MM: mõlemad kahepaadid püüavad jõuda C finaali

Vahur Mäe, toimetaja   |   27. aug. 2014, 19:11

Foto: Fred Killing

Amsterdamis toimuvatel sõudmise maailmameistrivõistlustel käisid kolmapäeval võistlustules mõlemad Eesti paarisaeru kahepaadid ning parasõudja Tõnis Vihmand.

2014 WRCh Amsterdam logoTõnu Endreksoni ja Andrei Jämsä käsi ei ole peale 4. kohaga kulmineerunud Londoni olümpimänge enam kuigi hästi käinud. Paaril viimasel aastal paarisaeru kahepaadil sõudvad teenekad mehed ei ole hoogu üles saanud ning on nigelat seisu tõestanud ka tänavustel tiitlivõistlustel.

Täna olid kavas vahesõidud (4), kust igast selgitati 2 poolfinaali kvalifitseerujat. Endrekson-Jämsä startisid 3. vahesõidus, kus teiste seas olid vastasteks ka mulluse MM-i B finaali võitjad, serblased Marjanovic-Filipovic ning brittide talendikas koosseis Collins-Walton. Nii läkski, et mainitud favoriidid mõlemad kvalifitseerusid, saades aegadeks vastavalt 6.36,81 ja 6.34,38. Eesti paatkond pingutas küll kõvasti ning hoidis pooleks distantsiks kujunenud 3-4-sekundilist vahet stabiilsena, end ei enamat. Aeg 6.40,49 ning vahesõidu 3. koht ei luba rohkemat C finaalist. Kuid sellegi sõidu nimel tuleb võidelda vahesõidus, mis läbitakse reedel stardiga 10.37. Kolm paremat pääsevad C finaali, kus selguvad kohad 13-18, ülejäänute laeks jääb aga D finaal. Eesti meestele peaks eesmärk jõukohane olema ning nemad koos Londoni OM-i 4. koha meeste, Suarezi-Rossoga Argentiinast ning tugevate kanadalaste Wilkinsoni-Vanknotsenburgiga peaksid olema soosikud. Lisaks sõuavad vahesõidus venelased Jaganov-Sorin ning noored lätlased Kalnins-Zunde.

2014 MM M2x Endrekson Jämsä vahesõit SEMI  Foto Fred Killing
Endrekson ja Jämsä vahesõidus

Teistest A/B poolfinaali vahesõitudest pääsesid poolfinaali mullused hõbe ja kuld – Leedu ja Norra, Austraalia ning Taani ja Bulgaaria ning Hiina.

Tõnu Endrekson ei osanud mõõna põhjusi selgelt välja tuua, kuid arvas, et liialt palju on viimasel ajal tehnikale keskendutud, kuigi arendamist vajanuks hoopis jõuvastupidavus. Lisaks on tema sõnul negatiivselt mõjunud ka treenerisaaga – pikaajalise treeneri Tatjana Jaansoniga koostööst loobumine.

Pajusalu ja Reinkorti ühine debüüt lõpeb parimal juhul C finaalis

Ka Eesti naiste paarisaeruduo Marliis Reinkort ja Kaisa Pajuslu ei suuda C finaalist enamat. Nendegi edasine saatus selgub reedel, mil sõidetakse C/D finaali vahesõit. Tänases A/B poolfinaalide vahesõidus olid tütarlapsed ajaga 7.48,85 viimased ehk neljandad, tagapool USA-st (7.18,10), Iirimaast (7.21,14) ning Rumeeniast (7.22,87).

2014 MM N2x Reinkort-Pajusalu vahesõit SEMI foto Fred Killing
Reinkort ja Pajusalu vahesõidus

Esimesed kaks pääsesid poolfinaali.

29. augustil kell 10.51 startivas C/D finaali vahesõidus on eestlannade vastasteks Itaalia, Hispaania, Tsehhi ja Norra.

Ühepaadil võistlev parasõudja Tõnis Vihmand sõudis B finaalis, kus oli 1000 meetri distantsil ajaga 5.54,98 viies, kokkuvõttes aga 11-s. Sõidu võitis ja kokkuvõttes 7. koha saavutas 5.31,35ga sakslane Johannes Schmidt.

Neljapäeval kell 17.23 on finaalimõtetega esimeses poolfinaalis võistlustules Eesti paarisaeru neljapaat. Vastasteks on Prantsusmaa, Venemaa, Suurbritannia, Saksamaa ja Kanada. Eesti neliku eelsõidu võit paigutas nad strateegiliselt olulisele 3. veele.

Teine poolfinaal USA, Poola, Ukraina, Hiina, Uus-Meremaa ja Sveitši osalusel saab lähte kell 17.31.

Finaali medalite eest võitlema jõuavad mõlema sõidu 3 esimest.