Jüri Jaanson ja Tõnu Endrekson võitsid 50nda meistrikulla

Vahur Mäe, toimetaja   |   20. aug. 2017, 21:28

Pühapäeval, 20. augustil, kulmineerusid Pärnus sõudmise Eesti meistrivõistlused. Enim kuldmedaleid kogus Pärnu Sõudeklubi ning MMiks valmistuv neljapaat alistas kindlalt kaheksapaadi. Igihaljas Jüri Jaanson aga tähistas oma 50nda meistrikulla võitmist. Sama teoga sai hakkama Jaansoni paadikaaslane Pekingi-päevilt – Tõnu Endrekson.

Esimesel päeval sõudjaid kimbutanud niiske suveleitsak oli pühapäevaks vaheldunud märksa leebemate tingimustega, andes võistlejaile hingamisruumi. Võistluste edukaimaks kaheksa kuldmedaliga osutus Pärnus Sõudeklubi SAK Tartu viie ning viljandlaste kahe kulla ees. Märkimist väärib fakt, et vanameister Jüri Jaanson võitis on 50nda meistritiitli, mille teenis koos noorte klubikaaslastega Pärnu Sõudeklubi kahekspaadil. Samaga sai hakkama Tõnu Endrekson, kes jõudis suure tähiseni vaid päev varem paarisaeru neljapaadil meistrikulda vastu võttes.

Võistluspäeva avasid naiste roolijata kahepaadid. Selles sõidus polnud vastast viljandlannadele Krete Koovitile – Erli Matile, kes said ajaks 8.07,5. Järgnesid Liisu Mitt ja Kristel Lusikas Pärnu Sõudeklubist (8.11,7) ning Pärnu SK Kalevi duo Grete Alttoa – Andra-Laura Meeksa (8.36,2).

Meeste roolijata neljapaadi meistrikulla pälvisid 6.27ga Pärnu SK rivistuses Margus Kodasma, Markus Ritson, Daniel Liik ja Martin Rahuoja. Kalevi esindus Marko Laius, Johann Poolak, Geir Suursild ja Rain Harjus finišeerusid 6.35,6ga hõbedal ning viljandlased Rain Laidma, Robert Jürimaa, Handreas Karl Kivistik ja Joonas Toom lõpetasid pronksiga (6.38,0). Kergekaalu ühepaadil krooniti 7.32,3ga Eesti meistriks TÜASK liige Andres Nöps, järgnesid viljandlane Kermo Randmäe (7.34,9) ning tallinlane Aleksei Lipintsov (7.44).

Naiste ühepaadil on värske Eesti meister vaid nädal tagasi noorteklassiski tiitli taganud pärnulanna Greta Jaanson (7.11). Hõbeda pälvis 8.25,3ga Elo Luik ning pronksi 8.27,7ga Karmen Alnek, kes mõlemad esindavad Tallinna Sõudeklubi. Jaansoni võit on tähelepanuväärne põhjusel, et mitte kunagi varem pole ema ja tütar riigi meistrivõistlustel samas paadiklassis meistritiitlit võitnud. Tatjana Jaansonil õnnestus kuldmedal võita 1992. aasta riigi esivõistlustel.

Meeste paarisaeru kahepaatide sõit kulges Tõnu Endreksoni ja Allar Raja osaluseta. Tulemusega 6.30,2 osutusid oodatult parimaks kalevlasest Sten-Erik Andersonist ning viljandlasest Kaspar Taimsoost kombineeritud duo. Järgnesid tallinlased Jüri-Mikk Udam ja Oskar Kuzmin (6.34,6) ning Viljandi-Kalevi ühendkoosseis Kaur Kuslap – Joosep Laos (6.39,2).

Naiste paarisaeru neljapaadil kindlustas kuldmedali Pärnu SK kvartett Greta Jaanson, Liisu Mitt, Annabel Aron ja Nora Küüts (7.02,8). Hõbeda pälvis 7.06ga Viljandi (Krete Koovit, Erli Mat, Kärolyn Mäesaar, Helene Dimitrijev) ning pronksi 7.28ga SK Kalev (Grete Alttoa, Kristel Gustavson, Karoliina Turkova, Kaia-Liis Peks).

Et septembri lõpus Floridas toimuvateks maailmameistrivõistlusteks tugevaid kontrollstarte saada, anti meeste paarisaeru neljapaadile luba startida kaheksapaatide finaalsõidus. Seega kerkis esile mitu põnevat küsimust – milline on kiireim kaheksane ning kas neljane suudab oluliselt jõulisemaid ja kiiremaid oktette edestada. Nii, nagu 2016. aastal, osutus nüüdki kiireimaks nelik. Kaur Kuslap, Allar Raja, Tõnu Endrekson ja Kaspar Taimsoo sõudsid ainsana alla 6 minuti piiri, saades tulemuseks 5.53,5. Kaheksapaadi meistrikulla tagas 6.00,2ga Pärnu Sõudeklubi, mille koosseisus sõudis ka kahekordne olümpiahõbe, peatselt 52 aastaseks saav Jüri Jaanson. Vanameistri kõrval pingutasid roolija Anton Treškov, Daniel Liik, Markus Ritson, Margus Kodasma, Tristan Lasn, Sten Villmann, Martin Rahuoja ja Bertty Nurm. Hõbemedali pälvis Kalevi ja Tallinna sõudjatest kombineeritud ühendpaatkond, kus sõudsid Siim Schvede, Sten-Erik Anderson, Jüri-Mikk Udam, Joosep Laos, Oskar Kuzmin, Rain Harjus, Geir Suursild, Johann Poolak ja Marko Laius (6.03,6). Pronksmedal jagunes Tartu Ülikooli Akadeemilise spordiklubi ja Tallinna sõudjate vahel. Meeskonda kuulusid Janika Tähnas, Joonatan Kama, Heigo Tiidemaa, Martin Kivilo, Andres Nöps, Rasmus Tensing, Kristjan Lindsalu, Karl-August Ruusalepp ja Aleksei Lipintsov (6.14,2).

Ka veteranidel oli võistluspäevas oma osa. Neile jagati 1000 meetri distantsil välja kolm medalikomplekti. Meestest ja naistest moodustatud kaheksapaatide, ehk nn mix-klassi võistluses näitas ülemvõimu SAK Tartu esindus. Ajaga 3.19 finišeerunud tiimi kuulusid Janika Tähnas, Indrek Salk, Urmas Hein, Tanel Kliiman, Lauri Pind, Piret Silm, Marju Hein, Sirje Rand ja Katre Pind. Hõbe- ja pronksmedalis oli oma osa Läti sõudejatel. Teise positsiooni hõivas 3.28ga Riia Sõudeklubi ning kolmandaks platseerus Daugava, Riia ja Pärnu Sõudeklubi ühendkoosseis (3.29).

Meesveteranide ühepaadil pälvis kulla Tanel Kliiman SAK Tartust (3.49), järgnesid tallinlased Kristo Kross ning Sergei Moržakov aegadega vastavalt 3.53 ja 3.58. Ainsa paarisaeru kahepaadina startis Pärnu SK duo Arvi Männiku ja Juho Junninen ning said tasuks samuti meistrimedali. Naiste ühepaadil valitses Pärnu SK noortetreener Tatjana Jaanson (4.04). Talle järgnesid tallinlanna Sirli Kruusma 4.22 ning Viljandi esindaja Eve Sankovski 4.39ga.