Eestile noorte Baltic Cup’ilt kolm medalit

Vahur Mäe, toimetaja   |   29. sept. 2019, 21:53

Möödunud nädalavahetusel, 28.-29. septembrini Viljandis toimunud Läänemereriikide 15-17aastaste noorsõudjate Baltic Cup tõi väikelinna ligi 300 sõudjat ja asjameest 11st riigist. Eesti sõudenoored said tagasihoidliku avapäeva järel hoo üles ja võitsid kolm medalit.

Kui laupäeval pidid kohalikud noored klassikalisel 2000 meetri distantsil jääma medaliteta, siis teisel päeval võeti end kokku ning võideti mitmeid auhinnalisi kohti. Poiste roolijata kahepaadil näitasid koduvetel võistelnud viljandlased Rainer Oras ja Arved Rauba kolmandat aega (1.46,4). Kulla võitis Valgevene (1.42,8) Venemaa (1.45,4) ees. Eestile järgnesid tugevad Norra (1.47,6), Saksamaa (1.48,6) ja Leedu (1.59,8) duod. Noormeeste paarisaeru kahepaadil serveerisid kolmandat kohta võites üllatuse vähetuntud tallinlased Karl Kristofer Orgse ja Artjom Holostõhh (1.39,6). Võit kuulus Poolale (1.37,7) Taani koosseisu (1.38,4) ees. Orgse-Holostõhhi järel finišeerisid Läti (1.40,3), Norra (1.40,6) ja Saksamaa (1.41,7). Kolmanda auhinnalise tulemusega panustas koondise edusse neidude paarisaerunelik: narvalannad Uljana Safonova, Jelizaveta Petrova, Vlada Deisner ning Pärnu sõudeklubi kasvandik Kelli Järvoja platseerusid Saksamaa (1.45,5) ning Venemaa (1.47,6) järel kolmandaks (1.49,2). Ülejäänud kaheksa Eesti paatkonda pidid leppima väikese ehk B-finaaliga.

Eesti koondis võistluste avamisel (Roman Lutoškin)

„Meenutasin just eelmist aastat, mil võitsime olulisel 2000 meetri distantsil mitmeid medaleid. Tänavu jäime avapäeval kahvatuks ning suutsime vaid sprindis üht-teist korda saata. Nagu öeldakse, meie tavapärane tase,“ hindas jõuproovi tulemust sõudeliidu noortekoondiste peatselt ametist lahkuv projektijuht Roman Lutoškin. Tema sõnul tasub tulevikku vaadata siiski optimistlikult, sest Baltic Cup on järelkasvu jaoks lisamotivatsiooni andev tähtis sündmus. „Järgmisel aastal on taas maailmameistrivõistlused ja nende sõitude pealt arvan, et väga head võimalused sinna pääseda on Leo Muistel, Orgse-Holostõhhi tiimil, Jaan Sander Kleinil, Uku Siim Timmuskil, viljandlastel Raubal ja Orasel, miks mitte Helene Dimitrijevilgi. Märgata on neist nooremategi jõudsat arengut. Nii pole välistatud, et konkurentsi sekkujaid leidub veelgi – uks on kõigile avatud.“

Korraldus pälvis ohtralt kiidusõnu

Lutoškin edastas kiidusõnad korraldajatelegi. „Viljandi korraldustiim eesotsas Ruth Vaariga tegi vägeva võistluse. Kõik töötas nagu kellavärk,“ kiitis noortejuhendaja, kel on võrdlusmoment arvukatelt sõuderegattidelt üle maailma. Korraldusele jagus tunnustust alaliidu peasekretäril Robert Välilgi. „Arvestades, et veidi üle aasta tagasi Viljandis suuri sõite veel ei tehtudki, väärib eriliselt tunnustust tehnilise ettevalmistuse ning koondiste heaolu pool. Enam kui kümne riigi võõrustamine – nende katmine, toitlustamine ja majutamine, tehnilised tööd veel ja maa peal – need pole iseenesest mõistetavad ja lihtsad asjad,“ tunnustas sõudejuht.

Kohaliku korralduse eest vastutas pealikuna Viljandi noortetreener Ruth Vaar, kelle tiimi panusel on Eesti veidi enam kui aastaga saanud juurde tõsiseltvõetava treening- ja võistluskeskuse. „Saime tublisti tunnustada ja kiita. Suurepärane Viljandi tutvustamine arvukatele väliskülalistele. Kõlasid mitmed küsimused, et kas meil ka laagreid korraldada saab – teil on vägev ja personaalne keskus,“ olevat Vaari sõnul lähinaabrid huvi tundunud. Viljandi sõudeklubi juht avaldas tänusõnu partneritele ja abilistelegi, kelleta suursündmuse tasemel korraldamine olnuks mõeldamatu. „Viljandi linnavalitsus, Eesti Kultuurkapital, Silindia Ehitus, Viljandi spordikeskus, Trendwood, CNC Grupp, Cramo, Arnika ja Zoom reklaam,“ loetles Vaar tublide panustajate nimesid. „Linna abiga sai korraldatud koondiste tänuõhtu ning ööklubi Cheers organiseeris noortele disko. Kõik tuli välja täpselt nii nagu ühel suurel regatil olema peab. Vabatahtlikelegi suur tänu. Kui poleks olnud selliseid mehi nagu Margus Pedak, Tenno Pihu, Indrek Ilves ja Raimo Pull, me täna ilmselt nii rõõmsates toonides ei räägiks.“

Lisaks individuaalsetele parimatele selgus riikidegi pingerida. Eeldatult kogus enim punkte – 195 – võimsa koondise Viljandisse lähetanud Saksamaa. Seejuures kindlustas võitjariik 20-st üheksa alavõitu. Järgnesid Poola 130 ning Valgevene 121 punktiga. Nagu Saksamaagi tagas Valgevene üheksas sõidus kuldmedali. Poodiumitriole järgnesid Taani (118) ning võrdsete punktidega (111) Leedu ja Norra. Eesti koondise punktisaagiks kogunes 95 silma ning tasuks seitsmes koht. Maarjamaa esindusele järgnesid Rootsi (83), Läti (78), Venemaa (76) ja Soome (19). Kogu info jõuproovi kohta, sealhulgas tulemused on leitavad siit.