Tõnu Endrekson: olen eelsõiduks valmis

Vahur Mäe, toimetaja   |   30. okt. 2010, 00:00

Uus-Meremaal Põhjasaare pealinna Aucklandi lähistel Karapiro järvel algavad juba loetud tundide pärast sõudmise maailmameistrivõistlused, kus Eestit esindab kaks paatkonda – esimesena läheb eesti aja järgi ööl vastu pühapäeva starti Tõnu Endrekson ühepaadil, päev hiljem teevad paarisaeru kahepaadil eelsõidu Kaspar Taimsoo ja Allar Raja.

MM_2010_logoUurisin Tõnu Endreksonilt võistluspäeva eelõhtul, kas kõik on läinud plaanipäraselt ning millise tundega pärnakas avasõidule vastu läheb. Lühiintervjuu on tehtud eesti aja järgi kell 10 laupäeva hommikul.

Tõnu Endrekson, Uus-Meramaal on laupäev õhtusse jõudnud ja juba homme on maailmameistrivõistluste avastart. Kuidas kulges stardieelne päev?

Hommikul järve äärde jõudes tabas mind kerge üllatus, sest seni nii ilus ilm oli pööranud tormiseks ning vee peale treenima kedagi ei lastud. Läksime seejärel Mindaugasega (Mindaugas Griskonis on Leedu koondise ühepaadimees. V.M) väikesele sörgile. Hiljem saime teada, et luba vee peale minekuks on siiski õhtul olemas ja nii ma siis vahetult enne õhtusööki ka väikese soojenduse teha sain. Küll jääb tänane lühitreening, mille käigus sõitsin distantsi läbi ning lihvisin starditõmbeid, meelde erakordsena – oma pika sõudjakarjääri jooksul pole mul nii võimsa lainega kunagi vee peal käia õnnestunud. Treeningult naastes oli paat vett täis.

Tonu_Endrekson_NZL_2010
Endrekson Mindaugas Griskoniselt laenatud aerudega paati seadistamas.    Foto: Tatjana Jaanson

Räägime sinu paadist ka. Oli juttu, et saad Uus-Meremaal kohaliku firma paadi, kuid siiski hakkasid puhuma uued tuuled. Kuidas sai võimalikuks, et stardid ikkagi Empacheril?

Alguses katsetasin siin kohalike poolt muretsetud alust, kuid Empacehri tiim ise pakkus välja lahenduse, et stardiksin enda jaoks kodusel margil. Nii ma otsustasin, vahe päris enda paadiga on vaid kronsteinides, mis on uusima malli järgi valmistatud. Tunnen end Empacheril oluliselt mugavamalt ning tean, et kõik näidud on vastavuses minu parameetritega. Ka isiklikud aerud jõudsid eile lõpuks minuni ning peale kerget seadistust on tehniline valmisolek suurepärane.

Kuidas on läinud kohalike oludega kohanemine. Oled lõpuks aklimatiseerunud?

Ajavahega harjumine võttis üksjagu aega ja energiat. Alles kaks päeva tagasi sain aru, et olen füüsiliselt kohalikku elurütmi sulandunud, mis tähendab, et Uus-Meremaa öö oli ka minu jaoks öö ning sain kenasti välja magada.

Tatjana%20ja%20maooridNZL2010.jpg
Treener Jaanson koos lõbusate põlisasukate maooridega.    Foto: Tõnu Endrekson

Heidame nüüd pilgu ka stardiprotokollile. Teed kaasa teises eelsõidus kohalikku aega arvestades stardiga kell 12.29, vastaseks kohe näiteks britt Campbell. Kuidas enda võimalusi nendel tiitlivõistlustel hindad?

Loomulikult on unistuseks A finaal, siis võin öelda, et olen realiseerinud eesmärgid. Samas annan enesele selgelt aru, et olen esimest aastat konkureerimas paadiklassis, mis lisaks kaheksapaadile on maailmas üks enim hinnatud ja tihedaima konkurentsiga. Miinimumeesmärgiks on koht vähemalt B finaalis ehk pääsemine võistlema kohtadele 7-12.


Tõnu Endrekson stardib eesti aja järgi kell 02.29 (kuna Eestis minnakse talveajale üle laupäeva öösel vastu pühapäeva kell 04.00, siis Endrekson start toimub veel 10 tunnist ajavahet arvestades. Kõiki järgnevaid starte jälgides tuleb arvestada 11 tunnise ajavahega).

Teisel veel startiva Endreksoni vastased teises eelsõidus on üks medalisoosikutest, britt Alan Campbell, slovakk Lukas Babac, ameeriklane Kenneth Jurkowski, Euroopa meistrivõistlustel ilusa etteaste teinud sakslane Karl Schulze ning soomlane Juho Karppinen. Poolfinaali 12 parema hulka pääseb vaid sõidu võitja, teised saavad uue võimaluse päev hiljem toimuvas vahesõidus.

Ilmateade lubab stardiajaks mõõdukat tuult ning 18-kraadist kevadsooja.

Värkseimad uudised Uus-Meremaalt on saadaval siinsamas Eesti Sõudeliidu kodulehel. Võistlusi saab reaalajas jälgida FISA veebilehelt (www.worldrowing.com).