Tippsõudjad koguvad Sabaudias veekilomeetreid

Vahur Mäe, toimetaja   |   29. märts 2022, 13:14

Roomast veidi lõunasse jääv rannikuäärne Sabaudia on Eesti sõudjatele tuttav koht, sest juba mitmendat hooaega käiakse kevadeti sealses mahedas kliimas veelaagris.

Sõudekoondise peatreeneri Veikko Sinisalo soovitatud sõudekeskus on leidnud tippmeeste heakskiidu, sest elu-olu on nende hinnangul seal kandis suurepärane: mugavad elamistingimused ja kodulähedane veekogu loovad eeldused võistlushooaja eel kvaliteetselt vundamenti laduda. Tänavu suundusid Eesti parimad sinna vahetult – sõltuvalt individuaalsest plaanist väikeste vahedega – peale koduseid meistrivõistlusi sisesõudmises. Eri põhjustel ei tee laagrit kaasa Jüri-Mikk Udam ja Andrei Jämsä.

Sabaudia sõudekeskus (FOTO: Allar Raja)

Sinisalo sõnutsi lähenetakse sellele hooajale teisiti kui kahel eelneval. „Kuna EM ja MM on väikeste vahedega suhteliselt hooaja lõpus, olime suure osa talvest kodus ja keskendusime suusatamisele,“ selgitas treener.

Tänavu lubab juhendaja enda sõnutsi atleetidele rohkem vabadust, et korvata olümpia eel tekkinud vajakajäämisi muudes eluvaldkondades.

„Olen võtnud seisukoha, et kui mehed tahavad, saavad nad veidi rohkem õpingutele keskenduda, seda enam, et järgmisel aastal ootab ees taas olümpiakvalifikatsioon, ja siis juba 2024. aastal uus olümpia,“ rääkis Sinisalo.

Senist hooaja kulgu peab peatreener kordaläinuks, kiites noori mehi. „Kena arenguhüppe on teinud Johann Poolak, Mikhail Kushteyn ja Ander Koppel näitasid sõudemasinal 2000 meetri distantsil isiklike rekorditega uut taset,“ märkis Sinisalo, kelle sõnade kohaselt kompromissideks ruumi pole, sest kui Eesti sõudjad soovivad edaspidigi tulemusi teha, peavad noored peale kasvama.

Treeneri arvates on praegu veel vara öelda, kes millises paadis istuma hakkab.

„Hea on see, et tänavu saame veidi vabamalt eksperimenteerida, näiteks teha kaasa MK-sarjas ja osaleda muudelgi jõuproovidel,“ rääkis Sinisalo ja avaldas, et kui sõudetipud püsivad tervena, võib neid kõiki näha 23.-24. aprillini Tartus, kus peetakse kohaliku sõudehooaja avavõistlus, Emajõe karikavõistlused.

Kaks nädalat laagris olnud ja seejärel nädalaks koju põiganud Tõnu Endrekson jäi avatsükliga rahule.

„Ilmad olid ilusad, ei sadanud piiskagi. Mõnusad ilmad on lubanud kogu plaanitud töö puhtalt ära teha,“ rõõmustas kahekordne olümpiamedalist. „Vahel tegime kiiremaid liigutusigi, kohati tuli sisse võistlustempotki,“ märkis sõudelegend.

Lisaks sõudjatele viibivad Sabaudias Eesti aerutajad eesotsas parima kanuutaja Joosep Karlsoniga. Sõudjatest on asjaosaliste sõnutsi märgatud Ukraina noorsportlasi.