Sõudeveteranid kuldasid end Leedus üle

Vahur Mäe, toimetaja   |   9. sept. 2008, 21:02

Läinud nädalavahetusel toimusid Leedus Trakais veteranide mitteametlikud sõudmismaailmameistrivõistlused. Eesti koondis oli läbi aegade suurim – võistlustulle läks koguni kolmkümmend seitse veteranatleeti, seejuures starditi kolmekümnes sõidus.

 570

Uurisin ühelt koondise liikmelt, Reet Palmilt, millised olid võistlusmuljed ja kuidas tulemused kujunesid.

Traditsiooniliselt on Eesti vetaransõudmine olnud maailmaareenil edukas. Kuidas läks sel korral?
Võistkonna kuldmedalitearve avas Sõudeklubi ”Pärnu” sportlane, Kihnu kooli kehalise kasvatuse õpetaja, Ingrid Võsu, kes võitis naiste D-klassi kaheksapaadi koosseisus. Sinna olid koondatud eri riikide sõudjad. Esimene päev sai meeldiva lõpu, sest siis näitasid paarisaeru kahesel tõmbavad Tatjana Jaanson ja Margit Pärnpuu, et on oma sõidus kindlad valitsejad.
Teine päev algas kullavõiduga naiste B-klassi kaheksasel, kuid parimad oldi ka C-vanuserühmas konkureerides. Kuldsesse oktetti kuulusid Tatjana Jaanson, Malle Lilleste, Merle Morrisson, Reet Palm, Külli Lohk, Ulvi Lutoshkin, Rita Maier, Ingrid Võsu ja roolija Thea Miilberg.

Mida tõi kolmas päev. Kas tiitlisadu jätkus?
Sel päeval lisandus kullaarvele kolm kirkaimat autasu. SAK Tartu naissõudjad Piret Silm, Marju Saks, Sirje Rand ja Katre Pind näitasid, et neile pole konkurente B-klassi roolijata neljasel. Ja kui C-klassi roolijaga neljase tüüri asus Thea Miilberg ning Pindi asendas Krista Kungla, toodi ka sealt sõidust võidukarikas. Ülekaalukaks kujunes C-klassi roolijata kahesel Ulvi Lutoškini ja Vita Antone sõit.

Kuid räägi ka meestest! Kas ka neile jagus kuldseid hetki?
Tõepoolest, siiani polnud neil ühtegi võitu. Jäänud oli viimane võimalus C-rühma mix-kaheksalises (segapaatkond). Reet Palmi, Ulvi Lutoshkini, Rita Maieri ja Ingrid Võsuga istusid ühte paati Tanel Kliiman, Urmas Hein, Indrek Salk ja Lauri Pind ning lõpuks avanes ka kullaarve. Kokkuvõtvalt sai kulla kaela üheksateist Eesti sõudjat. Edukaimateks osutusid Ulvi Lutoškin ja Ingrid Võsu, kes mõlemad saavad nüüd ette näidata neli kirkaimat autasu.

Milline oli leedulaste korraldustase? Kui algselt olime natuke skeptilised leedulaste võimetes nii suurt võistlust läbi viia, siis kõik sujus suurepäraselt. Paatide kohad olid nummerdatud, abijõud aitasid transpordiprobleemide korral ning mis kõige tähtsam-ajakavast suudeti korrektselt kinni pidada. Erilise atmosfääri lõi meie jaoks kesksuviselt soe ilm.