ROK: rannasprint on 2028 OM-i kavas!

Robert Väli   |   13. okt. 2023, 23:26

World Rowing (WR / FISA) teatas, et Rahvusvaheline Olümpiakomitee (ROK) otsustas täna 13.oktoobril 2023, et Los Angelese 2028. aasta olümpiamängude programmi lisatakse klassikalise sõudmise kõrval ka rannasprindi sõudmine.

“Rannasprindi sõudmise lisamine 2028. aasta olümpiamängude programmi on rannasõudmise kümne aasta pikkuse arengu tulemus, mida toetavad aktiivselt meie 159 liiget ja sõudekogukonnad /…/ Meresõudmise kaasamine LA28 programmi rannasprindi formaadi kaudu on eeldatavasti meie spordiala jaoks murrangulise tähtsusega”ütles WR president Jean-Christophe Rolland. 

Lõpliku otsuse kvootide ja võistlusformaatide kohta teeb ROK-i juhatus pärast Pariisi 2024. aasta olümpiamänge. World Rowing’u poolt pakutakse välja kolm medaliala: meeste ühepaat, naiste ühepaat ja mix-kahepaat (st 1 mees+1naine). Segapaatkond oleks sel juhul esimest korda olümpiasõudmise ajaloos.

Loe WR täisteksti SIIN.


Fotol (autor foto) 2022 rannasprindi EM areen. Start ja finiš on kaare all. Joostakse veeni (ca 30-50m), hüpatakse paati, sõutakse 250m sik-sakina ümber poide edasi, siis viimase poi juurest otse tagasi, hüpatakse paadist välja ja jookstakse finišijooneni. Vaata selgitavat faili SIIT

Taustaks

Teatavasti on kergekaalusõudmine OM kavas Pariisis viimast koda. Õigupoolest pidi viimaseks korraks jääma Tokyo 2020 kuid kuna too OM lükati kroroonapandeemia tõttu edasi, siis järgnev OM-tsükkel jäi ühe aasta võrra lühemaks ning ROK otsustas Pariisi OM-programmi mitte muuta.

Igatahes oli kergekaalu väljajäämise OM-programmist teada fakt juba paar OM-tsüklit tagasi ning seetõttu hakkas WR/FISA tegema aktiivset lobbitöös selles suunas, et OM-kavva pääseks meresõudmine või mõni meresõudmise distsipliinidest.

Kergekaalukategoorias on OM-kavas meeste ja naiste kahepaadid, kummaski 16 paati, teisisõnu 32 meest ja 32 naist. Sama arv sõudjaid sõudjaid oleks vähim, mida soovitakse LA programmis näha.

Eestlased meresõudmises

Eestis pole meresõudmine veel levinud kuigi tingimusi selleks oleks – ca 3500km pikkune rannajoon annab kuhjaga võimalusi erinevalt akadeemilisest sõudmisest, mille tarvis sobivaid veekogusid on napilt kahe käe sõrmede jagu. Kui sedagi.

Esimese katse meresõudmise osaleda tegid meie A-koondislased 2021 aastal, kui suhteliselt ekspromt otsusega mindi osalema Marina di Gastagnetos (ITA) peetud European Coastal Rowing Challenge‘le. Osaleti nö eksperimentaalses koosseisus (Kushteyn-Raja-Endrekson-Poolak), millest järgmisel hooajal saigi meie neljapaadi esindusmeeskond. Tookord Itaalias võideti kuldmedal.

Nimetet neljapaadi roolimeheks oli Ander Koppel, kes võistles ise rannasprindis ning  saavutas tugevas konkurentsis 8. koha.

2022. aastal aga toimusid juba ametlikud Euroopa meistrivõistlused rannasõudmises ja see lõppes meie sportlastele taas edukalt – neljapaat (samas koosseisus kui 2021) võitis hõbemedali ning roolimees Ander Koppel suutis võita rannasprindis pronksi! Sõnaga väga edukas algus meie esimestele katsetele meresõudmises.

Foto: Detlev Seyb – EM hõbe – Eesti neljapaat koosseisus (vasakult) Mikhail Kushteyn, Allar Raja, Tõnu Endrekson, Johann Poolak, roolis Ander Koppel.

Vaata ka WRi jagatavaid lisamaterjale meresõudmise ja rannasprindi kohta:

Seotud lood: