Tallinnas tunnustati sõudemaailma parimaid

Vahur Mäe, toimetaja   |   9. nov. 2013, 11:37

Tänavune rahvusvaheline sõudehooaeg on jõudnud lõpule, päädides Tallinnas sõudemaailma parimate väljakuulutamisega.

Rahvusvaheline alaliit FISA on nii kõrgel tasemel väisamas Eestit esmakordselt ning eales varem pole siin aastalõpugalat korraldatud. Sõudeaasta parimad kuulutati välja Tallinna Lennusadamas toimunud galal viies kategoorias: treener, mees- ja naissõudja, parasõudja ning eriteenetega isik. Tallinnasse olid tunnustust tulnud vastu võtma Aasta treeneriks kuulutatud Johan Flodin ning eriteenete eest auhinna saaja Anita DeFrantz. Sündmusel osales ka FISA president Denis Oswald.

2013 FISA president Denis Oswald
FISA president Denis Oswald galaõhtut avamas

Johan Flodin – rootslane Norramaal

2013. aasta edukaima treeneri tiitli pälvis Norra koondist juhendav rootslane Johan Flodin, kelle hoolealused võitsid Lõuna-Koreas Chungjus peetud maailmameistrivõistlustel kaks kuldmedalit. Meeste paarisaeru kahepaadil tegid tänavu võimsa tõusu varem harva MK-poodiumile jõudnud Nils-Jakob Hoff ning Kjetil Borch. Meeldejäävas finaalis alistas Norra duo leedulased Mascinskase-Ritteri ning itaallased Fossi ja Battisti.

2013 FISA aasta treener Johan Flodin
Johan Flodin (vasakul) tunnustust pälvimas

Kergekaalu samas paadiklassis võitsid MM-kulla Kristoffer Brun ja Are Strandli, edestades šveitšlasi Schuerch’i-Gyr’i ning britte Peter ja Richard Chambersit.

Vahetult pärast edukat esinemist Chungjus antud intervjuus Los Angelese olümpiavõitjast sõudeblogi pidajale britt Martin Crossile avaldas Flodin koondise edu saladuse, mis seisnenud tema hinnangul sportlastele väga individuaalses lähenemises.

“Tänavune hooaeg kulges tegelikult üle kivide ja kändude, tuues hoolealustele kaasa mitmeid vigastusi. Kui minult täna küsitaks, mida uut sellest hooajast õppisin, siis vastaksin, et kõik on võimalik”, märkis 46-aastane Flodin.

Aasta meessõudjad

Auhind lendas maailma kuklapoolele, Uus-Meremaale ning seda 2013. aastal võitmatuna püsinud roolijata kahepaadisõudjate Eric Murray ning Hamish Bondi filigraanse töö tulemusel. 31-aastane Murray ja 27-aastane Bond on järjepidevat edu nautinud juba alates 2009. aastast ning sõudsid Londoni olümpiamängudel välja paadiklassi maailma parima aja – 6.08,50.

Uusmeremaallaste jaoks on tegemist teise aastaauhinna võitmisega.

Aasta naissõudja

Tänavune tiitlikandja on austraallanna Kim Crow, kes peale edukat Londoni-hooaega, mis tõi tasuks kaks olümpiamedalit, suutis tõestada, et temas on stabiilsust ja ainest tipus püsimiseks. Chungjus peetud MM-finaalis alistas 1985. aastal sündinud Crow senised valitsejad, Uus-Meremaa koondislase Emma Twigg’i ning tituleeritud tsehhitari Mirka Knapkova.

Aasta parasõudjad

Parima tiitel kuulub jällegi Austraaliale ning selle tagasid TA-klassi paarisaeru kahepaadil segavõistkonnana startinud Gavin Bellis ning Kathryn Ross.

Alles mullu moodustunud sõudepaar, kes paraolümpial pälvis viienda tulemuse, murdis tänavu MM-tiitli võitmisega absoluutsesse tippu.

Paatkonna kogenum, Ross, on varem võistelnud kahtedel olümpiamängudel ning tema auhinnakappi kaunistavad mitmed MM-medalid. Kuldse tulemuseni jõudis sportlane esmakordselt.

Auhind sõudmise eriteenete eest

Nagu ikka, tunnustab FISA sõudmise üldarengutesse panustanud taustajõude. Tänavuse preemia eriteenete eest maailma sõudespordi arendamisel pälvis ameeriklanna Anita DeFrantz, kes on kogunud kuulsust USA presidendi Carteri organiseeritud Moskva olümpiamängude boikoti vastu protestimisega. Olles samas ka 1976. aasta olümpiamedallist, hoiab DeFrantz siiani sõudmise arengutel silma peal ning tegutseb FISA asepresidendina. Tänavu valiti ameeriklanna Rahvusvahelise Olümpiakomitee IOC’i täitevkomitee liikmeks.