Linzi MK: Raja ja Kuzmin võitsid pronksi

Vahur Mäe, toimetaja   |   3. juuni 2007, 15:42

Linz-Ottensheimis toimuval maailmakarikasarja 1. etapil selgus äsja paarisaeru kahepaadi esikolmik. Meeletult põnev lõpuheitlus tõi Eestile võistluse ainsa medali.

Läbi eel- ning vahesõitude rägastiku jõudsid finaali tituleeritud sakslased Rene Bertram-Robert Sens, valitsevad maailmameistrid Prantsusmaalt Adrien Hardy-Jean- Baptiste Macquet, alati medalivõimeline Austraalia koosseis Scott Brennan-David Crawshay, inglased Matthew Wells-Stephen Rowbotham ning mõlemad Eesti paatkonnad – vanameister Jüri Jaanson ja Tõnu Endrekson ning Allar Raja-Igor Kuzmin.

Igor Kuzmin-Allar Raja

Prantslaste kiire algus Sõidu lähe anti lausvihmas. Nii nagu eeldati, tegid kõige teravama stardi prantslased, järgnesid Austraalia ning Inglismaa. Eesti teine koosseis (Raja-Kuzmin) sõudsid neljandana, Jaanson-Endrekson sakslaste ees viiendana. Veel poolel maal oli liidrite vahekord sama, kuid oli märgata vahede vähenemist. Sellest annab tunnistust fakt, et esimesed viis meeskonda mahtusid kõik 1,5 sekundi sisse. Vaid Jaanson-Endrekson olid tempos natuke järgi andnud ja sõudsid kuuendana ca 3-sekundilise vahega liidriks tõusnud inglaste järel. Raja ja Kuzmini edu Eesti esipaatkonna ees oli selleks ajaks suurenenud kahele sekundile. Viimasele 500 meetrile jõudsid liidritena ülinapi eduga Hardy-Maqcuet’ ees Wells ja Rowbotham. Raja-Kuzmin olid nüüd tõusnud juba kolmandaks ning ka Jaanson-Endrekson kruttisid tempo finishispurdiks üles. Järgnenud põnevusetendust, kus kõik kuus finalisti nagu joonlaua järgi ühe liini peal tõmbavad, näeb tõeliselt harva. Kõik pidi jääma lõputõmbe ajastamise ehk tõelise loterii otsustada. Põnevust viimaste meetriteni Viimane tõmme õnnestus kõige paremini Inglismaal ning nende lõpuajaks võeti 6.18,55. Järgnesid Saksamaa (6.19,01) ning üllatuseks esmakordselt MK-poodiumile jõudnud Allar Raja-Igor Kuzmin.

Mulluse hooaja ning ka kogu karjääri parimaks maailmakarika tulemuseks oli siiani 6.koht. Tänane pronks andis neile punktitabelisse viis punkti ning ka üldarvestuses on nad hetkel kolmandad. “Kui teadsime, et olime võitnud pronksi, oli mul uskumatult hea tunne. Läheme iga sõiduga järjest paremaks”, kommenteeris Raja võimsat minekut.
Neljandana ületas finišijoone Prantsusmaa (6.19,79) ning viiendana ülinapi, 0,18 sekundilise kaotusega Rajale-Kuzminile Eesti esindusmeeskond. Ajaks said nad 6.19,85. Austraallased jäid 6.19,87ga finaali viimaseks.

Vasakult: Saksamaa, Inglismaa, Eesti

Olukorras, kus tervelt kolmandiku finaalikoosseisust moodustasid eestlased, on ülimalt tõenäoline, et võrdselt tugevatest kahepaatidest moodustatakse hooaja edenedes medalivõimeline paarisaeru neljapaat. Väärib märkimist, et suurte riikide koondistele oli Linzi jõuproov katsevõistlusteks ning nad olid enamustes paadiklassides esindatud valdavalt kahe, mõnes isegi kolme-nelja koosseisuga.

Seda, kas 22.-24. juunil peetaval Amsterdami 2. MK etapil sõuavad meie tipud veel duettidena, jääb nende endi ja treenerite otsustada. Linzi MK-etapp kulges Eesti sõudmisele äärmiselt edukalt. Kaheste kõrval näitasid head minekut ka Leonid Gulov ühesel ning Valeri Prosvirnin kergekaalu ühepaadil. Mõlemad sõudsid end B-finaali viiendaks, kokkuvõttes aga 11. kohale.

Punktiarvestuses võitis Eesti isegi Venemaad ning sai ligi 40 osavõtjamaa hulgas 16. koha.