Neljapaat liikus MMil poolfinaali, kus asub finaalipääset jahtima

Vahur Mäe, toimetaja   |   5. sept. 2023, 21:04

Belgradis toimuvatel sõudmise maailmameistrivõistlustel sai selgeks, et Eesti paarisaeruline neljapaat stardib neljapäeval poolfinaalis.

Mikhail Kushteyn (Narva SK Energia), Allar Raja (Pärnu SK Kalev), Tõnu Endrekson (Pärnu SK) ja Johann Poolak (Pärnu SK Kalev) sõuavad tiitlivõistlustel koos mitmendat aastat ning andsid taas märku, et neil on eesmärgiga saavutada parimaid tulemusi, tõsi taga.

Ehkki eile toimunud eelsõidust nelikul otse 12 sekka murda ei õnnestunud, anti tänase hea sõiduga märku, et Eesti paatkonnaga tuleb finaalikohtade jagamisel kindlasti arvestada. Teises vahesõidus startinud nelik oli distantsi esimeses pooles pigem tagasihoidlik, ent suutis ilusa teise vaatusega sotid ära klaarida, tagades 5.52,06 täpselt vajamineva kolmanda koha.

Nelik eelsõidus (Foto: Detlev Seyb/World Rowing)

Võit läks 5.49,77ga Saksamaale, kes edestas napilt võimsa teise poole teinud Rumeeniat (5.49,89), Eesti järel pidid C-finaaliga (kohad 13 ja enam) leppima Kanada (5.56,04) ja Hiina (5.57,99).

Kuidas hindab tiimi esitlust eessõudja?

„Meie minek on läinud sõit-sõidult paremaks,“ rääkis Poolak, kes oli enda sõnul veidi üllatunud Kanada kiirest algusest.

„Aga arvata võis, et nad vajuvad teises pooles ära ja täpselt nii juhtuski,“ märkis pärnakas, kelle arvates oli Eestil sõit algusmeetritest kontrolli all.

Noore sõudja hinnangul tunnetab kogu nelik, et ühine rütm on leitud ja hingamine vaba. Siiski olevat sõudja sõnul olnud kanalil mitmeid ärevaid hetki, sest tuuleiilid on suutnud mitmel korral segadust tekitada.

„Eilne küljetuul oli päris keeruline, sest lükkas meid poide suunas: roolimise mõttes oli raske ilm,“ tõdes Poolak.

„Täna oli puhtam töö, tempo konkreetsem, rütm parem,“ oli eessõudja rahul, märkides, et nüüd tuleb kogu aur taastumisele panna.

„Saame massaaži ja teeme paar rahulikku treeningut, et juba paari päeva pärast täispangale minna,“ avaldas noormees.

Tänavune MM on väga tähtis selgi põhjusel, et seal jagatakse välja väga suur osa järgmise aasta Pariisi OMi piletitest. Pääsme hankimiseks peab Eesti nelik lõpetama vähemalt seitsmendana ehk võitma B-finaali.

Eesti koondisse kuulub teinegi paatkond: Elar Loot (SAK Tartu) ja Ander Koppel (Pärnu SK Kalev) esindavad riiki kergekaalu paarisaeru kahepaadil. Üleeile näitas duo eelsõidus head minekut, tagades pääsu 24 veerandfinalisti sekka. See sõit on kavas homme Eesti aja järgi kell 14.11. Eesti noorte vastasteks on Poola, Usbekistan, USA, Šveits ja Mehhiko. 12 parema hulka poolfinaali pääseb kolm esimest, ülejäänud jätkavad C/D poolfinaalis, kus selgitatakse C-finaali (kohad 13-18) pääsejad.

Pariisi pääseb selleski paadirühmas MMilt seitse riiki.

Kogu tiitlivõistlustega seotud info on leitav siin.