Eesti nelik on pildil ja püüab laupäeval vahesõidus finaalikohta

Vahur Mäe, toimetaja   |   7. juuli 2023, 22:03

Täna algas Šveitsis Luzernis sõudmise MK-sarja finaaletapp, mis tõi teiste seas veele olümpiapääset ihkava Eesti paarisaerulise neljapaadi.

Sel hooajal esimest korda ühte paati istunud Mikhail Kushteyn (Narva SK Energia), Allar Raja (Pärnu SK Kalev), Tõnu Endrekson (Pärnu SK) ja Johann Poolak (Pärnu SK Kalev) näitasid eelsõidus head minekut: ehkki finaalikohta kohe hankida ei õnnestunud, tuli asjaosaliste endi sõnutsi sõit väga hästi välja, kinnitades neile, et maailma tippnelikutega liigutakse kui võrdne võrdsega.

Eesti nelik avasõidus (Foto – Detlev Seyb/World Rowing)

Ainsana tagas kohe pääsu medalisõitu võitja Suurbritannia, aeg 5.40,73. Viimasel distantsiveerandil tõusis Eesti ette teiseks Saksamaa ajaga 5.42,17, kolmandaks platseerus Eesti 5.43,11ga. Seejärel lõpetasid Kanada ja Ukraina, ajad vastavalt 5.46,12 ja 5.46,15. Ühtlasi täitis Eesti kvartett ka sõudeliidu seatud normatiivi MMile pääsemiseks, mis peetakse 3.-10. septembrini Belgradis.

Esimese eelsõidu võitis olümpiavõitja Holland (5.37,77), järgnesid Rumeenia (5.40,70) ja Austraalia (5.41,15).

Eesti osalusel vahesõit on kavas homme Eesti aja järgi kell 17. Sinna tulevad vastasteks Indoneesia, Norra, Rumeenia ja Ukraina. Kaks esimest pääsevad medalisõitu, ülejäänud asuvad starti B-finaalis, kus jaotatakse kohad alates seitsmendast.

„Arutasime omavahel, et homme tuleb julgemalt peale minna, kuna avasõidus me veel ei teadnud, kuidas lõpuni kestame ja mis seisus oleme,“ rääkis Eesti aegade üks tituleeritumaid atleete Endrekson.

Vanameistri hinnangul saab vahesõidus määravaks distantsi teine pool. „1000 meetri peal peame julgemad olema, sest üldjoontes liigume kenasti: paat on tasakaalus, tõmbe dünaamikagi paigas,“ rõõmustas pärnakas, kes koos Rajaga teeb tänavu oma esimest võistlust.

Kuidas end teiste tiimide vahel tuntakse?

„Stardist saime konkurentidega võrdselt minema: olime pundis ja tegime oma sõitu, ega mõelnud sellele, mida rivaalid teevad,“ avaldas tippsõudja.

Eesti koondise staažikaima mehe sõnutsi valitseb võistluspaigas Rotseel leitsak: 30 kraadi ja tuulevaikne, mis väljenduvat ka väga kiiretes aegades.

Neliku juhendaja Veikko Sinisalogi jäi hoolealuste esitlusega rahule.

„Hooaja esimese stardi kohta oli pilt kena ja pakun välja, et siit annab mõne sekundi kiiremakski saada,“ ütles treener.

Kogu info võistluse kohta leiab siin.

Eesti sõudekoondisele annavad hoogu Team Estonia, Pärnu linn, Synlab, Audi, Paf, Port Artur ja Freesport.