EM: neljapaat on eelsõitude põhjal tipule kõige lähemal

Vahur Mäe, toimetaja   |   30. mai 2014, 13:29

Foto: Fred Killing

Serbia pealinnas Belgradis startisid täna Euroopa meistrivõistlused. Ükski Eesti paatkond otsemaid järgmisesse ringi ei kvalifitseerinud, mistõttu saavad kõik uue võimaluse vahesõidus. Paljud neist sõidetakse juba täna õhtupoolikul.

2014 ERCh BelgradEnim oodati, mida suudab meie loodustandev, mullu maailmameistrivõistlused 5. kohaga lõpetanud paarisaeru neljapaat.  Võistlustel osaleb 12 paatkonda, teiste seas teevad kaasa mullule MM-hõbe Saksamaa ning pronks Suurbritannia.

Peeti kaks eelsõitu ning igast vaid parim jõudis koheselt 6 finalisti hulka. Esimeses eelsõidus startinud Eesti nelik sai tulemusega 5.45,07 lõpetanud Saksamaa (Schulze, Fuhrmann, Wende, Grohmann) ning uuele tõusulainele kerkiva, 5.48,15ga finišeerunud Poola (Grabowski, Wegrzycki-Szymczyk, Radosz, Licznerski) järel 3. koha. Aeg 5.48,23 on siiski märgiliselt tähtis ka selles sõidus, lubades Eestil heidelda vahesõidus finaalipääsme nimel.

2014 EM M4x eelsõidus foto Fred Killing

Kaspar Taimsoo, Sten-Erik Andersoni, Allar Raja ja Kaur Kuslapi juhendaja Matti Killing nentis, et tipptasemel starte on vähe olnud ning kvartett alles leiab seda oma ja õiget hingamist.

„Mitmed vead stardis, sellest tulenev kerge roolimisprobleem, ootusärevus ja närvipinge – polnud kindlasti ideaalne algus, aga läheme iga järgneva sõiduga paremaks“, arvas treener.

„Laupäevasesse vahesõitu läheme kindla tundega, sest koostöö ning paadi tunnetamine saab iga sõiduga vaid paraneda“, teadis Killing.

Täna jäid Eestist tahapoole Tsehhi (5.50,30), Holland (5.51,06) ning Šveitš (5.53,41).

Teise eelsõidu võitis resultaadiga 5.43,17 Ukraina (Mikhay, Morozov, Nadtoka, Dovgodko). Vahesõidus jätkavad Suurbritannia (5.44,51), Venemaa (5.46,60), Prantsusmaa (5.52,98), Leedu (5.55,04) ja Itaalia (5.58,07).

Neljapaatide vahesõidud on kavandatud laupäevale, eeldatavalt stardiaegadega kell 12.55 ja 13.02. Sõitude koosseisud loosib žürii tänasel õhtupoolikul.

Jämsä ja Endrekson eelsõidus tagasihoidlikud

Paljude jaoks on suureks küsimärgiks, kui heas vormis on mitu aastat mõõnanud Andrei Jämsä ja Tõnu Endrekson. Mehed lahkusid mullu neljapaadist ning proovivad tänavu õnne taas paarisaeru kahepaadil.

EM-il stardib 21 paatkonda ning esmalt alustati poolfinalistide selgitamist. Vaid üks igast eelsõidust (4) tagas otsepääsu 12 sekka, ülejäänud jätkavad täna õhtul vahesõitudes.

Meie mehed läksid veele kolmandas sõidus, vastasteks Saksamaa (Gruhne-Krüger), Itaalia (Fossi-Battisti), Hispaania (Garcia-Camara) ning Suurbritannia (Collins-Walton).  Poolel distantsil sai selgeks, et Saksamaa ja britid lähevad oma teed, teised püsisid suhteliselt tihedalt koos.

Finaalipääsme ajaga 6.11,56 kindlustas Saksamaa, järgnesid Suurbritannia (6.12,07), Hispaania (6.36,15), Eesti (6.38,58) ja Itaalia (6.53,49).

Tõnu Endrekson avastardiga rahul ei olnud ning avaldas lootust, et õhtune vahesõit pakub positiivseid emotsioone.

„Avasõidu koostöö ei sujunud ning kui nägime, et sakslased ja britid lähevad oma teed, pidasime targemaks end õhtuse sõidu jaoks hoida. Näen, et rong pole kindlasti läinud ning meil on seal võimalusi küll“, kommenteeris vanameistrist olümpiahõbe.

Käesolevaks hetkeks on selgunud ka õhtuste vahesõitude koosseisud. Jämsä ja Endrekson stardivad neist esimeses kell 17.30. Vastased on Austria, Serbia, Sloveenia ja Rumeenia. Poolfinaali pääseb kaks esimest.

Pajusalu kestis esimesel poolel, Latin esines kesiselt

Kaisa Pajusalul on 16 konkurenti. Esmalt toimusid 3 eelsõitu, millest igast 2 paremat pääseseid koheselt poolfinaali.  Teises sõidus startinud Pajusalu nende sekka ei kuulunud, kuna finišeerus ajaga 7.51,54 neljandana. Võit kuulus sakslanna Annekatrin Thiele’le (7.27,80), leedulanna Lina Saltyte (7.29,30) ja staažika venelanna Julia Levina ees (7.32,71). Eestlanna taga lõpetasid kreeklanna (7.55,04) ja bulgaarlanna (7.56,99).

Siiski ei ole Pajusalu poolfinaali-mõtteid maha kandunud, sest uus võimalus avaneb juba täna õhtul kell 18.24 startivas vahesõidus, kus lisaks temale teevad kaasa Bulgaaria, Norra, Taani, Iirimaa ja Läti sõudjad.

Treener Matti Killing oli küllalt rahul hoolealuse sõiduga distantsi esimesel poolel, kuid tunnistas, et seejärel minek lagunes.

„Kuna tipptasemel starte on nappinud ning õiget võistlustunnetust veel ei ole, siis ei suutnud Kaisa lõpuni rütmi kontrollida. Osalenud seltskond oli väga sitke, mistõttu saime vormist üsna hea ülevaate just vahetus võrdluses“, arvas Killing.

Narvalane Vladimir Latin alustas tagasihoidlikult, kaotades omas sõidu liidrile – Saksamaa staarile Marcel Hackerile täpselt poole minutiga. Kui võitja kulutas distantsile aega 6.48,74, siis Latin sõidu viimasena jõudis pärale 7.18,40ga. Vahele mahtusid teisena lõpetanud horvaat Sinkovic (6.53,94), valgevenelane Shcharbachenia (6.57,19) ning venelane Lebedev (7.00,67).

Hacker tagas otsepääsu poolfinaali, ülejäänud seltskond jätkab aga täna õhtul vahesõitudes. Latin läheb võistlustulle kell 18.06 startivas sõidus, vastasteks Slovakkia, Iisraeli ja Soome koondislased.