The Boat Race: esimese eestlasena kaasa teinud Elo Luik pälvis kohe ka võitjaau

Vahur Mäe, toimetaja   |   27. märts 2016, 16:16

Läinud pühapäeval, 27. märtsil, kuulus Thames taas sõudjatele, sest kavas oli maailma pikimate traditsioonidega spordivõistlus – Oxfordi ja Cambridge’i ülikoolide vaheline kaheksapaatide regatt. Esimest korda ajaloos võistlesid nii mehed kui naised samal päeval ja identsel rajal.

Ligi paarisaja aastase traditsiooniga võistlus nägi ka esimese eestlase tulekut – Oxfordi naiste paatkonnas tõmmanud Elo Luik sai kohe tunda ka võidu maitset.  Naiste võistlus pakkus küllaga dramaatikat, sest 6,8 km pikkuse distantsi teises pooles valitsesid ebasoodsatest tuultest tingitud keerulised veeolud. Nii hakkas helesinises vormis sõudva Cambridge’i paat kiirelt veega täituma ning peakohtunik oli sunnitud peatumismärguannet tähendavat punast lippu lehvitama. Vaatamata sellele otsustas kaotusseisu jäänud Cambridge jätkata ning lõpetada. Kaotust võitjale Oxfordile kogunes 71 sekundit. Oxfordil kulus raja läbimiseks 21 minutit ja 49 sekundit.

Oxfordis sõudnud Luik vaatamata Cambridge’i äpardusele enda ülikooli võitu ei alahinnanud.

„Olen sõiduga väga rahul. Kuna tugev laine muutis võistluse veel enam taktikamänguks, hindan kõrgelt meie roolija otsust rada vahetada. Nii pääsesime vaiksemasse vette ning saime oma paremuse maksma panna“, lausus Luik mõned tunnid peale võistlust.

Peale tänavust jõuproovi on endiselt juhtimas Cambridge 41 võiduga Oxfordi 30 vastu.

2016 Womens Boat Race theboatrace.org
Taamal võitja Oxford, esiplaanil “merehätta” sattunud Cambridge. Foto: www.theindependent.co.uk

Meeste arvestuses kuulus peale kolme aastat võit taas Cambridge’i ülikoolile. Võistlus pakkus pinget vaid esimesel distantsiveerandil, peale mida hakkas Cambridge stabiilselt edu kasvatama.

Väljaandele The Independent kommentaare jaganud britist neljakordne olümpiavõitja söör Matthew Pinsent arvas, et Cambridge’ile tagas edu väga hea tehniline töö.

„Cambridge sõudis hiilgavalt. Nad olid täpsemad ja sujuvamad. Samas ei saa tähelepanuta jätta ka Oxfordi seganud tugevamat lainetust ja see avaldas tulemusele kindlasti mõju“, märkis sõudelegend.

Võistluse ajaloo üldseis on peale tänavust võistlust 82:79 Cambridge’i kasuks.

2016 Mens Boat Race võitja Oxford theguardian.co.uk
Mehed on finišis. Luke Juckett, võidukas cambridegelane triumfi tähistamas. Foto: www.theguardian.co.uk