Kaheksapaadid tõmbasid Emajõel tänavuse veehooaja lukku

Vahur Mäe, toimetaja   |   11. okt. 2015, 12:25

Emajõel toimunud tänavuse veehooaja viimast võistlust – kaheksapaatide sügisregatti – väisas üle kolmekümne paatkonna. Nii meestest kui naistest rõõmustasid pöidlahoidjaid võitudega Pärnu Sõudekeskus Kalevi oktetid.

Juba 59-ndat korda peetud kuninglike kaheksapaatide regati põhitähelepanu on ikka ja jälle koondunud meeste absoluutkategooriale. Sest seal teevad sageli kaasa endisaegsed ja praegused kuulsused. Nii näiteks sõudsid võitjate, Pärnu kalevlaste rivistuses, tänavune paarisaeru neljapaadi MM-pronks Allar Raja ja varasemal paaril aastal eliitpaatkonda kuulunud Sten-Erik Anderson. Võitjatel kulus 5600 meetri läbimiseks 16 minutit ja 38 sekundit. Lisaks Rajale ja Andersonile aitasid võitu sepistada Andres Koppel, Martin Laius, Marko Laius, Johann Poolak, Geir Suursild, Joosep Laos ning roolija Siim Schvede. Teiseks platseerus ajaga 16.55 Pärnu Sõudeklubi meeskond, kuhu teiste seas kuulusid ka mõne päeva pärast 50-ndat juubelit pidav, Eesti läbi aegade edukaim sõudja, Jüri Jaanson, Pekingi olümpiahõbe ning tänavune MM-pronks Tõnu Endrekson ja tema meeskonnakaaslane Andrei Jämsä. Kolmas koht kuulus 17.14ga Tartu Ülikooli Akadeemilise Spordiklubi ja Tallinna Sõudeklubi segapaatkonnale.

Pärnu Kalevi naiste võistkond kordas meeste edu ning tagas 3000 meetril võidutrofee resultaadiga 9 minutit 50 sekundit. Paatkonda kuulusid Kristel Gustavson, Grete Alttoa, Karoliina Turkova, Andra-Laura Meeksa, Marite Einland, Eliisa Alliksaar, Helen Tinkus ja Koidu Killing. Tütarlapsed vajasid roolimisel Siim Schvede abi ning kuna reeglid seda lubasid, saab Schvedet pidada ühel võistlusel kahe trofee omanikuks. Teisena finišeerus 9.56-ga Pärnu Sõudeklubi ning kolmandana 9.57ga SAK Tartu ja Narva Energia segaoktett.

Sügisregatt pakub võistluspinget ka veteranidele. Naiste 2000 meetri distantsil kroonis edu pärnulannade paatkonda. 7.32ga raja läbinud võistkonda kuulusid Kristiina Tõnismäe, Rita Maier, Katrin Raie, Rita Kruuse, Ulvi Lutoškin, Kristi Reiman, Ingrid Võsu, Tatjana Jaanson ja roolija Thea Miilberg. Järgnesid SAK Tartu 7.33ga ning külalised Lätist 8.01ga. Aegade arvestamisel kasutati vanusekoefitsenti, mis võtab aluseks võistkonna keskmise vanuse.

Meesveteranide 3000 meetri võistlusmaal võidutses SAK Tartu 9.13ga. Paatkonnas panustasid Kristjan Kõrgesaar, Enn Pehk, Argo Normak, Gunnar Kokka, Lauri Pind, Tanel Kliiman, Urmas Hein ja Indrek Salk. Teine koht 10.08ga rändas Neste RC võetuna Soome ning kolmandaks platseerus Pärnu Sõudeklubi ja lätlaste segapaatkond.

Võistlus on avatud ka meestest ja naistest moodustatud segapaatkondadele. Selles klassis käis veel üks alus – SAK Tartu. Võisteldi 3000 meetril ning tartlastele paadis sõudsid Indrek Viil, Merit Mandel, Inna Hänni, Lauri Lipping, Rein Kilk, Merle Lillik, Erkki Jõgi, Krista Rooni ning Karmen Alnek.

Järgmisel aastal peab regatt 60ndat juubelit.