Selgusid tänavuse aasta parimad sõudjad, treenerid ja taustajõud

Vahur Mäe, toimetaja   |   6. dets. 2015, 18:17

Foto: Siim Schvede

Aasta lõpu lähenedes selguvad üha uued spordialade ja –alaliitude parimad atleedid, treenerid ja teised taustajõud. Eesti Sõudeliit tunnustas edukaimaid 5. detsembril Pärnus toimunud aastalõpupeol ja tänuõhtul.

Nii nagu mullu, pälvisid ka tänavuse aasta meessõudja tiitli paarisaeru neljapaadis sõudnud mehed. Muidugi oli põhjuseks Eesti spordiaasta üks tähtsaimatest saavutustest – maailmameistrivõistluste pronksmedal, mille Andrei Jämsä, Allar Raja, Tõnu Endrekson ja Kaspar Taimsoo võitsid Saksmaa ja Austraalia järel.

2015 sõudeliidu parimate autasustamine M4x ja Port Artur foto Siim Schvede
Tõnu Endrekson, Allar Raja ja Andrei Jämsä koos Port Arturi omaniku Viljo Vetikuga

Aasta naissõudja au pälvis nüüdseks suurest spordist lahkunud pärnulanna Kaisa Pajusalu, kelle lahkumisaastat jäi olulisima saavutusena kaunistama koos tartlanna Marliis Reinkortiga suveuniversiaadil paarisaeru kahepaadil saadud 6. koht.

Aasta sõudetreeneriks valiti meeste neliku ja Pajusalu juhendaja Matti Killing. Nii neljapaat kui Killing on ühed favoriidid ka Eesti spordiaasta parimate valimisel.

Alla 23-aastaste sportlaste seas tunnustati aasta meessõudjatena Geir Suursilda ja Jüri-Mikk Udamit ning naiste arvestuses narvalannat Polina Varšavskajat. Suursild ja Udam finišeerisid universiaadil 5. kohal ning pääsesid eaklassi maailmameistrivõistlustel B finaali, kus saadi 5. koht, mis kokkuvõttes andis neile 11. positsiooni.

Aasta noortetreeneri auhinna pälvis Suursilla ja Udami treener ning abiline Reet Palm. Aasta parimaks noormeeste arvestuses kuulutati paarisaeru kahepaadil koostööd teinud Johann Poolak ja Marko Laius, kes esinesid tublilt noorte maailmameistrivõistlustel, saades tasuks 7. koha.

Parima neiu tiitel omistati neljale noorsõudjale – paarisaeru neljapaadil võistelnud Kärolyn Mäesaarele, Ellisa Alliksaarele, Leena Kattelile ja Kristel Gustavsonile.

Aasta noortetreener on tulemusliku töö eest Roman Lutoškin. Sõudeveterani kategoorias otsustas veteranide komisjon nimetada aasta parimaks Urmas Heina.

Tunnustamisel pöörati taas tähelepanu taustajõududelegi. Aasta sõudekohtunikuks nimetati Raivo Väinola ning silma paistnud panustajaks Liis Kraut, kes osaleb sekretariaadimeeskonna töös.

Pidulik õhtu Pärnu Sõudekeskuses Kalev lõppes sõuderahva tantsupeoga, mis oli inspiratsiooni saanud spordiala Eestis viljelemise 140ndast aastapäevast.