Sõudelegendide osalusel neljapaat stardib Luzernis MK-sarja finaaletapil

Vahur Mäe, toimetaja   |   6. juuli 2023, 21:04

Homme algab Šveitsi sõude-Mekas Luzernis maailmakarika finaaletapp, tuues veele MMiks atra seadva paarisaerulise neljapaadi.

Ehkki hooaja alguses sõudsid Johann Poolak (Pärnu SK Kalev) ja Mikhail Kushteyn (Narva SK Energia) paarisaerulisel kahepaadil, läks nüüd käiku plaan, kus nendega ühinesid neljapaadis legendaarsed Tõnu Endrekson (Pärnu SK) ja Allar Raja (Pärnu SK Kalev), et sinimustvalgel koondisel oleks septembris MMil maksimaalselt head võimalused Pariisi OMi pääset püüda.

Neljapaat Luzernis Rotseel treeningule suundumas (Foto – Detlev Seyb/World Rowing)

Traditsiooniliselt Luzernis toimuvat MK-sarja finaaletappi nimetatakse vahel ka väikeseks MMiks, sest sellest kõrvalejääjaid on üsna napilt. Olümpia-aasta eel on nüüdki platsis rahvusvaheline koorekiht, et tagada tiitlivõistlusteks parim ettevalmistus.

Eesti nelik läheb Eesti aja järgi veele teises eelsõidus kell 14.29, vastasteks Ukraina, Kanada, Suurbritannia ja Saksamaa. Esimeses sõidus on vastamisi Rumeenia, Tšehhi, Holland, Indoneesia, Austraalia ja Norra.

Mõlemast pääseb otse A-finaali võitja, ülejäänud jätkavad medalisõitu püüdlemist vahesõidus.

Kvarteti juhendaja Veikko Sinisalo sõnutsi on kogu tiim ootusärev.

“Mehed näevad head välja ning ootame suure põnevusega avastarti,” rääkis treener, kelle hinnangul on ees põnevad ajad, sest paatkond sai äsja kokku ja nelikul sellest hooajal veel ühist võistluskogemust pole.

Eesti üks tituleerituim sõudja, 44aastane Endrekson iseloomustas praegust protsessi kui kogu meeskonna kalibreerimist.

“Me mitte ei pea ainult paati võistluskiirusele seadistama, vaid erilist tähelepanu vajab kogu tiimitöö,” arvas vanameister, kes koos Rajaga stardivad sel hooajal esimesel jõuproovil.

“Oleme positiivsed: paat on kenasti liikunud ja reedel tuleb korralik andmine,” pakkus pärnakas.

Luzernis koondist abistava sõudeliidu peasekretäri Robert Väli sõnul on sealne MK tavapärasest erinev. “Enamikes paadiklassides on eelsõidud eraldistartidena, välja arvatud mõned erandid, teiste seas neljapaatide avasõidud,” rääkis Väli.

Sõudejuhi sõnutsi kasutatakse eraldistarte tavaliselt halbade ilmaolude tõttu, ent mõni kord olümpiatsükli jooksul praktiseeritakse seda ka etappidel.

Kogu võistlusega seotud info on leitav siin.

Eesti sõudekoondisele annavad hoogu Team Estonia, Pärnu linn, Synlab, Audi, Paf, Port Artur ja Freesport.