Koondise katsed: Anderson kerkis liidriks

Vahur Mäe, toimetaja   |   2. mai 2019, 21:47

Viljandis toimuvatel sõudekoondise katsevõistlustel oli neljapäeval, 2. mail kavas teine võistluspäev. Meeste ühepaadil kerkis liidriks pärnakas Sten-Erik Anderson.

Tänavused erinevate vanuserühmade (U19, U23, täiskasvanud) koondise katsed toimuvad ühe mütsi all eesmärgiga aidata eesootavaks võistlushooajaks paatkondi formeerida. Hooaeg läheb mais täistuuridel käima ning esimesed regatid hakkavad välja sõeluma, kes ja millistes koosseisudes tiitlivõistlustele pääsevad.

Alati on põnevust tekitanud, kuidas on läinud olümpiamedalitega pärjatud meessõudjate ettevalmistus, seda enam, et tänavu jagatakse järgmisel aastal toimuvateks olümpiamängudeks lõviosa olümpiapääsmeist. Meeste ühepaatidel toimunu näitaski, et noorem põlvkond on jõuliselt arenenud ning pretendeeritakse eliitseltskonda pääsule. Viljandis hoolealuste tegemisi jälginud peatreener Matti Killingu jaoks ei tulnud üllatusena, et Sten-Erik Andreson on Horvaatia laagris ja Zagrebi rahvusvahelisel jõuproovil hoo sisse saanuna koduvetelgi edukaim. Pärnu kalevlane läbis rasketes ja tuulistes oludes peetud 2000 meetrise võistlusmaa ajaga 7.10,3. Viljandlane Kaspar Taimsoo ponnistas 7.11,5ga teiseks ning kahekordne olümpiamedalist, peagi 40 aasta juubelit pidav Tõnu Endrekson platseerus kolmandaks (7.13,4). Avapäeval teise eelsõidu võitnud tallinlane Jüri-Mikk Udam oli ajaga 7.17,9 neljas ning talle järgnesid Andrei Jämsä (7.18,8) ning Kaur Kuslap (7.26,1). Olümpiapronks Allar Raja finaali ei jõudnud, vaid kukkus kahe osalejaga B-finaali, mille mõistagi Viljandi noorsõudja Kermo Randmäe vastu võitis (ajad vastavalt 7.22,6 ka 7.28,5).

„Sten kandis oma koorma kenasti välja. Mind üllatas, et lainega sõit nii kenasti välja tuli ning on näha, et mees saab järjest kindlust juurde. Ka Taimsoo hea minek on mõnevõrra loogiline. Allari probleemiks on kevadise õitsemisaja allergia, mis võis etteastet mõjutada. Üldiselt on meil kõik seitse meest suhteliselt ühes taktis liikumas ning ega väga kindlat liidrit välja kujunenud polegi“ arutles Matti Killing peale neljapäeva õhtul toimunud koosolekut.

Reedesel finaalpäeval on kavas startida paariseru kahepaatidel. Killingu sõnul otsustati sportlastega kohtumisel, et kokku istuvad Anderson ja Endrekson, Jämsä ning Raja, Taimsoo ja noor viljandlane Leo Muiste ning Kuslap ja Udam. „Jaan Tults viskas kohtumisel õhku, et ühe linna mehed Taimsoo ja Muiste võiksid koostööd proovida. Muiste on sihvakas ja tugeva kehaehitusega, ehtsõudjalik kuju ja las nad proovivad,“ arvas Killing.

Treeneri sõnul jäetakse juba järgmisel nädalavahetusel Plovdivis startiv MK-sarja avaetapp küll vahele, ent kindlasti on plaan kolme paatkonnaga startida mai lõpus Luzernis algavatel Euroopa meistrivõistlustel.

Peale mehi tegi Viljandis küpsuseksamit Eesti sõudmise järelkasvki. U23 naiste paarisaeru kahepaatidel startis kaks ekipaaži: kindla võitjana väljus Greta Jaansonist ja Grete Alttoast moodustatud koosseis (7.14,7), kellele järgnes Kärolyn Mäesaare-Liisu Miti duo (7.25,9). Alla 19aastaste samas paadirühmas liikusid kõige nobedamalt Annabel Aron ja Rachel Kõllo (7.36,6). Helene Dimitrijev ja Irena Budanova platseerusid tulemusega 7.41,9 teiseks ning Jane-Riin Nõmmsalu ja Kadri Vilbaste kolmandaks (7.59,5).

Noormeeste U19 vanusegrupi paarisaeru kahesel serveerisid üllatuse Leo Muiste ja Mark Theodor Jalakas, kes said ainsana aja alla seitsme minuti: 6.55,7. Teise-kolmandana lõpetasid Hannes Lehemets ja Rein Muda (7.00,2) ning Uku Siim Timmusk ja Jaan Sander Klein (7.01,1).

„Jalakas ja Muiste üllatasid, sest kindlad favoriidid olid alles kolmandana lõpetanud tallinlased Klein ja Timmusk. Avapäeval tegi Liisa-Marie Lääne väga head sõitu ning tõenäoliselt jääb tema ühepaadile,“ tõi Matti Killing noorte tegemisi esile.

Reede on katsete viimane päev ning siis on kavas suuremaid koosseise testida. Võistluse tulemused on leitavad siit.