MK 1: Eesti eest on väljas neli paatkonda

Vahur Mäe, toimetaja   |   1. juuni 2018, 00:42

Reedel, 1. juunil stardib Belgradis Serbias pikalt oodatud maailmakarika sarja avaetapp. Eesti au läheb kaitsma koguni neli paatkonda üheksa atleediga, teiste seas lipulaevaks peetav meeste paarisaeru neljapaat.

Koondise peatreener Matti Killing andis võistluspaigast teada, et enne esimest etappi on kõik mehed täie tervise juures ning ettevalmistustööd kulgesid plaanipäraselt. Nagu ikka, lähetatakse suurte lootustega veele Eesti sõudmise ning riigi spordi au ja uhkus – meeste paarisaeru neljapaat, kes sel korral stardib koosseisus eessõudja Kaur Kuslap, Tõnu Endrekson, Allar Raja ja mullu vigastuse tõttu vaheaasta võtnud vanameister Andrei Jämsä.

Joosep Laos (vasakul) ja Jüri-Mikk Udam võistlusoaigas treeningul (foto: Fred Killing)

Kuigi neljapaate on stardis vaid kaheksa, tuleb Killingu sõnul võistlus tasavägine ning mäng suur. „Kohal on pea kõik eelmise MMi finalistid, vaid Leedu on puudu. Vara veel arvata, kuidas meil läheb, kuid muidugi plaanime endast parima anda. Kui eelsõidud on läbi, saab juba midagi täpsemalt arvata,“ rääkis Killing.

Sini-must-valge nelik stardib teises eelsõidus esimeselt rajalt Eesti aja järgi kell 15.15. Vastasteks on Saksamaa, mulluse MMi neljas, Holland ning Venemaa. Teises eelsõidus kell 15.10 lähevad veele Ungari, Suurbritannia, Poola, Tsehhi ja Norra. Viimast tugevdab eessõudjana kahekordne olümpiavõitja, 42aastane Olaf Tufte.

Mõlemast sõidust esimesed kaks saavad koheselt finaali. Ülejäänute jaoks korraldatakse vahesõit, kust omakorda kaks kiiremat liiguvad medalisõitu. Väljajääjate laeks jääb B finaal, kus jaotatakse kohad seitse ja kaheksa. Mõlemad finaalid on kavas pühapäeval, 3. juunil.

Lisaks nelikule lähetati võistlema kaks koosseisu paarisaeru kahepaadil. Omavahel moodustavad paarid Kaspar Taimsoo ja Sten-Erik Anderson ning Jüri-Mikk Udam ja Joosep Laos. Ühtekokku teeb võistlused kaasa 24 duot ning edasipääsusüsteem on sel juhul kurnavam. Kõigepealt hakatakse võistlema 12 parema poolfinalisti sekka pääsemise nimel ning seejärel läheb jaht lahti finaalipiletite lunastamiseks. Udam ja Laos võistlevad kolmandas eelsõidus kell 12.45 koos Serbia, Hollandi teise koosseisu, Suurbritannia ja Taiwaniga. Taimsoo ja Andersoni paigutas loos kell 12.50 algavasse neljandasse eelsõitu, kus nende rivaalideks on Serbia, Hiina, Hollandi ning Leedu paarid.

Igast eelsõidust (4) vaid parim pääseb esialgu finaali. Kõik ülejäänud jätkavad pingutamist vahesõitudes, mida peetakse samuti neli ning kust igast kaks edukamat kvalifitseeruvad poolfinalistideks.

Klassikaliselt konkurentsitihedaim on aga meeste ühepaatide võistlus, kus teeb kaasa koguni 37 sõudjat. Ka Eestil on omad lootused, sest üle pika aja on selles paadiklassis võistleja välja panna: viimasel ajal õpingute kõrvalt Londonis treeninud pärnakas Geir Suursild läheb kell 14.10 startivas esimeses eelsõidus kokku Ukraina, Kuuba, Soome ja Rootsi koondislastega. Teiste seas tuleb Suursillal rinda pista mulluse MM-hõbeda, kuubalase Angel Fournier-Rodriguez’iga. Kuna võistlejaid on nii palju, siis esmalt sõelutakse välja 24 veerandfinalisti. Eelsõite on kavas kaheksa ning igast neli esimest platseeruvad 24 sekka. Kõik ülejäänud langevad vastavalt vahesõidu tulemusele kas E (kohad 25-31) või F-finaali (kohad alates 32st).

Belgradi võistluskanalil valitsevad kuumad ent üsna tuulised olud. Soojapügalaid on ligi 30 ning võistluspäevadeks lubab sadu, ent mitte erilist temperatuuri langust. Võistlusel on esindatud 42 riiki enam kui viiesaja sõudjaga. Suurimad koondised on välja panna Hollandil, Hiinal, Suurbritannial ja Saksamaal.

Eesti paatkondade komplekteerimine lähtub Killingu sõnul suurest eesmärgist ja selleks on septembri keskel Bulgaarias toimuv MM. „Õiged võistlused on sügisel ja meie plaanid käivad selle järgi. Kohtade osas eesmärke pole võtnud ja pigem omab hooaja edasist kulgu silmas pidades tähtsust stabiilne sõit. Ka võistluskanalil treenides oli kahe treeningu kvaliteedi vahe päris suur. Neist teine tuli juba vägagi korralikult välja,“ rõõmustas treener.

Jooksev info võistluste kohta on leitav SIIT