Sõudetipud rügavad Jõulumäel ja laovad Tokyoks vundamenti

Vahur Mäe, toimetaja   |   12. jaan. 2019, 12:50

Uueks veehooajaks põhja laduvad tippsõudjad rügavad aasta alguses paar nädalat Jõulumäel suusalaagris ning peavad juba peenemat plaani Tokyo olümpiamänge silmas pidades.

Pärnu Postimehele antud usutluses märkis aastaid koondist tüürinud peatreener Matti Killing, et kodumaakonna suusa-Mekas koguvad hetkel kilomeetreid vanameistrid Allar Raja ja Tõnu Endrekson ning põhikoondisse kuulvad noorema põlvkonna tegijad Kaspar Taimsoo, Kaur Kuslap, Jüri-Mikk Udam ja Sten-Erik Anderson. Lisaks treenivad Jõulumäel osad alla 23aastaste koondise kandidaatidest: Karl August Ruusalepp, Ander Koppel ja Johann Poolak. Rio olümpial neljapaadi koosseisus pronksi võitnud Andrei Jämsä viibib Jõulumäel episoodiliselt, sest eelistab piisava lume korral koduses Raeküla männikus hakkama saada.

„Justkui on laager, aga nagu pole ka. Kui treeningkogunemine toimuks kaugemal, siis oleks teine asi,“ avaldab Jämsä põhjuse.

Olümpiamedalist Tõnu Endrekson mullusel Tartu teatemaratonil (foto: Pärnu aerutamisklubi)

Esmaspäeval, 7. jaanuaril alanud laagri programmi mahub kaks treeningut päevas. Suusasõidu kõrval jagub tähelepanu jõutreeningutele ning sõudeaparaatidelegi. Peamiselt kogutakse vastupidavust ja mahtu ning Killingu sõnul koguneb päeva kohta nii 30-35 valget kilomeetrit.

Esimene tõehetk saabub tänavu

Kuna Tokyo olümpia toimub juba järgmisel suvel, peavad sõudjad olümpiakohtade püüdmise nimel endast juba tänavu maksimaalse andma.

„Oleme koduse konkurentsi tingimustes koondisse pääsemise valiksõela timminud ning oma osa selles saab olema talvistel testidelgi. Aga ega muidugi Exceli tabel siiski lõppvalikuid tegema hakka,“ muigas kogenud treener.

Nimelt on kõikide testide eest plaanis hakata punkte jagama. Nii moodustub füüsilistest näitajatest edetabel, mis peaks omajagu kõnekas olema ning olümpiale ihkajate sisust mõndagi rääkima.

Nagu ikka saab kevadine veehooaeg alguses Horvaatis ja sealne laager kulmineerub Croatia Open’i rahvusvahelise võistlusega. Esiti peavad mehed end tõestama ühepaatidel ja parim saab valida pingerivi teise või kolmanda kamraadiks paarisaerulisse kahepaati. Paremuselt järgmised teevad omakorda valiku ning samadel alustel moodustatakse neljasedki.

„Suur kaal saab olema märtsis toimuvatel sisesõudmise meistrivõistlustel,“ avaldas Killing. Maailmatasemel konkurentsis pannakse end kõigepealt proovile mai lõpus Šveitsis toimuvatel Euroopa meistrivõistlustel. Seejärel on kavas MK-etapid ning käes ongi MM, kus jagatakse valdav osa järgmise aasta olümpiapiletitest.

„Hooaja peaeesmärgiks on võimalikult paljude meeste Tokyosse lähetamine,“ resümeeris Killing.