Noorte EM: eestlased on võistluspaigas ja ootavad esimesi starte

Vahur Mäe, toimetaja   |   25. mai 2018, 15:26

Eeloleval laupäeval, 26. mail stardivad Gravelines’ Põhja-Prantsusmaal noorte Euroopa meistrivõistlused. Teiste seas vaatab lootusrikkalt tiitlivõistlustele ka kolmest paatkonnast koosnev Eesti sõudekoondis.

Kahepäevane noortevõistlus toob Calais ja Dunkirki vahele jäävas Gravelines’ veele 469 atleeti 34 Euroopa riigist: lisaks tuntud ja tunnustatud koondistele sõudmise mõistes üsna eksootilised maadki: Albaania, Armeenia, Küprose, Georgia ja Moldova. Enim sõudjaid, 49, on võistlustele lähetanud Itaalia. Suured koondised on aga ka Rumeenial (42) ja Tsehhil (37).

Eestit sai sõudeliidu juhatuse otsusega esindama kolm normi täitnud paatkonda: ühepaadil stardib Pärnu Sõudeklubi liige Greta Jaanson, paarisaeru kahepaadil poistest tallinlane Kristjan Lindsalu ning Viljandi noormees Joonas Toom ja tüdrukutest pärnakate duo Annabel Aron (Pärnu sõudeklubi) ja Grete Alttoa (Pärnu SK Kalev).

Lindsalu (eessõudja) ja Toom on laupäevaseks stardiks valmis (foto: Roman Lutoškin)

Mitmel rahvusvahelisel võistlusel poodiumile jõudnud Greta Jaansonil avaneb samas võimalus võidelda oktoobris Buenos Aireses Argentiinas toimuvate noorte olümpiamängude pääsme nimel. Euroopale on pakkuda kolme piletit ning Jaansoni šansse ei saa alahinnata. Pääsmeid jagatakse ka poiste ühepaatidel (3) ning tüdrukute ja poiste roolijata kahepaatidel (mõlemas 1). Kuna Eestil neis klassides võistlejaid pole, teisi koondislasi see ei puuduta.

Jaansonil on konkurente 21, Lindsalul ja Toomil 14 ning Alttoal-Aronil 11. Eelsõitudesse loosimised toimuvad reede õhtupoolikul.

Noortekoondiste projektijuhi Roman Lutoškini sõnul ollakse suure võistluse ootuses ning teadmises, et kogu vajalik töö on tehtud. „Esimene treening on tehtud ning elamis- ja võistlemistingimused on siin Eurotunneli lähistel suurepärased. Sportlased ja taustajõud on elevil ja ootavad võistluste algust,“ rääkis võistluspaigast Lutoškin.

Ka koondislaste vorm on tema sõnul parem ja paljulubavam kui mullu samal ajal. „Greta on finaaliks võimeline, teiste jaoks on eesmärgiks B finaalis võimalikult hea koht. Kui tüdrukud on saanud pikalt valmistuda, siis poisid teevad koostööd kolmandat treeningut. Siiski, head materjali meil jagub,“ teadis treener.

Eestlased pole Gravelines’ varem võistelnud. Lutoškini sõnul valitsevad ookeaniranniku lähedases võistluspaigas Eesti kliimat kõrvutades märtsikuule omased olud – soojapügalaid on 15-16 ning pigem on jahegi.

Lisaks sportlastele ja Lutoškinile viibivad Gravelines’ treenerid Aleksei Lipintsov, Ingrid Võsu ja Matti Killing. Paatide transpordi eest võistluspaika ja tagasi hoolitseb sihtasutus Aidu veespordikeskus. Ent Eesti lipp lehvib ka kohtunike köögipoolel: oma esimese välislähetuse teeb rahvusvahelise sõudeliidu FISA egiidi all Jaarek Konsa, kes on viimastel aastatel vastutanud Eestis korraldatud suuremate võistluste kohtunike tegevuse eest. Loe Eesti sõudekohtunike kohta lähemalt siit.

Täpsemalt saab võistluste kohta teavet siit.