London võõrustab laupäeval legendaarset tudengivõistlust

Vahur Mäe, toimetaja   |   23. märts 2018, 23:12

Juba eeloleval laupäeval, 24. märtsil, stardib legendaarse kaheksapaatide duelliga suur sõudehooaeg. Oxford-Cambridge’i vaheline matškohtumine naelutab telerite ette miljonid ning toob Thamesi kaldapealseile rohkem kui veerand miljonit pealtvaatajat.

Esmakordselt 1829. aastal Oxfordi ja Cambridge’i tudengite vahel toimunud kaheksapaatide mõõduvõtt on maailma üks vanimaid regulaarselt toimunud spordivõistlusi. Vaid Esimene ja Teine maailmasõda sundisid peale paratamatud vaheaastad, ent nii kui olukord rahunes, ristati aerud taas.

164. korda toimuva meeste võistluse eel on aegade seis päris intrigeeriv: juhib traditsiooniliselt helesinises vormis võistlev Cambridge 82 võiduga, Oxfordil on aga kaks võitu vähem. Seega, kui Oxford peaks tänavu võitma, kujuneks järgmise aasta võistlus eriti põnevaks, sest üle pika aja võiks näha viigis seisu. Seda muidugi juhul kui Oxford ka siis võidaks. Enne mehi stardivad ka naised ning alles teist aastat järjest kattub distants meeste võistlusmaaga. Naiste jaoks on see 73. kord võistelda. Ajaloo üldseis on 42:30 Cambridge’i kasuks.

2017. aasta sõidu võitis Oxford (vasakul). Foto: DailyMail

Võistluse trass on ca 6,8 kilomeetrit Putney’st Mortlake’i. Meeste sõit läheb ajalukku kindlasti fakti tõttu, et Cambridge’i rivistuses lööb kaasa võistluse läbi aegade pikim sõudja – 208 sentimeetrit pikk ameeriklane James Letten. Võistluse eel pidi aga mullune võitja Oxford elama üle olulise kaotuse, sest nende veteranist staar Josh Bugajski loovutas haigestumise tõttu koha Ben Aldeous’ile.

Naised stardivad kell 18.32 ja mehed kell 19.32. Võistlusest teevad otseülekande BBC One ning võimalus kaasa elada avaneb ka BBC veebisaidil või iPlayer’i vahendusel.