MK I: Endrekson ja Raja eksperimendina kahepaadis

Vahur Mäe, toimetaja   |   5. mai 2017, 09:27

Reedel, 5. mail, stardib Serbia pealinnas Belgradis eestlaste osavõtul maailmakarika sarivõistlus, mis koondise peatreeneri Matti Killingu hinnangul annab hea võimaluse end lahti sõita.

Esimene ja alati oodatud osavõistlus toob peale pikka treeningtalve kokku 26 riigi atleedid, kelle seas on mitmeid Rio olümpiamängude medalivõitjaid, sealhulgas enamik Eesti paarisaeru neljapaadi liikmeid. Küll ei lähe meeskond ühiselt veele, sest Andrei Jämsä vigastus- ja treeningpaus ning uute kandidaatide esilekerkimine tingib põnevad muudatused. Nii istuvad eksperimendiks paarisaeru kahepaati olümpiamedalistid Tõnu Endrekson ja Allar Raja, et kontrollida ühistööd ja vormi kümne eri riigi konkurendi vastu. Teiste seas lähevad võistlustulle Rios hõbeda saanud leedulased Saulius Ritter ja Mindaugas Griskonis. Medalipretendentideks on aga ka Šveitsi duo Delarze-Röesli, horvaadid Brandt-Bariceviv ning bulgaarlased Božilov-Vasilev.  Endrekson ja Raja stardivad teises eelsõidus algusega Eesti aja järgi kell 11.45. Vastasteks on Ungari, Venemaa, Sloveenia ja Bulgaaria. Otsepääsu finaali tagab koheselt sõidu võitja, ülejäänud jätkavad pürgimist laupäeval vahesõidus.

Raja ja Endrekson Rio OM (foto Delfi Sport)
Raja ja Endrekson toetavad üksteist Belgradis kahepaadil (Foto: Scanpix | Postimees, Tairo Lutter)

Traditsiooniliselt saab võistlusristsed Eesti paarisaeru neljapaatki. Põnev on lahendus, millega peatreener Killing toob vigastatud Jämsä asemel paati 24-aastase pärnaka Joosep Laose. Kuigi kokku osaleb vaid seitse kvartetti, saavad Kaspar Taimsoo, Sten-Erik Anderson, Laos ja Kaur Kuslap end võrrelda mitme Rio finalistiga. Näiteks on kohal neljandaks platseerunud Poola, 5. koha omanik Suurbritannia, aga ka tugevad Leedu, Tsehhi ja Hollandi võistkonnad. Eesti läheb Hollandi ja Poola kõrval veele teises eelsõidus stardiga kell 13. Finaali pääsevad koheselt kahe eeslõidu võitjad, teised saavad uue võimaluse vahesõidu kaudu.

Killing nentis, et Horvaatia laagrist koju naastes olid kehvad harjutamisolud ning hooaja alguse vorm pole võrreldav varasemate aastatega.

„Nagu varemgi korduvalt toonitasin, pole me peale pikka sügisest puhkust veel nii heas vormis, kui varem samal ajal. Pole probleemi, sest hooaja peaeesmärgiks olevad maailmameistrivõistlused Sarasotas Floridas terendavad alles septembri lõpus“, selgitas treener hooaja plaane.

„Kui aprillis pikast Horvaatia veelaagrist tagasi tulime, olid kodused harjutamisolud erakordselt kasinad ning pea pooled erialased treeningud vee peal jäid tegemata. Siiski liiguvad mõlemad paadid üllatavalt hästi ning ootan põnevusega, mida Belgrad meile toob“, jätkas Killing.

Treener ei salga, et suuri lootusi pole mõtet meestele veel panna ja esialgu on plaan mitte viimaseks jääda. „Endreksoni ja Raja finaalipääs oleks suur õnnestumine ning kui neljane suudab kasvõi üht rivaali edestada, on kõik hästi. Meenutan, et 2015. aastal, mil võitsime MM-pronksi, olime neljasel samal ajal eelviimased“, avaldas treener.

Küsimusele, kuidas läheb vigastusega maadleval neljapaadi ühel põhijõul Andrei Jämsäl, vastas Killing optimistlikult: „Andrei taastub ja saab sellest üle. Kirurgilist sekkumist häda teinud selg ei vaja. Esialgu on tähtsad jõukohane taastav treening ning selga tugevdavad harjutused. Kui Andrei soovib MM-iks põhitegija olla, ootan temalt tulemusi juulis Luzernis toimuval MK 3. etapil“.

Ka on teada, et koondise edasised plaanid selguvad peale Belgradi-võistlust. Killing on mitmes varasemas usutluses väitnud, et neljapaadi uksed on lahti kõigile ning ka noortel on edasipürgimiseks võimalusi. Seega on põnev jälgida, kuidas sulandub kogenud meeste kõrvale Laos ning mida suudavad Endrekson ja Raja.

Belgradis on võistlustingimused head, puhub minimaalne tuul ning kohati on ilm suviselt soe. Samas pole tormi ennustava ilmateate taustal välistatud, et programmis võivad toimuda mõningad muudatused. Võimalusi võistlusest ülevaadet saada on mitmeid: Eesti koondise tegemistel hoiavad silma peal sõudeliidu veeb ja Facebook. Otseülekande finaalide päevast teeb www.worldrowing.com ning samas on igast päevast ülekanne audiokommentaarina.