Sõudekoondise esimene lõunalaager jõuab lõpusirgele

Vahur Mäe, toimetaja   |   15. nov. 2019, 08:10

Itaalia väikelinnas Sabaudias veelaagris Tokyo olümpiaks valmistuv Eesti sõudjate tippseltskond on harjutusplaanid teoks teinud. Loetud päevade pärast naastakse Eestisse.

Roomast enam kui 200 kilomeetrit läänerannikut mööda lõuna poole jääv Sabaudia ehitati diktaator Mussolini käsul üles 1933. aastal. Kuna sõudekoondise värske peatreener Veikko Sinisalo on varem sageli keskust treeningpaigana kasutanud, oli eestlaste minek Itaaliasse asjade loomulik käik.

Linnake on laagris higi valava Allar Raja sõnul üsna ajastutruu. „Avalike hoonete arhitektuur ja teedevõrk – kõik on siin veidi ligadi-logadi. Moodne linnaruum puudub, aga meile see sobib,“ rääkis Raja. Seevastu on treeningtingimused olümpiamehe arvates suurepärased ning sisuliselt kõik tööplaanis planeeritu siiani teoks saanud. Hetkel käib töö aeroobse võimekuse tõstmisega ning fookuses on iga atleedi isiklik areng ja heaolu. „Treenime järvel, mida rannikutuulte eest kaitseb mets. Vaid ühel päeval olid iilid nii tugevad, et lõi rutiinse töö sassi ega saanud veel liuelda. Olulisel kohal on rattasõitki ning jõusaalis käime samuti regulaarselt. Aga mitte kangi rassimas, vaid pingutame spetsiaalsel Dyno jõumasinal,“ valgustas Raja. Pärnu sõudekeskus Kalevi kasvandiku sõnul on pidevalt olnud lühikese riide ilm ning tiim virgutab sageli vaimu enam kui 20kraadises Vahemeres supeldes.

Vaade kohalikule sõudeklubile (Allar Raja)

„Toidud on väga tervislikud ja värsked, kuid et kõik oleks täisväärtuslik, laadisime kodus paadimasinale 25 kilo kaerahelbeid – Itaalias seda jõusööta paraku võtta pole,“ muigas Raja. Sindist pärit atleedi sõnul on uus treener toonud kaasa põnevad tarkuseterad ning seetõttu on sportlase elus tunda uusi tuuli – näiteks ei ole enam ühtegi täispikka puhkepäeva, vaid kaks korda nädalas saab trennivaba õhtu. Samuti ei ole mahutreeningud liiga pikad ning kasulikud sessioonid kestavad vahel vaevu üle tunni, mitte kaks, nagu varem. Sinisalo ergutab mehi lugemagi – äsja saadud raamatusoovituseks on ujumistippude ettevalmistust kajastav Jan Olbrechti „Võitmise teadus“.

„Pühapäeva pidamist ja jalgade seinale viskamist siin ei tunta. Veikko põhjendus on lihtne – kui teha täiesti liikumisvaba päev, teed organismile karuteene. Lõpuks taandub palju mentaalselegi poolele. Tundub, et oleme kohanemisvõimelised. Mulle uus suund meeldib,“ avaldas spordisangar. Raja kõrval pingutavad Sabaudias teised sõudekoondise vanameistridki – Tõnu Endrekson, Andrei Jämsä ja Kaspar Taimsoo. Noorematest meestest valavad higi Johann Poolak, Jüri-Mikk Udam, Sten-Erik Anderson ja Kaur Kuslap. Sportlaste taastumise eest hoolitseb füsioterapeut Liisbet Puust. Laagrist naastakse käesoleva nädala lõpus.

Kaspar Taimsoo (vasakul) ja Kaur Kuslap (Allar Raja)

Kuna tänavu suvel toimunud maailmameistrivõistlustelt ei õnnestunud Eesti sõudjatel olümpiapääsmeid hankida, tehakse kõik jõupingutused järgmise aasta mais Šveitsis peetavat kvalifikatsiooniregatti silmas pidades. Varem on peatreener öelnud, et jõuproov saab olema karm ning Tokyosse pääsemiseks tuleb uuele tasemele tõusta. Paarisaeru neljapaatide järele jäänud kahele olümpiapiletile kandideerivad teiste seas sõudmise suurriigid Uus-Meremaa, Ukraina, Venemaa, USA, Leedu, Prantsusmaa ja Tšehhi.