Räämal asutakse sõudeklubi uuendama

Vahur Mäe, toimetaja   |   22. veebr. 2017, 23:23

Suvepealinna volikogu kehtestas veebruari keskel detailplaneeringu, mis annab Räämal tegutsevale Pärnu Sõudeklubile võimaluse rohkem kui poole sajandi järel asuda olme- ja treeningtingimusi parandama.

Pärnu linnale kuuluval kinnistul 1961. aastal valminud ellinguhoone ning 1963. aastal ehitatud töökoda ning saunamaja on tänaseks täielikult amortiseerunud ega võimalda sõudjaid kaasaegsel moel ette valmistada. Kunagine sõudmise käsutuses olnud ja kompleksi kuulunud Mäe tänava sõudebassein aga läks juba ligi viisteist aastat tagasi omandivaidluse käigus Spordiselts Põhjakotka valdusesse, kes on tänaseks endise spordirajatise äripindadeks kohandanud.

Endrekson Athlete of the Month art. 21.09.2016

Pärnu Sõudeklubi liikmed Andrei Jämsä ja Tõnu Endrekson

Rääma 27 kinnistu ja lähiümbruse detailplaneering algatati ülesandega asuda tingimusi uuendama ja see näeb ette nii võistlusvõimaluste parendamist, uusi ellingu- ja klubihooneid, avaramaid parkimistingimusi jpm. Lisaks kõigele muule lahendab planeering ka nn Jaansoni raja küsimuse, sest annab võimaluse selle nihutamiseks vahetult kallasrajale. Kuna Pärnust on aastakümnete jooksul kujunenud Eesti sõudmise võistluskeskus, sest seal peetakse nii meistri- kui ka karikavõistlusi, vahel ka rahvusvahelisi jõuproove, on planeeringu koostamisel pööratud tähelepanu ka korralduslike tingimuste parandamisele. Nii on võimalik rajada kaasaegne finišitorn, tribüün, kohtunike olmeruumid jpm.

Pärnu Sõudeklubi küsimust on püütud lahendada aastaid, ent seni tulutult. Nüüd, mil planeering on kehtestatud, näeb protsess ette arhitektuurikonkursi korraldamist, kompleksi projekteerimist ning finantseerimisküsimuste lahendamist. Tuge rahastamisel on lubanud nii riik kui Pärnu linn. Arendustegevust koordineerib MTÜ Pärnu Sõudeklubi, kes omab kinnistul pikaajalist hoonestusõigust.

Sõudmine kolis praeguselt Pärnu Jahtklubi alalt Räämale 1955. aastal ning on selle aja jooksul valmistanud ette edukaid rahvusvahelisi tippe kui ka noorteklasside tugevaid harrastajaid. Räämal on sõudmisõpet saanud ja tippu pürginud kahekordsed olümpiamedalistid Jüri Jaanson ja Tõnu Endrekson, olümpiapronksid Andrei Jämsä ning Raul Arnemann, Roman Lutoškin, Priit Tasane, Tiit Helmja jpt. Ka eliittreenerist paarisaeru neljapaadi juhendaja Matti Killing alustas oma pikka juhendajakarjääri 1967. aastal Räämal.