Noorte MM: kahepaadilt kümnes, Jaansonilt 11. koht

Vahur Mäe, toimetaja   |   12. aug. 2018, 16:10

Pühapäeval, 12. augustil kulmineerusid Raćices Tšehhis noorte maailmameistrivõistlused. Kaks kohta B-finaalis tegid neist üle paljude aastate Eesti koondise jaoks edukalt lõppenud tiitlivõistlused.

Ühepaadil startinud Greta Jaanson suutis end kokku võtta ning võitles välja koha B-finaalis. Sõidu võitis ja üldkokkuvõttes 7. koha saavutas Austraalia sõudja McCarthy-Smith (7.55,19). Talle järgnesid Kanada esindaja Vandenbroek (8.02,79), belglanna Govaert (8.03,22) ning hiinlanna Zou (8.05,29). Kolmveerand distantsist kuuendana sõudnud Jaanson ponnistas lõpus tõusvalt ning suutis 8.06,41ga edestada Mehhiko sõudjat Mercado Palacios’t (8.06,84). Üldkokkuvõttes tähendas pingutus Pärnus treenivale Jaansonile väga soliidset 11. kohta. Maailmameistriks krooniti rumeenlanna Tabita Maftei (7.32,34), järgnesid Argentiina (7.33,11) ja Itaalia (7.41,22) võistlejad. Võistlusel osalesid 29 riigi sõudjad.

Greta Jaanson Racices (foto: Roman Lutoškin)

„Muidugi lootsime salamisi, et Greta sõuab A-finaalis, kuid tänane sõitki oli igati väärikas. Ei saa eitada, et oma varju jättis ettevalmistusperioodil läbipõetud viirushaigus, ent siiski, lõpp hea, kõik hea,“ arvas noortekoondiste projektijuht Roman Lutoškin ning hindas Jaansoni tugevale kujule viidates, et sportlaselt võib tulevikus palju ilusaid sõite loota.

21 paatkonna seas startinud pärnulannad Annabel Aron ja Grete Alttoa serveerisid meeldiva üllatuse, sest pääsesid esmalt 12 sekka poolfinaali ning näitasid seejärel B-finaalis tugevat sisu, platseerudes kümnendike mängus 7.30,51-ga neljandaks (kokkuvõttes 10. koht). Sõidu võitis USA (7.25,01) Jaapani (7.27,13) ja Venemaa (7.30,04) ees. Eesti paarile järgnesid tugevad Suurbritannia (7.30,58) ja Itaalia (7.32,16) paarid. A-finaalis võitsid maailmameistritiitli hiinlannad (7.17,41) Kreeka (7.19,40) ja Uus-Meremaa (7.20,10) ees.

Annabel Aron (vasakult) ja Grete Alttoa üllatasid pöidlahoidjaid (Foto: Roman Lutoškin)

„Tüdrukute kahepaat üllatas kõiki ning eelnevat hooaega silmas pidades ei lootnud keegi väga kõvasti, et Annabel ja Grete B-finaalis sõuavad. Start oli neil väga hea, siis veidi vajusid ja korvasid kõik väga võitlusliku lõpuga,“ kommenteeris Lutoškin.

Päev varem oli ühepaadil võistlemise lõpetanud Tallinna noormees Kristjan Lindsalu, kes finišeerus D-finaalis kuuendana, kokkuvõttes 24ndal positsioonil. Arvestades, et võistlusel osalesid 37 riigi esindajad, ei saa Lindsalut statistiks kindlasti lugeda.

Pärnu Sõudeklubis treenib Aronit Ingrid Võsu, kalevlanna Alttoa ja paatkonna juhendajaks on viimasel ajal olnud meestekoondisegi treener Matti Killing. Jaansoni on juhendanud Ingrid Võsu ning Tallinna Sõudeklubi liige Lindsalu on tegutsenud treener Aleksei Lipintsovi näpunäidete järgi.

„Soovin kõiki treenereid tubli töö eest tänada. Kui midagi läheb valesti, hakatakse kohe põhjusi otsima ning sageli näidatakse just juhendajatele näpuga. Meil on väga head treenerid, kes teavad, mida teevad. Edu tuleb siis, kui on materjali, millest seda voolida. Üle aastate oleme seisus, kus meil on tasemel noored,“ hindas Roman Lutoškin koondise üldist käekäiku ning vihjas, et viimati oli täiel rinnal põhjust rõõmu tunda eelmise kümnendi teises pooles, mil Kaisa Pajusalu ja Jevgenia Rõndina suuri tegusid tegid (tegemist on noorte MM-i mitmekordsete medaliomanikega – VM).

Järgmisel aastal saab alla 19-aastaste seltskonnas võistelda veel vaid Aron, teised liiguvad juba järgmisesse, U23 vanusegruppi. Noortekoondis ootab uusi potentsiaalikaid tegijaid, kes konkurentsivõimelised paatkonnad suudaksid moodustada.