Thames’il: Oxford seljatas Cambridge’i

Vahur Mäe, toimetaja   |   7. apr. 2014, 07:37

Möödunud pühapäeval, 6. aprillil, sõideti juba 160. korda kavas olnud maailmakuulsat Oxfordi ja Cambridge’i ülikoolide vahelist kaheksapaatide regatti. Nii nagu ennustati, võitis ihaldatud trofee taas Oxford.

The Boat Race logoLondonis valitses tavapärane udu ning sõudjaid kimbutas ebameeldiva tuulega kaasnenud laine. Seetõttu kujunes jõuproovist kahtlemata test, mis pani proovile nii tehnilised oskused kui vastupidavuse. Juba suurvõistluse eel tehti panuseid treener Sean Bowdeni käe all harjutavale tumesinises vormis Oxfordile, kus teiste seas sõudsid mitmed ala maailma suurnimed Storm Uru, Constantine Louloudis ning Malcolm Howard. Vaatamata füüsilisele võimsusele peeti  Cambridge’i oktetti algusest peale nõrgemaks ning neile helget tulevikku ei ennustatud.

Sajad tuhanded Thames’i kaldapealseil ning miljonid üle maailma teleekraanide ees said alguses kõike seda, mida näha ihati – võitluslikku ja võrdset starti ning nina-ninas liikuvaid konkurente.

2014 The Boat Race Cambridge
Sõudmises harvanähtav: Cambridge’i Luke Juckett’i (nr2) eksimus avaldub rängal moel. Foto: theboatrace.org

Kuna 6800 meetri pikkune kurviline distants pakub eeliseid kord ühel, kord teisel pool startijale ning paneb proovile taktikalise planeerimise oskused, sõltub palju kahtlemata ka radade loosimisest. Oxford sai liisu heitmise teel rajapoole valida ning otsustas alates veerandi distantsi läbimisest eeliseid pakkuma hakkava paremkalda ehk Surrey-poole kasuks.

Peale 5 minutit pingutamist andis arbiiter Richard Phelps Oxfordile nõrga roolimise eest hoiatuse, millele viimase tüür Laurence Harvey kohe paadi kursi muutmisega korrektselt vastas. Seejärel kaldus õigelt trajektoorilt kõrvale Cambridge, ent nii õnnetult, et nende 2. positsioonil tõmbav Luke Juckett kaotas aeru ning jäi üsna napilt puudu, et ta paadist välja oleks kukkunud.

2014 The Boat Race võitja Oxford foto telegraph.co.uk
Võidukas Oxford tähistamas. Foto: www.telegraph.co.uk

Nii oli sõidu saatus otsustatud ning Oxfordile piisas mõõdukast pingutusest, et võidukana pärale jõuda. Cambridge kaotas viimaste aastakümnete ühe ebavõrdseima sõidu 11 paadipikkusega (viimati võitis Oxford samaväärse eduga 1973. aastal – V.M) ning otsustas siiski veel roolimehe Ian Middletoni eestvedamisel tulemuse üle protestida. Mõistagi ei olnud taolisel aktsioonil arbiitri arvates alust ning kaebus jäi helesiniste enda eksimuse tõttu arvestamata. Hiljem selgus, et Juckett’i kronstein oli intsidendis tugevalt räsida saanud ning terve edasise distantsi vältel oli koostöö tugevalt häirunud.

Võistluste ajaloo üldseis on nüüdsest 81:78 Cambridge’i kasuks.