Müncheni MK: Pajusalu võitis C-finaali

Vahur Mäe, toimetaja   |   19. juuni 2010, 00:00
Käesoleval nädalavahetusel toimuv Müncheni MK-etapp pole siiani eestlastele loodetud tulemusi andnud, sest kõikidele meie paatkondadele v.a naiste paarisaeru kahepaadile, kus on vaid kaksteist koosseisu, jäid poolfinaalid suletuks.
MK_logo
Suhtelised kõrged lootused pandi MK-eel Andrei Jämsäle ja Tõnu Endreksonile, kes otsustasid  Bledis toimunud MK-sarja I etapi tagasihoidlikele tulemustele viidates kolida Müncheniks kahepaati. Siin loodeti tulist duelli Eesti esipaatkonna, Taimsoo-Rajaga, kuid eessõudja Taimsoo haigestumine suu limaskesta põletikku jättis Bledis pronksi võitnud duo kodumaale end välja ravima.
Juba eelsõit näitas, et Jämsä-Endreksoni minek polnud kiita. Kuigi vahesõidus liiguti liidritega võrdselt, jäädi napilt kolmandaks ja seega esimesena poolfinaalist välja. Parim, mida mehed võisid nüüd tahta, oli C-finaali võitmine ehk 13. koht.
Tugevuselt kolmandas finaalis tulid meie meeste konkurentideks Leedu (Ritter-Mascinskas), Austraalia (Bidwell-Reedman), Venemaa (Salov-Riabtsev), Ungari (Szeker-Szell) ning Norra teine koosseis (Singstad-Albert).
Jämsä ja Endrekson sõudsid stabiilselt neljandana ning sellel positsioonil ka Leedu (6.37,66), Norra (6.38,18) ning Austraalia (6.40,47) ajaga 6.47,18 lõpetasid.
Meile järgnesid Venemaa (6.50,71) ja Ungari (6.53,10). Kokkuvõttes tähendab C-finaali neljas positsioon Eestile 21 paatkonna seas 16. kohta, mis on ilmselgelt pettumuseks. Nii on üsna selge, et paadiklassi MK-sarja üldvõit jääb Eestile tänavu saavutamata.
Pajusalule C-finaali võit
Ühepaadil sõuab koondises pärnulanna Kaisa Pajusalu, kelle jaoks Müncheni etapp on tänavuse hooaja rahvusvaheline avastart. Eel-ning vahesõidus suhteliselt kahvatult liikunud Pajusalu leidis C-finaalis täiesti uue hingamise ning näitas konkurentidele, et lõpukiiruses on talle raske vastu saada. Muidu kolmandana sõudnud eestlanna tõstis distantsi lõpuveerandil tempot ning edestas kindlalt kõiki rivaale. Võidu tagas aeg 8.02,26. Järgnesid Poola teine number Natali Madaj (8.03,27), belglanna Annick de Decker (8.03,96), ungarlanna Katalin Szabo (8.10,71), Soome esindaja Ulla Varvio (8.11,23) ning sõidu viimasena austerlanna Sandra Wolfsberger (8.26,65).
 
Kaisa Pajusalu                                                         Foto: Fred Killing
C-finaali võitmine tähendas Pajusalule üldarvestuse 13. kohta ning andis teadmise, et avastarti võib viimase kena etteastega siiski kordaläinuks lugeda.
Pihlaku MK-debüüt tagasihoidlik
Oma esimest MK-etappi tuli sõudma Tartu noormees, kergekaalusõudja Reigo Pihlak, kelle paadiklassiks on ühepaat. Pihlaku laeks jäi avaetteastel E-finaali võitmine ehk kokkuvõttes 25. koht. Kuna sõitu jagus vaid kaks osalejat, tähendas tulemus eestlase jaoks võistluste eelviimast kohta. Punaseks laternaks jäi Tuneesia teine number, Sahbi Khardani.
Vaiksaar-Garankina jäid vahesõidus viimaseks
Lisaks meeste kahepaadile esindab Eestit ka naiste paarisaeru kahene koosseisus Sille Vaiksaar-Natalija Garankina. Vaiksaar, kes esindab SAK Tartu klubi ning Garankina, kes treenib Viljandis Ruth Vaari käe all, sõuavad koos esimest MK-etappi, sest Eesti Sõudeliit nägi peatreener Jaan Tultsi sõnul võimalust Eesti Kultuurkapitali abiga arendada naiste sõudmise programmi.
Nii nagu eilses eelsõidus, jäädi ka täna toimunud vahesõidus konkurentsitult viimaseks. Kuna võistlejaid paadiklassis on hõredalt-kaasa teeb vaid kaksteist koosseisu, on nõrgemaks sõiduks B-finaal ning seal eestlannad homme kell 9.32 üles astuvad.
Vahesõidu parimad olid ajaga 7.30,57 ukrainlannad Olefirenko-Lialchuk. Neile järgnesid Valgevene (7.32,58), Austraalia teine koosseis (7.33,64), Soome (7.43,12) ning viimasena Eesti (7.56,03).
Kolmas etapp toimub Luzernis
Mk-sarja viimane ja tähtsaim etapp enne tänavusi maailmameistrivõistlusi sõidetakse 9.-11. juulini Shveitsis Luzernis. Kindel plaan sinna vormi testima minna on Taimsool ja Rajal. Ilmselt teeb sama ka Pajusalu. Mida plaanivad Endrekson ja Jämsä, on veel ebaselge. Koondise peatreeneri, Jaan Tultsi, sõnul saadetakse võistlema ka kaheksapaat, seda eesmärgiga võidelda MM-pääsme eest.