Pavel Šurmei järjekordne võit Alfal

Vahur Mäe, toimetaja   |   21. jaan. 2006, 18:03

Tallinna Spordihallis peetud rahvusvahelise sõudeergomeetrite võistluse võitis juba 4. aastat järjest Valgevene neljapaadihiid Pavel Shurmei. Pääsemine meeste absoluutkaalu 12 parema hulka oli raskem kui kunagi varem. Seetõttu pidi nii mõnigi Eesti koondislane eelsõidu järel asjad kotti pakkima ja pealtvaataja koha sisse võtma. Üllatuslikult sai ajaga 2.53,0 viimase finaalikoha Sõudeklubi \”Pärnu\” sportlane Artur Maier, kes jättis medalite jagamise võimalusest eemale sellised nimekad mehed nagu ala kuuekordse maailmameistri Matthias Siejkowski ning Eesti neljapaadi liikme Leonid Gulovi. Finaalis loodeti näha kolme \”suure\” heitlust. Loomulikult pidi Pavel Shurmei kaitsma oma esikohti. Tõnu Endrekson kui Alfa võitja varasematel aegadel soovis endale tõestada, et suudab valgevenelasega vahet tasapisi vähendada ja noor lätlane Kristap Bokums ihkas parandada oma treeningutel sõidetud tippmarki 2.42. Shurmei ja Bokumsi võimas lõpuspurt Tavapäraselt kuulus algus Endreksonile. Mees alustas võimsalt ja hoidis juhtpositsiooni distantsi esimesed 2/3. Siis möödus Bokums eestlasest ja tegi sisse ähvardavalt pika vahe. Shurmei taipas, et vastaseks on sportlane, kes ka tema nimele kuuluvat maailmarekordit, 2.39,8, on võimeline alistama ja asus vasturünnakule. Sõidu viimasel sajal meetril võttis kogenud Shurmei siiski oma ning lõpetas ajaga 2.40,2. Bokums kaotas väga napilt ning tema ajaks fikseeriti 2.40,5. Kolm päeva enne võistlust kerges palavikus olnud Endrekson sai ajaks 2.43,2 ning oli kolmas. Väga põnev oli võistlus kolmandast kuuenda kohani. Vladimir Latinile ja Allar Rajale fikseeriti võrdne aeg – 2.48,4, kuid kuna Latin oli eelsõidus olnud 0,2 sekundit Rajast parem, siis vastavalt võistlusmäärustele kuulus talle parem ehk neljas koht. Ka Alvar Räägel sõitis võimsalt, saades ajaks 2.48,7. Selle tulemusega edestas noor mees ka vanameistrit Jüri Jaansoni, kes pidi leppima 7. kohaga (2.48,9). Teistest võistlusklassidest Mastersite ehk veteranide 28-44-aastaste vanuserühmas näitas võimsat minekut soomlane Jari Liimatta. Tema küllalt kõrgeklassiline võiduaeg 2.55 oleks ka absoluutklassis konkurentsivõimeliseks osutunud. Keskmises mastersite vanuserühmas (45-59) läks pingeliseks lõpuheitluseks lätlase Valdis Meikalissi ning Reval Sporti esindava Sergei Morzakovi vehel. Meikaliss väljus duellist ajaga 3.01,0 siiski võitjana. Morzakov kaotas vaid kümnendiksekundiga. 60-aastaste ja vanemate võit läks Mati Kanarbikule. Kaisa Pajusalu, kes oma vanuse tõttu oleks vabalt võinud sõita veel juunioride klassis, otsustas keskenduda naiste võistlusele. Tema võiduaeg oli 3.16,6 ning teist kohta edestas tütarlaps koguni 12 sekundiga. Naiste kergekaalu kuldmedal riputati kaela lõunanaabrile Olga Svirskale. Meeste kergekaalus (kuni 75 kg) pani paremuse maksma Tallinna Sõudeklubi esindav Valeri Prosvirnin (3.05,0). Soomlane Pekka Nieminen kaotas vaid napi 0,9 sekundiga. Naiste mastersite nooremas vanuserühmas võidutses 2005. aastal Eesti paarisaeru neljapaati juhendanud Tatjana Jaanson. Õrnema soo vabaklassis, kus tohtisid üles astuda sõudmisega mitteseotud sportlased, riputati kuldmedal kaela Kristiine Sporti esindavale Leelo Ojalale. Meeste vabaklassi kuld kuulus Kristo Kattelile. Tüdrukute B-klass (15-16) pakkus jällegi kaasaelamisrõõmu kolme võrdse heitlus. Oma esimese suure võidu sai pärnulanna Mari-Liis Soovik (3.42,4). Väga väikeste vahedega järgnesid talle Karin Neerot Viljandist (3.43,3) ja Andra Joost Pärnu “Kalevist (3.43,4).Poiste B-klassis kuulus kindel võit ajaga 3.02,1 Leedut esindavale Jonas Karaliusele. Tüdrukute A vanuserühmas (17-18) valitses sõitu narvalanna Jevgenia Rõndina, kelle aeg 3.24,1 oli ligi 6 sekundit parem, kui teise koha saavutanud Helen Tinkusel Pärnu \”Kalevist\”. Noormeeste A-klassis ei leidunud vastast leedulasele Saulius Ritterile, kes võitis suurepärase ajaga 2.51,3. Parim kool sai ergomeetri kasutusõiguse Traditsiooniliselt osavõtjaterohke on olnud koolide vaheline võistlus. On ka põhjust, sest korraldajad annavad võitjale igal aastal välja ühe ergomeetri, mida tasuta tervelt aasta kasutada on võimalik. Meeskondlikus võistluses saavad osaleda 4-liikmelised grupid. Võistlejad ise ning ka pealtvaatajad näevad 500 meetri distantsi jooksul ekraanilt ennast liikumas ühtse paatkonnana. Naiste kõrgkoolide/kaitseväe rühmas tuli võitjaks Sisekaitseakadeemia kvartett. Sama õppeasutuse meespoolgi ei saanud kehvem olla ning hoolitses selle eest, et auhinnakapp täieneks kuldmedaliga. Firmade-ettevõte parimaks naiskonnaks osutus Lääne Politseiprefektuur, edukaimaks meeskonnaks tõusis spordiklubi “Arena”. Põhikoolide parim tüdrukute kvartett on Tallinna Reaalkoolist. Parimad põhikoolis õppivad ergomeetrisõudjad noormehed tulevad Audru Keskkoolist Pärnumaalt. Gümnaasiumiastme tüdrukute võistluses ei leidunud vastast Tartu Raatuse Gümnaasiumile. Ka sealsed noormehed osutusid edukaimateks. Peaauhinna viisid enda kooli Tallinna Reaalkooli õpilased. TULEMUSED PILDIALBUM ALFA 2006 ETV VIDEOKLIPP