100 spordihetke | Eesti sõudjad

Robert Väli   |   20. nov. 2023, 17:29

Tänavu 8. detsembril täitub 100 aastat olümpialiikumisest Eestis. Eesti Rahvusringhäälingu sporditoimetus valis sel puhul välja Eesti spordisajandi sada olulisemat spordisündmust ja -lugu.

66. osa (vt ERR) räägib sõudmise maailmameistrist Jüri Jaansonist, Tõnu Endreksonist ja teistest Eesti sõudmise raudmeestest.

Kui Raul Arnemann 1976. aasta Montreali olümpial NSV Liidu sõudeneliku koosseisus pronksmedali teenis, ei juletud ilmselt lootagi, et kunagi sõuab meil terve kvarteti jagu mehi Eesti lipu all olümpiamedalile.

Aga 40 aastat hiljem oli see hetk käes ning Andrei Jämsä, Kaspar Taimsoo, Allar Raja ja Tõnu Endrekson tõid Rio olümpiamängude sõudmise finaalis 2016. aastal Eesti finišisse kolmandana.
Pekingi OM hõbedad: Tõnu Endrekson ja Jüri Jaanson (Foto: Rein Kilk)

Tõnu Endreksonile oli see teine olümpiamedal. Esimene tuli kaheksa aastat varem Pekingi olümpiamängudelt (2008) kahepaadis koos Jüri Jaansoniga, kes on kahtluseta Eesti sõudmise raudmees.

Jaanson krooniti sõudmise maailmameistriks 24-aastaselt 1990. aastal Tasmaanias. See oli Jaansoni suure ja pika sportlastee algus. 14 aastat hiljem, 2004. aastal Ateenas sõudis Jaanson end ühepaadil olümpiahõbedale.

Iga tiitlivõistlustel heidelnud Eesti sõudja võib Jaansoni eeskujul kanda auga samuti raudmehe tiitlit.
**

Kõik olümpiamängudel osalenud sõudjad on leitavad SIIT: