Merevaigust Aer: sõudjad said Trakais kindlustunnet

Vahur Mäe, toimetaja   |   2. juuli 2018, 12:18

Läinud nädalavahetusel, 29. juunist 1. juulini Leedus toimunud rahvusvaheline Merevaigust Aeru sõuderegatt andis Eestile mitmed medalid ning tagas asjaosalistele ettevalmistusperioodiks rahulolu.

Trakais toimuvat regatti on eestlased aastakümneid külastanud ning väisasid tugevat jõuproovi nüüdki, sest vundament vajab saabuvateks tiitlivõistlusteks ladumist ning kui kodu lähedalt on nii tugev võistlus võtta, säästab see ühelt poolt rahakotti, teisalt närvigi. Täiskasvanute koondis teeb tööd selle nimel, et esindada riiki vääriliselt augustis toimuvatel Euroopa meistrivõistlustel ning septembris korraldatavatel maailmameistrivõistlustel, kus soovitakse mullust edu kaitsta. On testimiste ning erinevate koosseisude katsetamise aeg ning Trakai võistlust treener Matti Killing just sel põhjusel edukalt kasutaski. Kui algne plaan nägi ette väiksematel paatidelgi startimist, tehti kavas muudatused, sest Leedu sõudenelik otsustas keskenduda vaid põhipaadile, mistõttu jäänuks otsene võrdlusmoment saamata. Kuna kohanõudlejaid Eesti neljapaati on rohkem kui seal kohti, prooviti kahte erinevat koosseisu. Ühe neliku moodustasid kogenumad Kaur Kuslap, Tõnu Endrekson, Allar Raja ja Andrei Jämsä, teises sõudsid pikaajaline neljase eessõudja Kaspar Taimsoo, Sten-Erik Anderson, Jüri-Mikk Udam ja Joosep Laos. Kui päev varem toimunud poolfinaalis serveeriti noorema kvarteti poolt üllatus, sest vanad tegijad jäeti napilt teiseks, siis finaalsõit, mis pidi pakkuma muuhulgas ka Eesti-Leedu maavõistluse väljundi, näitas, et kogenum kooslus tõi kastanid tulest siiski välja. Tulemused olid vastavalt 5.50,41 ja 5.54,67. Eelmise aasta neljapaadi maailmameistrid leedulased jäeti kõrgest mängust välja, sest nad finišeerusid alles kolmandana (5.57,39).

„Juba teist päeva järjest ei saanud leedulased raskes ilmas hakkama, sest finaaliski suutsid nad konna panna. Kuigi peab mainima, et enne intsidentigi olid nad meie poistele käegakatsutavas raadiuses. Meie enda võrdluses olid vanemad mehed täna paremad, seevastu laupäeval tugevama sõidu teinud Taimsoo paatkond ei saanud finaalis nii hästi liikuma,“ hindas Killing mõlema paatkonna esitlust.

Nüüd on tiimil plaanis kodus veidi aru pidada ning hiljemalt saabuvaks kolmapäevaks on teada, millistes koosseisudes järgmistel võistlustel osaletakse. Oluliseks verstapostiks on kindlasti juuli keskel Luzernis toimuv viimane, kolmas maailmakarikasarja etapp, mis peab indikeerima, kuidas ja kellega minnakse tiitlivõistlustele vastu.

Noored tõid mitmeid medalikohti

Lisaks täiskasvanutele võistlesid Trakais ka noortekoondised. U23 vanuserühma kergekaalu ühepaadimees Mikhail Kushteyn võttis meeste ühepaadil kindla sõiduga kuldmedali (7.16,08). Järgnesid Venemaa esindaja Anatolii Kremarenko (7.23,25) ning poodiumile tõusis teinegi Eesti poiss, Nikita Gorlov (7.25,52).

Naiste paarisaeru kahepaadil näitasid südi sõitu samuti alla 23.aastased Kärolyn Mäesaar ja Uljana Borodatšova, kes olid mullu MM-il neljandaks tulnud leedulaste Adomaviciute ja Valciukaite (7.00,03) ning teise Leedu paari (7.11,52) järel kolmandad (7.14,30). Samas sõidus tegid kaasa veel kuni 18aastaste noorte vanuseklassis sõudvad Grete Alttoa ja Annabel Aron, kes olid resultaadiga 7.29,89 kuuendad.

Borodatšova ja Mäesaar leedulannade kõrval poodiumil (foto: Roman Lutoškin)

Meeste paarisaeru kahepaadil esinesid edukalt pärnakad Marko Laius ja Johann Poolak, finišeerudes ajaga 6.40,82 kolmandana. Kulla võitsid 6.28,70ga tugevad leedulased Kelmelis – Kamarauskas, neile järgnesid kaasmaalased Prusinskas – Masanauskas 6.29,47ga.

Naiste ühepaadil platseerus olümpiamängude kogemusega leedulanna Saltyte-Masilione järel (7.49,67) teiseks noorte maailmameistrivõistlusteks valmistuv Greta Jaanson (7.53,32).

„Noorte esitlusele saab mitmete medalite taustal kiitvaid hinnanguid anda. Noorte MM-ile on kohad kindlustanud Jaanson ning Aron ja Alttoa. Poiste koosseisude osas veel mõtleme ja otsustame tegevuskava peatselt. U23-klassi osas teen sõudeliidu juhatusele ettepaneku lähetada tiitlivõistlustele neli paatkonda. Konkreetsetest nimedest saab rääkida siis kui otsused on tehtud,“ selgitas noortekoondiste projektijuht Roman Lutoškin.

Merevaigust Aeru tulemuste ja infoga saab tutvuda siin. Samaaegselt toimus Trakais ka veteranide Rowing Masters Sprint, mida sõudeliidu veebileht kajastab eraldiseisvalt.