Noorte EM Trakais: poiste nelik alistas Baltimaade mõõduvõtus Läti ja Leedu

Vahur Mäe, toimetaja   |   10. juuli 2016, 10:54

Leedu sõudekeskuses Trakais toimuvatel Euroopa noorte meistrivõistlustel on 10. juuli finaalpäevaks. Eestit esindab neli paatkonda, neist koha poolest oli edukaim tüdrukute paarisaeru neljapaat, ent taseme poolest tugevaima esitluse tegi poiste paarisaerunelik.

2016 ERJCh logoTüdrukute kvartetti kuuluvatel Kärolyn Mäesaarel, Leena Kattelil, Greta Jaansonil ja Kristel Gustavsonil oli hommikul toimuvas poolfinaalis võimalus püüda finaalipiletit. Selleks

olnuks vaja sõuda vähemalt kolmandaks. Siiski osutusid kõik rivaalid paremaks ning Eesti lõpetas tulemusega 7.09,93 kuuendana. Finalistideks pääsesid Tsehhi, Rumeenia ja Austria.  Leedu, Poola ning Eesti jätkasid nõrgimas ehk B finaalis, kus jagati kohad 7 kuni 12.

B finaalis näitas Eesti kvartett viiendat tulemust, jäädes ajaga 6.59,71 alla Valgevenele (6.50,91), Šveitsile (6.51,42), Leedule (6.52,24) ja Poolale (6.57,61). Üldarvestuses 11. koha saanud Eestile järgnes 7.02,61ga Ukraina. Võistluse viimaseks jäi Läti, kes lõpetas võistlemise laupäevase vahesõidu autsaiderina.

2016 Noorte EM EST koondis foto Viljandi SK
Eesti noortekoondis Trakais. Foto: Viljandi Sõudeklubi

Enim kõneainet väärib poiste paarisaeruneliku südi sõit C finaalis. Märgiliseks kujunes pingelise lõppvaatuse pakkunud võistlus selgi põhjusel, et Ander Koppelil, Margus Kodasmal, Tristan Lasnil ning Martin Rahuojal õnnestus lõpuveerandil edestada tulemusega 6.19,82 tugevaid Läti ja Leedu konkurente, kes said aegadeks vastavalt 6.20,3 ja 6.20,71. Seejuures väärib märkimist, et Koppeli eessõudmisel tegi nelik läbi märkimisväärse tõusu, sest näiteks 500 meetrit enne lõpujoont oldi alles 4. kohal. Poola finišeerus 6.21,74ga neljandal ning Makedoonia ja Serbia aegadega 6.25,99 ja 6.27,58 vastavalt viiendal ja kuuendal positsioonil.

Ühepaadil sõudva pärnaka Bertty Nurme pärusmaaks jäi D-finaal, mille ta lõpetas Ukraina ja Venemaa sportlaste järel 7.43,1ga kolmandana. Antud resultaat tagas talle üldarvestuses 21. koha. Nurmest tahapoole jäid Armeenia ja Georgia atleedid.

Poiste paarisaeru kahepaadil said Markus Toom ja Mihkel Taros C finaalis ajaga 7.03,53 teise koha ning üldkokkuvõttes tagas see noormeestele 14. resultaadi. Meie mehi edastas Ukraina 7.00,15ga. Eestlastele kaotasid Norra, Läti, Iisrael ja Georgia.

Koondis tegi keskmise tulemuse ära

Noortekoondise projektijuht Heigo Tiidemaa hindas koondise taset mullusega võrreldavaks.

“See on täna meie keskmine tase, kuigi nii mõnegi sportlaste ja taustategelase emotsioonidest õhkus rahuolematust. Kui võrdleme kasvõi sõudeergomeetril saavutatud aegu eakaaslastega, siis ega supertulemusi pole keegi suutnud näidata”, viitas Tiidemaa atleetide mõnevõrra tagasihoidlikele jõuvastupidavuse näitajatele.

“Nii mõnigi edasipääs jäi napi sekundi kaugusele ja eks see oli ka väikene sportlik ebaõnn ehk”, vihjas mänedžer näiteks Bertty Nurme esitlusele C/D poolfinaalis. Enim põnevust olevatki pakkunud poiste neljapaadi taktikaliselt tugev esitlus, sest vaid viimase 500 meetriga suutsid nad viiendalt positsioonilt C finaali liidriks kerkida.

“See oli kiiduväärt ja nauditav lõpuspurt”, tunnustas Tiidemaa noorte etteastet.