MM: Taimsoo ja Raja 8.kohal

Vahur Mäe, toimetaja   |   7. nov. 2010, 00:00
Uus-Meremaal toimuvad sõudmise maailmameistrivõistlused jõudsid täna öösel põnevate finaalidega lõpule. Eesti spordisõber sai kaasa elada taas omadele, sest paarisaeru kahepaatide B finaalis püüdsid võitu Kaspar Taimsoo ja Allar Raja.
MM_2010_logoAlates 2004. aasta Jüri Jaansoni Ateena olümpiamängudel võidetud hõbemedalist kuni käesoleva hooajani saatis Eesti sõudmist maailmameistrivõistlustel või olümpiamängudel pidev edu, kuid nüüd see katkes.  Vastupidiselt kõrgetele lootustele jäi mulluste pronksmedallistide Taimsoo ja Raja laeks vaid B finaali 2.koht (kokkuvõttes 8. koht). Alla jäädi ameeriklastele Ochal’ile-Anderson’ile.
Taimsoo-Raja väljusid stardist üllatuslikult finaalist välja jäänud shveitslaste Vonarburgi-Stoferi järel teisena , kuid möödusid neist peagi. Ka USA duo liikus võimsalt ning möödus tuhande meetri märgis Eesti paatkonnast. Edasine oli ülitasavägine võitlus B finaali võidule, milles siiski jäid peale ameeriklased. Ajad olid vastavalt 6.26,28 ning 6.26,51. Kolmandana lõpetasid MMi eel finaalivõimelisteks peetud tsehhid Vitasek-Jirka (6.30,37), neljandana üllatajatest argentiinlased Rosso-Suarez (6.31,29), viiendana shevitslased (6.33,15) ning viimasena hiinlased Liu-Shi (6.33,36).
Raja-Taimsoo_2009_NZL
Kaspar Taimsoo ja Allar Raja.                     Foto: Matti Killing
Põhjusi, miks medalisoosikutest eestlased tänavu tipptaset ei näidanud, võis olla mitmeid. Kindlasti mängis oma osa ebatavaliselt pikale veninud kurnav hooaeg ning pidev paadimudelite vahetamine. See aga võis oluliselt stabiilsust ning veetunnetust vähendada.
Peale üllatusliku poolfinaali viimast kohta, mis kustutas Taimsoo-Raja finaalilootused, spekuleeriti ka kohtunike mitteerapooliku tegevuse üle radadele paigutamisel. 
Küsides kommentaari rahvusvahelise kategooria kohtunikult Robert Väli’lt, vastas sõudmise kohtumõistja nii: „kontrollinud üle eel-ja vahesõitude tulemused ning heitnud pilgu poolfinaalide stardinimekirjale, võin öelda, et kõik toimus reeglitele vastavalt. Keeruliste ilmaolude korral võib vastavaid meetmeid tarvitusele võtta FISA Täitevkomitee poolt valitud Erapooletuskomitee. Ju siis tingimusi ei peetud nii ebavõrdseteks, et pidanuks pöörduma Erapooletuskomitee poole”.
Olümpiamängude kvalifikatsiooniaasta tõotab põnevust
Kahepaatide A finaali võitis Uus-Meremaa koosseisus Cohen-Sullivan (6.22,63). Neile järgnesid ajaga 6.24,21 Suurbritannia (Wells-Bateman) ning resultaadiga 6.28,54 Prantsusmaa duo Berrest-Bahain.
2011. aasta sõudehooaeg on Londoni olümpia eelaasta, mil riikidele jagatakse paadiklasside OM-piletid, mis pole nimelised. Kuna tänavuse hooaja lõpul võime tõdeda, et kindlat liiderpaatkonda pole, võivad kevadel toimuvad katsevõistlused sünnitada hoopis uued koosseisud.
Viimasel tunnil Uus-Meremaale MM-pääsme lunastanud ühepaadisõudja Tõnu Endrekson tõestas 9.kohaga, et temas on ainest paadiklassi absoluutsesse tippu rühkida ning suure tõenäosusega valib ideaalsesse sõudjaikka jõudnu kursi just tänavuse aasta tulemuse põhjal.
Pole võimatu, et 2011. aasta toob taas tugeva paarisaeru neljapaadi sünni, sest just neljasel on läbi aegade saavutatud enamik Eesti sõudmise tipptulemustest. Pole võimatu, et taas on tippkonkurentsis tagasi Eesti paarisaeru kahepaat.
Selles osas annavad kevadised Eesti koondise katsevõistlused arutust.
Kandidaatide ring on lai: lisaks tänavu Uus-Meremaal koondist esindanutele on oma sõna kindlasti sekka öelda narvalastel Igro Kuzminil ja Vladimir Latinil ning pärnakal Andrei Jämsäl. Koondise uksele koputab endiselt tallinlane Valeri Prosvirnin. Ikka pole teada, mida teeb paar hooaega terviseprobleemidega maadelnud vanameister Jüri Jaanson, kuid arvata võib, et jätkamisotsuse korral võiks tema abi meeskonnapaadis olla oluline.