1

Sõudjad mälestasid raskel rajal Märt Lellet

Novembri esimesel laupäeval toimunud Märt Lelle mälestusvõistlus sõudjate jooksukrossis tõi Pärnus rajale ligemale 90 välejalga. Raskel rajal kirjutas võidu oma kontole kunagine kergekaalusõudja Martin Tarkpea.

27. korda Pärnu sõudeklubi omaaegse noortetreeneri Lelle meenutamiseks korraldatud jooksukross on keerulise ja käänulise Niidupargi raja tõttu saavutanud omamoodi kuulsuse: paljud, kes seal käinud, ütlevad, et teist nii rasket rada pole nemad varem läbinud.

1995. aastal meie seast lahkunud Lelle pidas oluliseks, et suvepealinna sõudjatel ja teiste spordialade harrastajatel oleks treenimiseks tõhusad võimalused, sestap sai ta kogukonnas kokkuleppele, et Rääma kanti Niidu metsa tohib treenimiseks-võistlemiseks raske raja maha märkida.

Lelle memoriaal toimub Pärnus Niidupargi raskel rajal (FOTO: Tatjana Jaanson)

Lelle polnud üksnes teenekas treener, vaid nooruses kõva sõudjagi: 1967. aastal NSV Liidu meistrivõistlustel paarisaerulisel kahepaadil pronksmedalist ja samal aastal Eesti meister ühepaadil

„Väljakutseid pakkuv ja minu jaoks märgiliselt tähtis,“ iseloomustas jõuproovi tänavu ja varemgi korduvalt jooksu võitnud endine sõudja, Pärnu sõudekeskus Kalevis Ulvi ja Roman Lutoškini käe all harjutanud Martin Tarkpea, kel kulus kümnel ringil võidu tagamiseks 46 minutit ja 26 sekundit. Talle järgnesid omaaegne sõudja, praegu Pärnumaa üks parimaid jooksumehi Rait Mänd 48.04ga ja Rio olümpiapronks viljandlane Kaspar Taimsoo 55.50ga.

Tarkpea märkis, et nii kaua, kuni tema mäletab, on Lelle kross temal alati südame kiiremalt põksuma pannud.

„Olen jooksul osalenud juba 1998. aastast – viimasel kümnel aastal teadlikult jooksumehena – ja alati lõpuni teinud, nooruses vahel ka mingeid lõike jalutades läbides,“ rääkis võitja, kes praegu treenib Ralf Lipu juhendamisel jooksmisele spetsialiseerunud Treeningtiimis.

Esikolmikud vanuseklasside kaupa

Tüdrukute D-klass (kuni 12aastased), üks ring: 1. Reti Renate Lehiste, Pärnu SK Kalev, 5.01, 2. Nele Lohk, Pärnu SK, 5.12, 3. Kertu Sepp, Pärnu SK, 5.41.
Poiste D-klass, üks ring: 1. Rihard Kanarbik, Pärnu SK, 4.17, 2. Artur Ilves, Pärnu Viljandi SK, 4.20, 3. Kerret Sonne, Pärnu SK Kalev, 4.25.
Tüdrukute C-klass (13-14aastased), üks ring: 1. Hanna-Maria Pulin, Viljandi SK, 5.10, 2. Lisandra Mäe, Pärnu SK, 5.22, 3. Lisandra Šapkin, Pärnu SK, 5.33.
Poiste C-klass, kolm ringi: 1. Martin Villems, Viljandi SK, 13.56, 2. Martin Mõttus, Pärnu SK, 14.10, 3. Margus Grube, Pärnu SK Kalev, 14.29.
Tüdrukute B-klass (15-16aastased), kolm ringi: 1. Iris Udu, Viljandi SK, 19.36, 2. Elisabet Saue, Pärnu SK Kalev, 20.26, 3. Eliise Tart, Pärnu SK, 22.42.
Poiste B-klass, kuus ringi: 1. Robin Hunt, Pärnu SK, 32.04, 2. Renari Kiil, Pärnu SK, 32.49, 3. Nikolai Kiradi, Pärnu SK, 34.30.
Tüdrukute A-klass (17-18aastased): 1. Gerli Endrekson, Viljandi SK, 37.19, 2. Marta Vaimand, Pärnu SK, 42.06, 3. Berit Alttoa, Pärnu SK Kalev, 45.25.
Poiste A-klass, kümme ringi: 1. Brenet Volmerson, Pärnu SK, 57.10, 2. Roland Mitt, Viljandi SK, 58.26, 3. Werner Jõgeva, Pärnu SK, 58.28.
Naised, kuus ringi: 1. Anete Baum, Pärnu SK Kalev, 35.44.
Mehed, kümme ringi: 1. Martin Tarkpea, Pärnu SK Kalev, 46.26, 2. Rait Mänd, Pärnu SK, 48.04, 3. Kaspar Taimsoo, Viljandi SK, 55.50.

Finišiprotokolliga saab tutvuda siin, Märt Lelle profiiliga Eesti spordi biograafilises leksikonis siin.