Ka Tamperest on häid uudiseid

Vahur Mäe, toimetaja   |   2. juuli 2007, 23:53
Lisaks Trakais toimunud „Merevaigust Aeru“ regatile võistles osa sõudjaid nädalavahetusel Tampere rahvusvahelisel jõuproovil, mille raames peeti ka Soome-Rootsi-Eesti matshkohtumine.
Võistlus toimus eestlastele tuttaval Kaukkajärvil, kus 1995. aastal peetud maailmameistrivõistlustel jäi ühepaadil sõudnud Jüri Jaanson napilt sloveeni Iztok Cop’i järel hõbedale. Tampere regatt on viimastel aastatel kuulunud ka mitmete Eesti sõudeklubide võistluskalendrisse ja nii oli see nüüdki.
Esmakordselt matshkohtumine
Võistlus toimus kahel päeval, neist esimesel oli kavas 2000 ja uuendusena peeti Soome, Rootsi ja Eesti vahel eraldi matshkohtumise arvestust. Pühapäeval sõideti sama distantsi, kuid need toimusid kaheksa riigi osavõtul traditsioonilises formaadis. Laupäeval hoolitsesid matshi säravaimate tulemuste eest Kaspar Taimsoo ja Vladimir Latin, võites paarisaeru kahepaadil ajaga 6.40,9 kuldmedali. Neile järgnesid MK-sarjas võistlevad rootslased Pontus Gustavsson-Peter Berg (6.46,03) ning Soome teine paatkond Matti Jääskeläinen-Pekka Nieminen (6.51,46). Järgmisel võistluspäeval kordasid Taimsoo ja Latin oma tulemust, edestades samu Rootsi ning Soome duosid.
Noormeeste A-klassi roolijata neljapaadil jäi Eesti paatkond koosseisus Carel Kivimaa, Tõnis Paara, Kristo Laarmann ja Martin Laius ajaga 6.55,54 teiseks. Resultaadiga 6.47,92 võitis Rootsi kvartett (Oscar Russberg, Joakim Boman, Sebastian Sand, John Knutsson).
Naiste ühepaadil oli Helen Tinkus ajaga 8.21,37 soomlanna Ulla Varvio (7.57,14) ning rootslanna Carin Anderssoni (8.18,14) järel kolmas, kogudes kolmanda koha punktid.
Lassi Karonen kindlalt parim Meeste ühepaadil võidutses Rootsi koondislane, MK-sarjas tavaliselt finaali jõudev, Lassi Karonen, saades ajaks 7.03,45. Teine koht läks Allar Rajale (7.13,37), kolmas soomlasele Jaakko Hasule (7.16,35).
Ka pühapäeval oli kavas üheste sõit, sedakorda ilma matskohtumise punktiarvestuseta. Nüüd näitas Raja tunduvalt paremat minekut, sest kaotas võitjale Karosele, kes sõitis ka uue rajarekordi (6.47,89) vaid 6,44 sekundiga (6.54,31). Taas jäi kolmandaks Hasu (6.58,50). Rootsi esinumber Lassi Karonen
Noormeeste ühesel võitis kindla eduga Martin Neerot (7.37,01) Kevin Hermanssoni (Rootsi, 7.49,01) ja Robert Ven’i (Soome, 8.01,54) ees. Ka pühapäeval oli Neerot tasemel, võites samas järjestuses samu konkurente.
Tüdrukute A-vanuserühma paarisaeru kahepaadil olid kahel päeval järjest kindlalt parimad mullused juunioride maailmameistrid Kaisa Pajusalu ja Jevgenia Rõndina (7.38,17), neile järgnesid rootslannad Emma Fredh-Hanna Näsström (7.47,31) ning Soome duo Laura Vasankari-Fanny Nyroos (8.17,53).
Naiste paarisaeru kahepaadi võistlusklassis tõid Eestile kolmanda koha punktid Mari Vaiksaar-Natalija Garankina (8.21,57). Võitsid rootslannad Karin Högberg-Kristina Knejp (7.48,73) Soome koosseisu, õdede Suvi ja Eeva Karppise ees (8.00,20).
Eesti Rootsi järel teine
Kuna eestlasi oli nii mõneski võistlusklassis mitme paatkonna jagu, siis need, kes kolme riigi punktiarvestuses Eesti esindajana ei osalenud, sõudsid tavapärastes sõitudes ja konkureerisid kuni kaheksa riigi esindajatega.
Roolijata kahepaadil sõudsid Juhan Laos ja Enn Semjonov ja võitsid esikoha. Nende võiduajaks võeti 7.36,94. Hõbedale-pronksile jõudsid Rootsi paatkonnad (Petter Ljungström-Axel Strandell ning Staffan Sundström-Karl-Andres Lindquist), ajad vastavalt 7.41,21 ja 7.42,26.
Noormeeste paarisaeru kahesel näitasid mõlemal päeval liidritena head minekut Kaur Kuslap ja Sten-Erik Andreson, saades ajaks 7.12,68.
Karin Neerot ja Christi Oolo (9.03,26). Selle sõidu parimad olid lätlannad Santa Zvilna-Ligita Kaviere (7.44,59), teisena lõpetasid rootslannad Helena Back-Linda Tjäder (8.37,87)
Uuendusena oli kavas 3×500 meetri nn. teatesõit. Meeskonda kuulus kolm liiget nende 500 meetri ajad liideti. Nii olid noormeeste võistluse parimad Martin Laius, Sten-Erik Anderson ja Kristo Laarmann. Võidurõõmu tundisid ka poiste B-klassi paarisaeru kahepaadisõudjad Martin Laius ja Kristo Laarmann, kui võitsid Rootsi ja Soome eakaaslasi. Üldkokkuvõttes läks matshkohtumise võit 32 punktiga Rootsile. Eesti kontole kogunes 24 ja viimasena Soomele 16 silma.