Neljapaatide tegemistest MM-il: Itaalia tõusis tuhast, Leedu põrus

Vahur Mäe, toimetaja   |   17. sept. 2018, 11:25

Bulgaarias Plovdivis lõppesid äsja maailmameistrivõistlused. Kuigi Eesti alatine lipulaev, paarisaeru neljapaat tänavu ei osalenud, on põnev jälgida, kuidas läks nende tulistel rivaalidel.

Tänavused tiitlivõistlused tulid Eesti jaoks üle pika aja teistmoodi. Tulid teatega, et läbi aastate edu toonud meeste paarisaeruline neljapaat ei stardi, sest võtab 2019. aasta OM-kvalifikatsiooni eel treeninguteks aja maha. Selle asemel moodustati Tõnu Endreksonist ja Kaur Kuslapist B-finaali võimeline paarisaeruduo ning eelmise hooaja tervisemure tõttu vahele jätnud Andrei Jämsä proovis kätt ühepaadil.

Maailmaklassi neljapaatide konkurentsiski kujunes elu suurte muutuste pöörises. Finaalis ei näinud lisaks Eestile võistlemas ei mullust maailmameistrit Leedut ega ka toonast hõbedast kvartetti – Suurbritanniat. Leedulased finišeerusid alles B-finaali lõpus ning brittidel õnnestus Saksamaa ees napi eduga võita B-finaal, mis kokkuvõttes andis neile seitsmenda koha.

Küll osaliselt muutunud koosseisus, krooniti uueks maailmameistriks alles aasta tagasi B-finaali viimasena lõpetanud Itaalia (5.35,31). Hõbeda pälvis eelmise MM-i vahele jätnud Austraalia (5.36,51) ning pronksi võitis toonane B-finaali viies, Ukraina (5.37,28). Järgnesid Uus-Meremaa (5.37,39) ning 2017. aastalgi finaalis sõudnud Holland (5.37,91) ja Poola (5.39,43).

Teadaolevalt ei ole mitte kunagi varem neljapaatide finaalsõidus kõik paatkonnad lõpetanud 5 minuti ja 40 sekundi sees. Nüüd see juhtus. Küll jäid itaallased 2014. aastal Ukraina poolt maailmameistrivõistlustel sõidetud maailma tippajale veidi üle kolme sekundi alla (Mikhay, Morozov, Nadtoka, Dovgodko, 5.32,26). Resultaadid näitavad, et Plovdivi kanalil valitsesid ideaalilähedased tingimused ning et konkurents tipus on läinud veelgi tihedamaks.