U23 MM-i eelvaade

Robert Väli   |   18. juuli 2011, 23:55

Robert Väli, abitoimetaja

21-24. juulini toimuvad Amsterdamis Bosbaani sõudekanalil U23 maailmameistrivõistlused. Eesti koondis sai lõpliku kuju eelmisel nädalavahetusel toimunud Balti lahtiste meistrivõistluste tulemuste põhjal ning otsus oli, et MM-l esindavad Eestit neidude ühepaat, noormeeste roolijata kahepaat ja paarisaeruline neljapaat.

World_Rowing_Champ_U23_2011

Eesti U23 koondis MM-l:

Neidude ühepaadil (BW1x): Kaisa Pajualu (Pärnu Sõudekesus Kalev), noormeeste roolijata kahepaadil (BM2-) Arnold Sanglepp (Pärnu Sõudeklubi), Ronald Väli (Tallinna Sõudeklubi), noormeeste paariserulisel neljapaadil (BM4x) Joosep Laos (Pärnu Sõudekeskus Kalev), Kaur Kuslap (Viljandi Sõudeklubi), Sten-Erik Anderson (Pärnu Sõudekeskus Kalev)
Martin Neerot (Viljandi Sõudeklubi).

Eelülesandmiste põhjal on on Kaisa Pajusalul 16 konkurenti ja kõige tõsisem neist 2010. aasta U23 maailmameister Donata Vistartaite (Leedu). Rohkem eelmise aasta A-finaalis osalenuid seekord (13. juuli seisuga) ei ole.
Juhul kui osavõtjate arvuks jääb 17, siis sel juhul jagunevad osavõtjad 3 eelsõidu vahel, millest igaühest pääseb otse A/B-poolfinaalidesse (ehk 12 parema hulka) 2 esimest ning ülejäänud lähevad edasi vahesõitudesse. Vahesõite on 2 ja neist mõlemast pääseb A/B-poolfinaalidesse 3 esimest.

Bosbaan on Kaisale igati õnnelik koht – on ta ju sel kanalil 2006.aastal koos Jevgenia Rõndinaga tulnud paarisaerulisel kahepaadil noorte (U19) maailmameistriks. Ja samas koosseisus, olles veel noorte vanueklassis, saavutanud 2006.aasta MK II etapil 8.koha! Medalikapis on kaisal veel 2007. aasta noorte MM-lt hõbemedal ja 2009 ja 2010 aasta U23 MM-lt hõbemedalid. Pole kahtlustki, mille järele ta seekord läheb…
2010_U23_Kaisa_Pajusalu
Kaisa Pajusalu mullusel U23 MM-l      Foto: Fred Killing

*

Noormeeste roolijata kahepaatidel on osalemas 22 meeskonda, sealjuures eelmise aasta MM-l 12 parema hulka pääsenuist on seekord stardis 9. Ülesandmiste hulgast on puudu Serbia (eelmise aasta 6.), Ungari (7.) ja Ukraina (9.). Sama koosseisuga on väljas Valgevene (8.) ja Argentiina (11).
22 osavõtjat tähendab seda, et meeskonnad on jaotatud 4 eelsõitu, milledest otse A/B-poolfinaali pääseb vaid eelsõidu võitja. Kõik ülejäänud jätkavad vahesõidus. Vahesõitudest pääseb A/B- poolfinaalidesse edasi iga sõidu 2 paremat.
20110626_Sanglepp-Vali_Trakai_009
Vasakult: Väli-Sanglepp, Trakai 2011, stardi ootel     Foto: Robert Väli

*

Paarisaerulise neljapaadi võistlusklassis osaleb 15 meeskonda. Ülesandmislehel ei ole näha eelmise aasta maailmameistrit Horvaatiat ja 12. koha saanud Sloveeniat. Ülejäänud 10 riiki 12 parema hulgast on esindatud ka sel korral, kusjuures Venemaa (eelmise aasta 2.) koosseis on 3/4 ulatuses sama, Ukraina (3.) meeskonnas on 2/4, Tšehhid  (4.) võistlevad samas koosseisu, mis eelmisel aastal. Austrial (8.), Suurbritannial (9.) ja USA-l (10.) on igal ühel 2/4 meeskonnast eelmise aasta kogemusega.
Ühega oma vastastest sai meie neljapaat rinda pista läinud nädalavahetusel Balti lahtistel MV-l, nimelt lätlastega ja neile jäädi ca 2 sekundiga alla. Samas tuleb tõdeda, et meie meeskond oli selles koosseisus saanud trenni teha vaid kolmel korral. Aeg oli aga sellele vaatamata päris hea – 5.56,3 , et mitte öelda väga hea.
Lätlaste aeg oli muidgi veel parem (5.54,34) ja kõrvalt vaadates jätsid nad väga hea mulje. Kuid vaatamata vähesele kokkusõitmisele saavutatud hea aeg annab võimaluse isegi unistamiseks, mis pole ju keelatud. Teisalt, nagu treener Matti Killing sõnas, üks asi on teha hea tulemus ühepäevasel võistlusel, teine asi 4 päeva kestev võistlus … 

Igatahes … 15 meeskonda tähendab seda, et nad on jagatud 3 eelsõidu vahel, milledest a’ 3 paremat pääseb otse A/B-poolfinaalidesse ja ülejäänud lähevad edasi vahesõitu, mida on üks ja millest omakorda 3 paremat lähevad edasi A/B-poolfinaalidesse.

NeerotAnderson_StenKuslap_Kaur33048
Martin Neerot, Sten-Erik Anderson, Kaur Kuslap, Joosep Laos   Fotod: FISA database

*

Eeltoodud statistika ei tähenda loomulikult muud kui et … see on statistika. On uus võistlus, uued näod, uued olukorrad ja juhtuda/toimuda võib mis-iganes. Olles pea kõiki meie seitset koondise liiget kas koondise asjapulgana või muidu fännina tiitlivõistlustel näinud, julgen arvata, et võitlustahtest ja -vaimust neil puudust ei ole. Oma koha koondises on nad auga välja võidelnud.

Arnold Sanglepa jaoks on käesolev MM debüüdiks, ülejäänud noormehed on nii noorte kui ka U23 MM-del osalenud varemgi. Sealjuures praegusest neljapaadist Neerot, Anderson ja Kuslap ning Väli kahepaadist, olid eelmisel aastal Eesti kaheksapaadi koosseisus igati hinnataval 7. kohal. Kolm neist aga (va Anderson) olid 2009. aata MM-l kaheksapaadiga veelgi paremal kohal – 6-ndal. Andersonil ja Kuslapil on kaheksapaadi kogemus eelmise aasta EM-lt, nemad ja Joosep Laos on osalenud ka käesoleva aasta MK III-l etapil.
Pajusalule, Neerotile ja Välile on see viimaseks astaks U23-s, ülejäänutel on veel aega kätt proovida, kellel vähem, kellel rohkem aastaid.

Ja mis muud tee peale kaasa anda kui vutifännidelt laenatud sõjahüüd: “Võitle, Eesti”

*

Seekordse U23 MM-i taustaks veel nii palju, et worldrowing.com andmetel on tegu järjekordse osavõtu rekordiga – 63 riiki ja 314 meeskonda.Eelmine rekord sündis eelmisel aastal Brestis, kus osales 309 meeskonda 57-st riigist.