Rio OM: Eesti neliku vastased finaalis on ka Saksamaa ja Suurbritannia

Vahur Mäe, toimetaja   |   8. aug. 2016, 14:31

Kuigi Eesti neljapaat esmaspäeval Rios ei võistelnud, oli see ometi tähtis päev, kuna selgusid kolmapäevase finaali ülejäänud finalistid ning nüüdseks on teada ka radade paigutus.

2016 Rio logoEesti, Ukraina, Austraalia ja Poola tagasid finaalipääsmed juba laupäevastes eelsõitudes ning neis joone alla jäänud tulid uuesti veele vahesõidus, kus kuue kvarteti vahel oli võistlussüsteemi järgi jagada veel vaid kaks piletit.

Kindla võidu ajaga 5.51,43 võttis valitsev maailmameister Saksamaa. Teise finaalipääsme tagas eelmise aasta MM-il Eesti järel neljandaks platseerunud Suurbritannia 5.53,10.

B finaaliga pidid rahulduma Leedu (5.55,78), Šveits (5.56,13), Kanada (5.56,28) ja Uus-Meremaa (5.58,92).

Oodatud finaalsõit on kavas 10. augustil Eesti aja järgi algusega kell 16.22. Eelsõidu võitjana said keskmised võistlusveed Austraalia ja Eesti, paigutudes vastavalt kolmandale ja neljandale veele. Saksamaa päralt on esimene, Poolale kuulub teine ning Ukrainale ja Suurbritanniale vastavalt viies ja kuues vesi. Juhul, kui heitlike ilmaolude tõttu kurikuulsaks saanud Rio Lagoa veestaadionil ollakse sunnitud radasid ümber paigutama, saavad soodsamad olud eelsõitude võitjad Eesti ja Austraalia.

Võrreldes 2012. aastal toimunud Londoni olümpiamängudega pole finalistide-riikide seas suuri muutusi toimunud. Uus tulija on vaid 2014. aasta maailmameister Ukraina, kes vahetab välja Londonis hõbeda pälvinud Horvaatia.  Londoni finaalis osalenud 24 mehest on Rios rivis 9, seejuures on koosseisult ainsana püsinud muutumatuna Eesti esindus. Finaali noorim osaleja on Poola nelikusse kuuluv 22-aastane Mateusz Biskup, vanima tiitel kuulub aga neljandal olümpial võistlevale 37-aastasele, Pekingi olümpial Jüri Jaansoniga paarisaeru kahepaadil hõbemedali võitnud, Tõnu Endreksonile.

Ülekaalukalt vanim koosseis keskmise vanusega veidi üle 33 aasta on Eestil. Noorima rivistusega on finaalis keskmiselt veidi üle 26 aastaga Poola.