Baltimaade parimaks sõuderiigiks krooniti Eesti

Vahur Mäe, toimetaja   |   23. juuli 2018, 00:16

Läinud nädalavahetusel, 20. -21. juulil Pärnus toimunud Baltimaade lahtistel meistrivõistlustel võidutses riikide arvestuses ülekaalukalt Eesti.

Kahepäevase võistluse formaat nägi ette esimesel päeval klassikalise 2000, teisel 500 meetri läbimist. Veteranid panid end proovile vastavalt 1000 ja 500 meetri distantsidel. Ühtekokku avati noortele ja täiskasvanutele 13 võistlusklassi, veteranide jaoks oli neid kolm.

Tüdrukute ühepaadil võitis sprindidistantsi tallinlanna Liisa-Marie Lääne (1.52,9), kuid jäi pikal võistlusel tulemusega 8.00,7 leedulanna Raminta Morkunaite järel (7.50,4) teiseks. Paarisaeru kahepaadil võitsid teisel päeval noorte maailmameistrivõistlusteks valmistuvad Annabel Aron ja Grete Alttoa (1.43,6), ent pidid reedel tunnistama ajaga 7.05,6 Leedu paari Juzenaite-Rimkute paremust 7.01,5). Täiskasvanud naiste ühepaadil kuulus mõlemal päeval võit Läti esindajale Jelizaveta Simaćevale. Parima eestlannana platseerus pikal maal teiseks viljandlanna Grete Koovit (8.02,8), lühikesel distantsil oli Elo Luik resultaadiga 1.55,6 kolmas. Naiste paarisaeru kahepaadil krooniti Baltimaade meistriks Liisu Mitt ja Nora Küüts (7.33,1). 500 meetril ei leidunud vastast Uljana Borodatšovale ning Kärolyn Mäesaarele (1.40,9).

Paarisaeru neljapaatide esikolmik: võitjad esiplaanil Johann Poolak (vasakult), Martin Rahuoja, Rain Harjus ja Marko Laius (foto: Robert Väli)

Meeste roolijata kahepaadil olid mõlemal päeval võidukad Elar Jaakson ja Arnold Sanglepp, saades distantside aegadeks vastavalt 8.05 ja 1.35,1. Ühepaadil võitis kahel päeval meistritiitlid lätlane Janis Timbors aegadega 7.52,3 ja 1.36,7. 2000 meetril oli parimaks eestlaseks kolmandana finišeerunud Elar Loot (8.06,2). Lühikesel distantsil platseerus Nikita Konstantinov kolmandaks (1.38,6).

Meeste paarisaeru kahepaadil olid mõlemal päeval võidukad Margus Kodasma ja Martin Kivilo (ajad: 7.14,4 ja 1.29,2). Poiste ühepaadil jättis nii pikal kui lühikesel distantsil meistritiitli Eestisse Kristjan Lindsalu (7.48,1 ja 1.37,4). Poiste paarisaeru kahepaadil riisusid kõikidel distantsidel koore Leedu paatkonnad. Vaid Leo Muistel ja Hannes Lehemetsal õnnestus lühikesel võistlusmaal poodiumile murda: noormehed platseerusid kolmandaks.

Naiste paarisaeru neljapaadil ükski Eesti nelik kuldmedalit püüda ei suutnud. Küll aga jagati omavahel leedulannade järel kahvatumad autasud. 2000 meetril osutuks eestlannade parimaks koosseis, kuhu kuulusid Helene Dimitrijev, Rachel Kõllo, Eliise Tammi ja Jane-Riin Nõmmsalu. Lühikesel distantsil pälvisid hõbeda Kristel Gustavson, Kaia-Liis Peks, Kadri Vilbaste ning Karoliina Turkova. Kui paarisaeru nelikute parimad kohad viidi piiri taha, siis üksikaerukvartettide võistlust valitsesid eestlannad: mõlemal distantsil triumfeeris Pärnu ja Tartu sõudjate ühendkoosseis Nora Küüts, Liisu Mitt, Leena Kattel ja Kristel Tohu (7.35,9 ja 1.40,8).

Meeste üksikaeru neljapaatide võistluses nähti taas eestlaste veenvat ülekaalu. Nii pikal kui lühikesel distantsil oli võidukas pärnakate nelik rivistuses Sten Villmann, Martin Kaljuste, Tristan Lasn ja Daniel Liik (6.45,7 ja 1.28,1). Paarisaeru neljaste valitsejaks kahel päeval oli jällegi Pärnu sõudjate paatkond, kuhu kuulusid Marko Laius, Johann Poolak, Rain Harjus ning Martin Rahuoja (6.19 ja 1.24,1).

Veteranid võtsid omavahel mõõtu 1000 ja 500 meetri distantsidel. Lühikesel võistlusmaal krooniti Baltimaade meistriks Kaupo Koplus. Pikal distantsil Eestil esindajaid välja panna polnud. Naiste samas paadirühmas oli kahel päeval kiireim Tiina Kapten. Mõlema soo esindajatest kombineeritud üksikaeru neljapaadi ehk mix-klassi parimaks osutus pikal distantsil tartlaste kvartett koosseisus Katre Pind, Sirje Rand, Argo Normak ja Tanek Kliiman. Sama kategooria sprindidistantsil võidutses nelik Ingrid Võsu, Rita Maier, Juhan Paalo ja Rein Põlluste.

Meistrivõistluste riikide punktiarvestuses kindlustas esikoha 101 silma kogunud Eesti, järgnesid Läti 74 ja Leedu 47 punktiga. Kogu info võistluse kohta on leitav siit.

Kuna võistlused tõid veele peamiselt Eesti noorteparemiku, oli paslik uurida noortekoondiste projektijuhi Roman Lutoškini kommentaari. Teatavasti valmistuvad nii U19 kui U23 eagrupi koondised peagi algavateks maailmameistrivõistlusteks. „Positiivse mulje jättis Kristjan Lindsalu ent ka teised liikusid kenasti,“ arvas Lutoškin, kes lisas, et MM-il mitte startijatest jäi ta rahule tallinlanna Liisa-Maria Lääne sõitudega.

Meistrivõistluste telgitagustes sündis üks omamoodi rekordki. Võistluste kohtumõistmise eest hoolitses korraga koguni kolm Eesti sõudekohtunikku, kel on taskus rahvusvahelise sõudeliidu FISA litsents: Robert Väli, Priit Purge ja Jaarek Konsa.