Tokyo 2020 sõudekanal tuleb …Tokyosse!

Robert Väli   |   14. veebr. 2017, 00:02
Tokyo 2020 Olympics logo 140

Tokyo 2020 OM-i sõudekanal tuleb Tokyosse – see kõlab küll kummaliselt kuid veel vaid pool aastat tagasi, augustis 2016, oli õhus variant, et sõude- ja aerutamise OM-regatid saavad toimuma kustahes mujal kuid mitte Tokyos.

Äsja toimunud FISA erakorralisel kongressil anti rahvuslikele alaliitudele ülevaade olümpiakanali ümber toimuvast või toimunust ning kongressi delegaadid said ka oma silmaga tulevast võistluspaika vaadata ning veenduda, et ehitustööd käivad.

Sõudekanal saab olema samas kohas kus ta Tokyo kandideerimise ajal olümpialinnaks planeeriti olevaks, kuid vahepeal võttis Tokyo 2020 Orgkomitee vaatluse alla paigad isegi kuni 400 km kaugusel Tokyost, mis oleks sõudjatele ja aerutajatele Olümpiamängudest osavõtmise emotsionaalselt küll üsnagi raskelt tajutavaks teinud.

Üheks põhjuseks oli asjaolu, et ainus mõeldav paik sõudekanalile Tokyo linnas poleks väidetavalt võimaldanud 2000m pikkust distantsi – maksimaalne võimalik pikkus olnuks 1950 meetrit ning ka selle tekitamiseks oleks vaja hiigelsummasid, sest kanalilaadne rajatis on küll olemas kuid sõudmisvõistluse läbiviimiseks ikkagi mittesobiv – kanal on tõepoolest kanal kõrgete betoonseintega, millelt lained peegelduvad tagasi ja selle vältimiseks on vaja omakorda täiendavaid pehmendavaid rajatisi. Eelarve on pingeline ja pigem üritatakse kus võimalik kokku hoida, mitte aga juurde maksta. See oli põhjus, miks hakati otsima võistluspaiku väljaspool Tokyot. FISA ja ROK aga tuletasid jaapanlastele meelde, et OM-ile kandideerisid nad vabatahtlikult ning nii mõnigi teine linn jäi korraldamisõigusest ilma, seetõttu lihtsalt tuleb kõik alad korraldada just neis paigus, millised oli OM-linnaks kandideerimisel esitatud

Muide … rahvusvaheline sõudeüldsus “neelanuks alla” ka lühema distantsi, oldi nõus isegi reegleid muutma, a’la „multivõistlustel nagu OM, para-OM … võidakse võistlusi korraldada lühemal distantsil kui 2000 m kuid mitte lühemal kui 1850 m …“. Selline ettepanek või arutelu punkt lähtus asjaolust, et sõudmine on vastupidavusala, st et sooritus peab kestma vähemalt 5 minutit ning umbes sellise ajaga läbib 8-paat 1850 m. (2000m World Best Time M8+ (meeste kaheksapaadil) on 05:18,350).

Õnneks arutelu distantsi lühendamise teemadel lõppes. Vahepealsel ajal (augustist 2016 kuni siiani) kestnud läbirääkimistel jõuti ROKi vahendusel Tokyo 2020 Orgkomiteega kokkuleppele, et sõudekanal tuleb sinna kuhu ta algselt planeeritud oli. Asi mis takistas 2000 m pikkust distantsi teha oli stardipaiga lähedal kanali kohal asuv liiga madal sild – see takistus kõrvaldatakse, sild lammutatakse ja ehitatakse kõrgemana. Seega Tokyo 2020 sõudmise, aerutamise ning ka parasõudmise ja -aerutamise regatid toimuvad Tokyos.

Google Maps’s navigeerimiseks klikka kaardil

Tokyo 2020 Google Map

 

Tokyo 2020 sõudekanali eskiis. Vaade finišist stardi poole.
Kanali otstesse ehitatakse tammid, seetõttu muutub sõudekanal justkui hiiglaslikuks vanniks ning veetase saab ümbritsevast mereveetasemest olema ca 1m võrra kõrgem.

Tokyo 2020 Olympic lake

 

Finišipoolse tammi ehitustööd 12.02.2017

20170212 Tokyo 2020 rowing cource by Robert Väli

Foto: Robert Väli

 

Vaade sillalt finiši alale (ülemisel pildil on sama sild taamal)

20170212 Tokyo rowing cource by Robert Väli

Foto: Robert Väli