meremaal, kogudes teadmisi 2012. aastal rahvusvahelise sõudeliidu aasta treeneri Richard Tonksi käe all. Nüüdseks on Pajusalu juba Austraalias, kus stardib nii maa lahtistel meistrivõistlustel kui ka MK-etapil. Esialgne stardiprotokoll avaldab, et eestlanna saab kõva kooli – nii näiteks näeb talle konkurentsi pakkumas Austraalia üht parimat – Kim Crow’d ning tugevaid hiinlannasid.

Eesti alla 23-aastased sõudjad ning koondise järelkasv harjutab aga hetkel Horvaatia külakeses Skradinis. Jaan Tultsi sõnul pannakse soovitakse löögivõimelised meeskonnad välja panna nii Kaasanis toimuvaks universiaadiks, aga ka teisteks tiitlivõistlusteks.