Merevaigust Aer: noorem sõudenelik alistas poolfinaalis esipaatkonna

Vahur Mäe, toimetaja   |   1. juuli 2018, 00:00

Trakais Leedus toimuvad 29. juunist 1. juulini rahvusvahelised Merevaigust Aeru võistlused, mida väisab suurearvuline Eesti delegatsioongi.

Kodustest sõudevetest vaid umbes 500 kilomeetri kaugusel asuv Trakai on aastakümnete jooksul pakkunud hooaja põhivõistluste eel eestlastele tugevat võistluspinget. Ka tänavu on Leedus rohkem kui 30 eestlast noortest vanadeni.

Täiskasvanute koondise juhendaja Matti Killingu sõnul saab tugeva koormuse paarisaeru neljapaati pürgijate ring, sest kodus toimuvat jõuproovi kasutavad treeningpinge kruvimiseks ära mullused maailmameistrid Leedu paarisaeru neljapaadi koosseisustki. Kui varem oli teada, et leedulased sõidavad ka väiksemaid paate, otsustas nende itaallasest treener siiski vaid neljapaadi kasuks. Sel põhjusel loobus ühe- ja kahepaatidel võistlemast ka Eesti tippude seltskond. „Andsime oma sportlased üles teadmises, et saame mitmeid tugevaid sõite erinevates paadiklassides. Siiski pidime loobuma, kuna tugevad sparringupartnerid muutsid plaane. Sel põhjusel keskendume vaid peamisele, milleks on neljapaat,“ rääkis võistluspaigas viibiv Killing, kes on seadnud hooaja põhieesmärgiks eduka esinemise septembris toimuvatel maailmameistrivõistlustel.

Laupäeval toimunud poolfinaalis kohtusid vahetus konkurentsis mõlemad Eesti nelikud. Küll napilt, ent mõnevõrra üllatuslikult võitis koosseis Kaspar Taimsoo, Sten-Erik Anderson, Jüri-Mikk Udam ja Joosep Laos (5.58,66). Tituleeritum kooslus, kus sõudsid Kaur Kuslap, Tõnu Endrekson, Allar Raja ja Andrei Jämsä, tunnistas nooremate meeste paremust, saades teisena ajaks 5.59,83. Järgnesid Läti kvartett ning Pärnu sõudeklubi noorte esindus.

„Eks tõde selgub pühapäeval finaalis. Mõlemad paadid jooksid sujuvalt ning noorematest koosnev meeskond pole kindlasti kehvem,“ teadis Matti Killing ning lisas naljatlemisi, et kahest neljapaadist saaks kokku väga hea paarisaeru kaheksapaadi.

Neljapaatide finaalsõit on kavas pühapäeval, 1. juulil kell 15.50. Lisaks Eesti kahele koosseisule on stardis mullune maailmameister Leedu, lätlaste ja moldovlaste nelikud ning Leedust veel üks koosseis.

Finaalsõitu jõudsid ka ühepaadil sõudev Narva noormees Nikita Konstantinov, paarisaeru kahepaadil startinud Annabel Aron ja Grete Alttoa ning Kärolyn Mäesaar ja Uljana Borodatsova. Medalisõitudes osalevad kergekaalu ühestel Nikita Gorlov, Aleksei Lipintsov ja Mikhail Kushteyn, roolijata kahepaadil duod Hugo Mengel ja Handreas Karl Kivistik ning Rasmus Tensing ja Rain Laidma, paarisaeru kahepaadil Johann Poolak ja Marko Laius ning naiste ühesel Greta Jaanson.

Noortekoondisi juhendav projektijuht Roman Lutoškin arvas, et sõite on keerulistes oludes omavahel raske võrrelda. „Enamus noori sai tuulistes oludes väärt kogemuse ning tuli kenasti toime. Silma jäid mõlemad naiste paarisaeru kahepaadid, Kushteyn, Konstantinov, Jaanson, aga ka kergekaalu neljapaadid,“ hindas Lutoškin.

Matti Killing arutles muuhulgas võistluste formaadi üle: „Varem kahel päeval toimunud võistlus toodi uutmistuhinas kolmele päevale ja nii, et ühe paadiklassi erinevad sõidud toimuvad erinevatel päevadel. Kui varem saime mugavalt sõuda erinevaid paate, siis nüüdne lahendus on tekitanud üksjagu segadust ja küsimärke. Ka leedulased ise on tunnistanud, et võistluse kontseptsioon pole sel korral kõige paremini lahendatud.“