Koondisse ihkajate saatus hakkas selguma Pärnus

Vahur Mäe, toimetaja   |   3. mai 2014, 18:01

Läinud nädalavahetusel toimusid Pärnus Eesti koondise katsevõistlused, mis selekteerisid noorte Euroopa meistrivõistlustele pääsejad. Täiskasvanute ja alla 23-aastaste jaoks oli aga tegemist pigem tugevate kontrollstartidega hooaja põhivõistluste eel.

Sõudekoondise peatreener Jaan Tults rõhutas, et tippude jaoks oli tegemist pigem tähtsa teststardiga, mitte aga katsevõistlustega, sest üldpõhimõtted paatkondade komplekteerimisel lepiti kokku juba mullu sügisel.

Juba siis oli teada, et Pärnus kahepaatidel võistelnud Kaspar Taimsoo ning Allar Raja ja nende nooremad kolleegid Kaur Kuslap ning Sten-Erik Anderson istuvad hooaja põhivõistlusteks paarisaeru neljapaati, sest kõik märgid ning ka eelmise aasta MM-i 5. koht näitavad, et neis on ainest absoluutses tipus kvartetina läbi lüüa.

2014 Koondise katsevõistlused M2x Foto Fred Killing
Meeste kahepaatide stardihetked. Foto Fred Killing

Täna pidasid paarid tulise duelli, kus oluliselt nooremad Kuslap ja Anderson ihkasid Taimsoolt-Rajalt krooni võtta ning ega palju võimuvahetusest puudu jäänudki.

Vahepeal tagaajaja rolli sattunud 2009. aasta  MM-il paadiklassis pronksmedali võitnud paar pidi distantsi lõpuveerandil kõvasti vaeva nägema, et rohkem kui paadi pikkuseks kasvatanud kaotus Kuslap-Andersoniga kinni sõita. Võitjad said ajaks 6.34,7 ning Kuslap-Anderson 6.37,1. Kolmandaks tulemusega 6.57,8 platseerusid Joosep Laos ja Geir Suursild.

„Saime tugeva koormuse ning pinges hoidis kindlasti noorte meeste tõsine tahe meid lõpuks alistada. Siiski suutsime kaotusseisust välja tulla, kuigi võit ei tulnud sugugi mitte kergelt“, selgitas neljapaadi kogenuim liige Raja sõidu käiku.

Meeste juhendaja Matti Killing lisas, et stardi eesmärgiks oli end tühjaks sõita ning kiitis paatkondade üsna võrdset taset.

„Mõlemad duod on juba mõnda aega olnud füüsiliste näitajate poolest üsna võrdsed ning tänane Kuslapi-Andersoni kaotus jäi ka veel minu poolt lubatud 3 sekundi piiresse“, märkis juhendaja ning arvas, et eesootavas, Euroopa meistrivõistluste eelses, Horvaatia laagris saab koostööd veel korralikult lihvida.

Rääkides kontrollstartidest eemale jäänud Tõnu Endreksoni-Andrei Jämsä paanidest, märkis Jaan Tults, et nemad stardivad Euroopa esivõistlustel paarisaeru kahepaadil.

„Ühepaadil tulemusega 7.39,3 täna liider olnud Vladimir Latin sai pakkumise startida EM-il, ent siiski otsustas narvalane jõuproovil osalemisest loobuda“, avaldas Tults.

Talvel maakera kuklapoolel Uus-Meremaal harjutanud Kaisa Pajusalule Eestis endiselt vastast ei leidu ja tema võit numbritega 8.14,9 oli teisena ajaga 8.34,7 finišeerunud Marliis Reinkorti ees ülekaalukas.

„Kaisa stardib Euroopa meistrivõistlustel plaanitult ühepaadil“, tegi Tults veelkordselt kuuldavaks niigi pikalt teada olnud alaliidu otsuse.

Noored jagasid koondisepääsmeid

Kui täiskasvanute jaoks ei tähendanud nädalavahetuse stardid muud kui tugevat pingutust, siis kuni 18-aastased noored võistlesid koondisse pääsu nimel.

Poiste paremik sõeluti välja ühepaatidel ning loa startida mai lõpus Belgias Hazewinkelis toimuvatel Euroopa noorte meistrivõistlustel tagasid seitse esimest.

Tänases finaalis pani oma paremuse tulemusega 7.34,7 maksma Johann Poolak Pärnu Sõudekeskus Kalevist. Tema moodustab tiitlivõistlustel paari ajaga 7.47,0 kolmandaks platseerunud klubikaaslase Marko Laiusega. Poolaku järel napilt 7.35-ga teisena finišeerunud Pärnu Sõudeklubi liige Daniel Liik saab õiguse riiki esindada ühepaadil. Paarisaeru neljapaat moodustub tänaste tulemuste põhjal Mark-Felix Mummast, Andres Nöpsist, Nikita Konstantinovist ning Erik Amorist. Nii nagu Daniel Liiki, hakkab ka kvartetti juhendama Raini Lelle. Kahepaadi ettevalmistuse eest kannab hoolt Roman Lutoškin.

Tüdrukute ühepaadil näitas teiste ees resultaadiga 8.20,9  mäekõrgust edu viljandlanna Erli Mat, kes otsustati Ruth Vaari juhendamisel saata ka tiitlivõistlustele. Paariaseru kahepaadi moodustavad omavahel täna teine olnud Karoli Loot (8.45,7) ning kolmas Kärolyn Mäesaar (8.47,2).

Roolijata kahesel lähetatakse Hazewinkelisse treener Rita Maieri hoolealused Anette Steinberg-Jessika Scholtz, kel täna kulus finaalivõidu sepistamiseks aega 8.24,6.

Alla 23-aastaste vanuserühmas koondiseuks veel sulgunud pole ning otsingud jätkuvad maikuus toimuvate kodumaiste karikavõistlustega. Roolijata kahepaadil võtsid ajaga 7.09,1 napi võidu Oskar Kuzmin-Arnold Sanglepp, kellele järgnesid Karl Koppel ja Martin Laius 7.09,7-ga. Kolmas paar – paarisaeru kõrvalt üksikaeru testinud Joosep Laos ning Geir Suursild – näitasid tulemust 7.22,0.

Peatreener Tults andis mõista, et tõenäoliselt moodustavad omavahel paarisaeru duo Suursild ning hetkel USA-s õppiv Jüri-Mikk Udam.

Naiste U23 grupis on alaliidu eesmärgiks moodustada konkurentsivõimeline üksikaeru nelja- või kaheksapaat. „Vaatame ja testime erinevaid koosseise ning miks mitte, kui minekut on, stardime kaheksapaadiga Suurel Moskva regatil“, käis peatreener ühe võimaluse välja.

Tänavune tiitlivõistluste kalender on tihe. 23.-25. mail peetakse Hazewinkelis Euroopa noorte meistrivõistlusi. 30. maist 1. juunini kolib võistluskarussell Serbiasse Belgradi, sest siis stardivad täiskasvanute Euroopa meistrivõistlused. Hooaja kulminatsioonihetk saabub augusti lõpus, sest siis on Amsterdamis kavas maailmameistrivõistlused.