EM: eelvaade

Vahur Mäe, toimetaja   |   29. mai 2014, 17:59

Eeloleval  reedel, 30. mail stardivad Serbia pealinnas Belgradis Euroopa meistrivõistlused, kus Eesti lootusi esindab 4 paatkonda. Meie lipulaevaks peavad spetsialistid kahtlemata paarisaeru neljapaati.

Ajakava

2014 ERCh BelgradLisaks kvartetina startivale Kaspar Taimsoole, Sten-Erik Andersonile, Allar Rajale ning Kaur Kuslapile siirduvad võistlustulle kogenud ja tituleeritud Andrei Jämsä ning Tõnu Endrekson paarisaeru kahepaadil ja ühepaadisõudjad Kaisa Pajusalu ning Vladimir Latin.

Vaagides eduvõimalusi, siis kahtlemata on Taimsoo eessõudmisele alluv neljapaat see, mille puhul ka medalimõtteid mõlgutatakse.

Neljapaadilt loodetakse jõulist esitlust

Mullu Lõuna-Koreas toimunud maailmameistrivõistlustel finaali  5. kohaga suurüllatuse valmistanud, toona Andersoni ja Kuslapiga uuendatud, neliku konkurente Belgradis on 11. MM-finaali seltskonnast on kohal koguni 5 paatkonda. Hetkeseisuga ei ole üles antud vaid maailmameistrit Horvaatiat, kuid stardis on, küll muudatustega isikkoosseisus, hõbedane Saksamaa (Schulze, Fuhrmann, Wende, Grohmann) ning täpselt samas rivistuses Suurbritannia (Thomas, Townsend, Cousins, Lambert).  Ka Eesti ees Lõuna-Koreas neljandaks platseerunud Ukraina pink on püsinud muutumatuna (Mikhay, Morozov, Nadtoka, Dovgodko) ning pea sama kehtib finalisti Sveitši kohta, kus vahetus üks mees (Tollardo, Maillefer, Stahlberg, Delarze).

2014 EST M4x Horvaatias foto err.ee
Eesti neljapaat koosseisus Kuslap (vasakult), Raja, Anderson ja Taimsoo. Foto: www.err.ee

Eesti mehed on tänavu pikalt juhendaja Matti Killingu käe all Horvaatias EM-paigaga sarnastes tingimustes harjutanud ning jõudsid Doonau lisajõe Sava kaldal asuvasse Ada Ciganlija-nimelisse võistluspaika kolmapäeval, 28. mail.

Treener Killing on tiitlivõistluste eel rahulik nagu tavaliselt ning ei soovi ennustama asuda.

„Paatkonna ettevalmistus möödus komplikatsioonideta ning kõik mehed on terved. Kindlasti ootan põnevusega, kuidas on arenenud noored mehed. Igal juhul saame end maailma absoluudiga võrrelda ning sealt edasisi järeldusi teha“, märkis juhendaja.

Neljapaatide eelsõidud stardivad eesti aja järgi kell 13.10 ja 13.15. Eesti paatkond läheb võistlustulle esimeses, vastasteks Holland, Saksamaa, Tsehhi, Poola ja Sveitš.

Mida aga suudavad pikalt tipust üsna kaugel toimetanud Andrei Jämsä ja Tõnu Endrekson, kes sedakorda taas jõud ühendasid, startides paarisaeru kahepaadil?

Mehed, kes on võitnud kamaluga medaleid, ei ole Rio olümpiatsükli eel end liikuma saanud ning otsivad nüüd võimalusi, kuidas mõõnast välja tulla. Vana Maailma tiitlivõistlustel teeb kaasa 21 paatkonda, sealhulgas tuleb starti mulluse MM-i esinelik. Nii näeme kaasa tegemas eelmise aasta maailmameistreid, norralasi Hoffi ja Borch’i, hõbedast Leedut (Mascinskas-Ritter) ning Itaaliat (Fossi-Battisti).

Jämsä ja Endrekson on eesmärgiks seadnud finaali pääsemise ning kui see peaks õnnestuma, annab tulemus kinnitust  Rio olümpiamängude eelse ettevalmistuse tulemuslikkusest.

Eestlaste osalusel toimuv 3. eelsõit stardib kell 12.05 rivistuses Itaalia, Suurbritannia, Saksamaa, Eesti ja Hispaania. 12 parema sekka poolfinaali pääseb vaid võitja, ülejäänud jätkavad vahesõitudes.

Paatkonna treener Tatjana Jaanson märkis, et ettevalmistustöö edenes plaanipäraselt.

„Võrreldes kuu aja tagusega oleme kindlasti edenenud. Tegime läbi efektiivse kiirustreeningute tsükli ning üldpilt on igati positiivne. Ent ootame ja vaatame eelsõidu ära“, jäi Jaanson tagasihoidlikuks ega soovinud midagi ennustada.

Ühepaatidel esindavad koondist Kaisa Pajusalu ja Vladimir Latin

Pärnulanna Pajusalu konkureerib 17 rivaaliga, sealhulgas teeb kaasa mullune MM-pronks Mirka Knapkova.  Kangeimatest konkurentidest on stardis MM-i neljas – austerlanna Magdalena Lobing ning tugev venelanna Julia Levina, aga ka märkimisväärselt sitke norralanna Tale Gjoertz.

Väga huvitav saab olema jälgida, mida suudab Pajusalu lätlanna Elza Gulbe ning Leedu koondislase Lina Saltyte vastu.

Pikalt Uus-Meremaal harjutanud ning tervisemuredest taastunud Pajusalu võiks eesmärgiks seada tugeva esitluse B-finaalis.

Pajusalu stardib kell 12.40 algavas teises eelsõidus, vastasteks Venemaa, Saksamaa, Leedu, Kreeka ja Bulgaaria. Otse poolfinaali pääseb igast eelsõidust kaks parimat, ülejäänud jätkavad vahesõidus.

Suur küsimärk on ühepaadil startiv narvalane Latin – mees, kes tiirelnud pikalt koondise kandidaatide ringis ning aeg-ajal ka tiitlivõistlustel osalenud.

Latinil on konkurente 22. Tugeivamatest nimedest tasub märkida tippsporti naasnud norralast Olaf Tuftet, maailmameistrist tsehhi Ondrej Synekit, tituleeritud britti Alan Campbell’i jpt. Huvitav saab olema näha, mida suudab mullune maailmameister paarisaeru neljapaadil – horvaat Martin Sinkovic.

Latini start on kavas kell 12.20. Poolfinaali pääseb otsemaid vaid parim, teised jätkavad vahesõidus.

Lisaks sportlastele kuuluvad võistluste delegatsiooni Jaan Tults mänedžerina ning füsioterapeut Jüri Mälk. Fotograafina tegutseb võistluspaigas Fred Killing. Sõudeliidu peasekretäri Robert Väli kohustuseks on sel korral õigusemõistmine – nimelt kuulub ta FISA žürii koosseisu.