EM Racices: kahepaat katkestas, britid jätsid neljase finaalist välja

Vahur Mäe, toimetaja   |   27. mai 2017, 16:24

Tsehhis Racices toimuvatel Euroopa meistrivõistlustel jõuti laupäeval finalistide sõelumiseni. Allar Raja ja Tõnu Endreksoni võistlus lõppes viimase tervisehäda tõttu poolfinaalis ning neljapaat jäeti napilt brittide poolt finaalist välja.

Kahepaat rivistuses Raja ja Endrekson piirdus hommikul sõidetud poolfinaalis esimese 750 meetriga, sest siis lõi välja Endreksoni külmetushaigusega seotud tervisehäda, mis takistas sportlasel vabalt hingata.

„Mehed pidasid õigeks võistlus lõpetada ja kulgesid rahulikult finišisse. Täit pilti võimetest ei õnnestunud siin saada ja midagi järeldada siit ei tohiks aga saagi. Konsulteerisime võistluste arstiga ning otsustasime, et pühapäevases B finaalis me kindlasti ei osale“, resümeeris peatreener ja paatkonna juhendaja Matti Killing.

Eestlaste osalusel peetud sõidu võitsid ajaga 6.12,93 poolakad Biskup-Zietarski. Finaali pääsesid ka Saksamaa (6.15,52) ja Bulgaaria (6.16,10). B-finaali langesid Prantsusmaa (6.17,74) ja Rumeenia (6.22,62). Esimesest poolfinaalist kvalifitseerusid Valgevene (6.07,75), Šveits (6.08,05) ja Itaalia (6.09,05). A-finaal on kavas pühapäeval, 28. mail algusega kell 14.33.

Ka paarisaeru neljapaati raputasid tervisehädad. Paatkonna noorim mees Geir Suursild pidi kõhumurede tõttu eemale jääma. Küll aga tuli kahepaadiga veelt naasnud Allar Raja appi ning Killingu eestvedamisel tehti koosseisus viimase hetke muudatus.

„Reeglid lubavad kuni tund enne starti väiksemaid muudatusi ning kuna Allar ei saanud end kahepaadil maksimaalselt rakendada, leidsime kiirelt lahenduse“, selgitas Killing. Lisaks Rajale kuulusid nelikusse Kaspar Taimsoo, Sten-Erik Anderson ja Kaur Kuslap.

2017 EM M4x vahesõit (Fred Killing)

Neljapaatide teine vahesõit sööbis eredalt mällu, sest Eesti püsis konkurentsis kuni viimaste meetriteni. Itaalia alustas teravaimalt ning hoidis stardiga saavutatud mõne sekundilist edu lõpuni, saades ajaks 5.57,63. Kui Eesti algus oli pigem rahulik, siis poolel maal saadi kätte väga hea rütm ning mööduti Ukrainast ja brittidestki. Siiski suutsid pikemalt kokku sõitnud Suurbritannia koondislased vaid mõned kilomeetrid ühistreeningut teha saanud Eestit napi poole sekundiga edestada ning napsasid sel moel magusa finaalikoha. Briti paatkonna ajaks fikseeriti 5.59,30 ning B-finaalis jätkava Eesti tulemuseks 5.59,84. Tahapoole jäid 2014. aasta maailmameistrid ukrainlased (6.05,84) ning Tsehhi (6.12,47).

Esimesest vahesõidust pääsesid finaali Holland (5.56,48) ning paadiklassi tõusev täht – noor Poola kvartett (5.57,64). Eesti kõrvale B-finaali tulid Saksamaa (6.02,86), Venemaa (6.03,21) ja Rumeenia (6.23,85). A-finaal sõidetakse pühapäeval Eesti aja järgi algusega kell 13.46 ning Eesti neliku osalusel B-finaal kell 10.18.

Peatreener leidis neljapaadi esitluses rõõmustavaid märke ning pidas hooaja algust vaatamata mitmete koondislaste tervisprobleemidele optimistlikuks. „Täna tegid poisid väga hea sõidu. Allaril õnnestus peale tuhandet meetrit ühtset rütmi tabada ning tiim sai ilusti liikuma. Neljapaat on meile sobiv paadiklass ning võime igale riigile peavalu valmistada. Eks näis, mida B-finaal toob. Oleme Londoni ja Rio kullapaatkonnale Saksamaale valmis lahingut andma“, teadis Killing.

Sama koosseisuga Eesti neljapaat näitas tipptaset aastatel 2013 ja 2014, mil lõpetas maailmameistrivõistluste finaalis 5. kohal. Eesti koondise peaeesmärgiks on edukas esinemine septembri lõpus Sarasotas Floridas startivatel maailmameistrivõistlustel. Milliste koosseisudega seal lahingusse minnakse,  on veel vara öelda. Matti Killing on varem öelnud, et peale 2. MK-etappi peaksid seisud selged olema. Võimalusi koondisse pääseda on nii noortel kui kogenud tegijatel. Seljaprobleemist taastuv koondise üks põhijõude, Andrei Jämsä, on hetkel endiselt erirežiimil ning pole teada, millal ta naaseb.


Postituse foto: Eesti neljapaat vahesõidus (autor: Fred Killing)